Porto Palermo

3.89       Zobacz opinie (9)

Jednym z ciekawszych miejsc Albańskiej Riwiery jest bez wątpienia Porto Palermo. Pod nazwą tą kryje się urocza, skalista zatoczka z niewielką plażą oraz położona na półwyspie twierdza Panormos (zwana również twierdzą Porto Palermo lub Alego Paszy). W północnej części zatoki znajdują się pozostałości po sowieckiej bazie marynarki wojennej, którą później przejęła albańska armia.

Porto Palermo, Albania

Porto Palermo, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Porto Palermo to idealne miejsce dla plażowiczów, w szczególności tych lubiących nurkować. Woda w tej okolicy jest bardzo przejrzysta i niesamowicie czysta, o czym świadczy pokaźna ilość jeżowców. Dodatkowo jest to świetne miejsce do robienia niezliczonej ilości zdjęć, ze względu na wyjątkowo fotogeniczny krajobraz. Porto Palermo może być też przyjemnym przystankiem w trakcie wycieczki wzdłuż najlepszych plaż Albanii.

Zdjęcia

  • Porto Palermo
  • Porto Palermo
  • Porto Palermo
  • Porto Palermo
  • Porto Palermo
  • Porto Palermo
  • Porto Palermo
  • Porto Palermo
  • Porto Palermo
  • Porto Palermo
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Największą atrakcją Porto Palermo jest twierdza, która zbudowana została na krańcu niewielkiego półwyspu. Istnieją dwie teorie związane z historią jej powstania. I choć badacze nie do końca są zgodni w tej materii, to na pewno turyści zgadzają się co do tego, że jest to miejsce nietuzinkowe.

Twierdza

Na krańcu półwyspu wznosi się trójkątna twierdza, którą według jednej z teorii zbudowano w XIX w. z rozkazu Alego Paszy. Był on gubernatorem Janiny (obszar współczesnej Grecji), który również na terenie Albanii postawił liczne budowle. Wiele z nich, jak choćby twierdza Panormos, przetrwały do naszych czasów. Inna teoria zakłada, że warownia istniała w tym miejscu już w XVII w., a za jej budowę odpowiadali Wenecjanie. Tak czy inaczej twierdza robi wrażenie. Jej ściany osiągające wysokość 20 m, stworzone zostały z bloków skalnych o szerokości 1.6 m. Cała warownia ma ok. 150 m szerokości i 400 m długości. Jest ona udostępniona zwiedzającym. Po uiszczeniu niewysokiej opłaty można przespacerować się po mrocznych wnętrzach warowni, a także podziwiać niesamowitą panoramę Morza Jońskiego z jej górnego poziomu.

Zaraz po zjechaniu z głównej szosy trafia się bezpośrednio na żwirową plażę, która znajduje się przy przewężeniu półwyspu. Tuż obok wznosi się niewielki, kamienny kościół (Kisha e Shën Nikollës). Natomiast przy samej szosie SH8 działa restauracja serwująca świeże owoce morza i ryby. Okolice plaży Porto Palermo są idealne do uprawiania snorkelingu i nurkowania. Pływając należy mieć na względzie to, że żyje tu mnóstwo jeżowców. Spotkanie z nimi może być naprawdę bolesne.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon