Pogradec

2.60       Zobacz opinie (5)

Jezioro Ochrydzkie, leżące na granicy między Albanią a Macedonią, jest jednym z piękniejszych i bardziej rozpoznawalnych jezior całego Półwyspu Bałkańskiego. Większość turystów skupia się na jego macedońskiej stronie, gdzie czekają na nich liczne atrakcje i dużo lepiej rozwinięta infrastruktura. Natomiast po albańskiej stronie jedynym, względnie ciekawym punktem może być Pogradec. Miasto leży tuż nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego i pretenduje do miana kurortu. Średnio mu to idzie, aczkolwiek na przestrzeni ostatnich kilku lat widać tam pewien progres.

Pogradec
Pogradec, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Pogradec to dobra propozycja dla tych, którzy chcieliby przenocować nad Jeziorem Ochrydzkim, ale mają nieco mniej zasobny portfel. Jest tu taniej niż w Macedonii, w której w sumie też nie jest bardzo drogo. Aczkolwiek ceny rosną nam szybciej, niż w Albanii, głównie za sprawą licznych wycieczek zorganizowanych, które przyjeżdżają do Ochrydy.

Zdjęcia

  • Pogradec
  • Pogradec
  • Pogradec
  • Pogradec
  • Pogradec
  • Pogradec
  • Pogradec
  • Pogradec
  • Pogradec
  • Pogradec
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na pierwszy rzut oka Pogradeci nie wygląda jak miasto, które mogłoby mieć jakiekolwiek atrakcje turystyczne do zaoferowania. Jednak okazuje się, że znaleźć tam można kilka ciekawostek.

Kalaja e Pogradecit

Osoby o dużym samozaparciu lub posiadające auto z napędem 4×4, mogą wybrać się do położonych powyżej miasta ruin zamku, czyli Kalaji e Pogradecit. Z warowni do naszych czasów przetrwało nie za wiele. Ale to nic. Bo z okolic ruin rozpościera się zachwycająca panorama Jeziora Ochrydzkiego i Pogradeci. To tak naprawdę jeden z lepszych punktów widokowych, z których można podziwiać ten akwen, a także pasmo gór Galicica.

Galerie sztuki

W Pogradeci znaleźć można trzy galerie sztuki. Taso przy Rruga 24 Maj 17 to tak naprawdę pracownia znanego, lokalnego artysty Anastasa Kostandini, gdzie można zapoznać się z jego twórczością. Icka, nieopodal Taso, która prezentuje lokalne rękodzieło. Galeria Sztuki Pogradeci, w centrum miasta, gromadzi dzieła znanych artystów pochodzących z tych okolic.

Muzeum Regionalne

W Pogradeci działa całkiem interesujące choć niewielkie Muzeum Regionalne (Bulevardi Reshit Collaku 88). Skupia się przede wszystkim na ukazaniu bogatej historii miasta, która sięga wstecz do czasów antycznych.

Największym atutem Pogradec jest bez wątpienia fakt, iż znajduje się nad Jeziorem Ochrydzkim. Jest ono jednym z ważniejszych miejsc Półwyspu Bałkańskiego, zarówno pod kątem przyrodniczym, jak i historycznym.

Jezioro Ochrydzkie

Jezioro Ochrydzkie już w 1979 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Powodów jego umieszczenia na tej liście było kilka. Przede wszystkim jest najstarszym jeziorem w Europie. Po drugie jest najgłębszym jeziorem całego Półwyspu Bałkańskiego. Osiąga głębokość do 286 m. Jest ostoją dla zwierząt, również tych endemicznych. Dodatkowo otoczone jest górami, co sprawia, że jest wyjątkowo fotogenicznym miejscem. Turyści chętnie wypoczywają nad jego brzegiem, gdyż jego woda ma latem bardzo przyjemną temperaturę, a liczne plaże sprzyjają błogiemu nic nie robieniu.

Plaża miejska

Jedną z ważniejszych atrakcji Pogradeci jest plaża miejska, która ciągnie się od centrum miasta wzdłuż promenady 1 Maji (Shetitorja 1 Maji). W sezonie letnim zwykle jest tu dość tłoczno i panuje nieco jarmarczny klimat. Ale za to można nacieszyć się widokiem jeziora oraz popluskać w jego wodach.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon