Llogara

3.67       Zobacz opinie (6)

Llogara, a dokładniej Przełęcz Llogara to jedno z bardziej widokowych miejsc w Albanii. Oddziela znajdujące się na wschodzie pasmo Çikës od szczytu Athanaz i ciągnącego się dalej na zachód pasma. Jej zdobycie jest dziecinnie proste, bowiem przebiega przez nią szosa SH8 łącząca Vlorę z Sarandą. Od północy droga wspina się stromo do góry, by na przełęczy osiągnąć wysokość 1027 m n.p.m.. Następnie, schodzi ku morzu niesamowicie widokowymi serpentynami. Trasa ta cieszy się ogromną popularnością wśród motocyklistów, ale i kierowcy samochodów będą mieć dużą frajdę z jazdy. O ile pod koła nie postanowią im się rzucić wędrujące po zboczach gór kozy.

Llogara

Llogara, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Chyba nie ma osoby, która nie doceniłaby uroku Przełęczy Llogara. Przede wszystkim jest to miejsce z niezapomnianą panoramą Albańskiej Riwiery oraz greckich wysp, w tym dominującego na horyzoncie Korfu. Przełęcz może być dogodną bazą wypadową do trekkingów tak w górach Çikë, jak i na szczyt Athanaz. Osoby, które chcą po prostu chwilę tu odpocząć, mogą się rozsiąść na tarasie jednej z działających tu restauracji.

Zdjęcia

  • Llogara
  • Llogara
  • Llogara
  • Llogara
  • Llogara
  • Llogara
  • Llogara
  • Llogara
  • Llogara
  • Llogara
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Już dotarcie na przełęcz jest atrakcją samą w sobie. Niestety wadą szosy SH8, w szczególności latem, jest to, że potrafi się korkować. W szczególności tuż przed samą przełęczą. Warto więc odwiedzić Llogarę rano lub późniejszym popołudniem, gdy zwykle nie jest tu zbyt tłoczno.

Pisha Flamur

Już krótki pobyt w Albanii uświadamia, jak ogromnie przywiązani do swojej flagi są mieszkańcy tego kraju. Praktycznie wszędzie powiewają czerwone flagi z groźnie wyglądającym, czarnym, dwugłowym orłem. I nawet albańska natura podziela tę ogromną fascynację symbolem narodowym. Nieco poniżej Przełęczy Llogara, od strony północnej, znajduje się Pisha Flamur. Pod nazwą tą kryje się sosna, której korona układa się na kształt dwugłowego orła z albańskiej flagi. Rzeczywiście widać pewne podobieństwo. Drzewo ma ok. 100 lat i wysokość ok. 20 m. W okolicy zobaczyć można jeszcze kilka sosen, z silnie powykręcanymi gałęziami, które ukształtował silny, południowo-wschodni wiatr.

Szczyt Athanaz

Choć przełęcz Llogara jest dość wysoka, to nawet wiosną, latem i jesienią panujące tam w ciągu dnia temperatury nieco zniechęcają do dalszych wędrówek. Ale warto udać się choćby na pobliski szczyt Athanaz (1496 m n.p.m.), który oferuje jeszcze bardziej rozległą panoramę niż przełęcz. Wiedzie na niego szutrowa droga, która zaczyna się za restauracją Keshtjella. Dotarcie na szczyt zajmuje ok. półtorej godziny. Na Athanazie stoją maszty telekomunikacyjne, które odrobinę psują krajobraz. Jednak tak czy inaczej widok na Albańską Riwierę jest stamtąd po prostu genialny.

Paragliding

Llogara jest popularnym celem dla paralotniarzy. Nieco poniżej przełęczy, przy jednej z serpentyn od południowej strony, znajduje się platforma, z której odbywają się loty. Od pewnego czasu organizowane są również, a raczej przede wszystkim dla turystów. Loty w tandemie można wykupić m.in. w Aeroclub Albania.

Zobacz także

Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon