Saranda

3.77       Zobacz opinie (13)

Saranda jest największym kurortem południowej części albańskiego wybrzeża. Na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco się rozbudowała i stała się popularnym celem letniego wypoczynku. Na jej rozwój duży wpływa miała bliskość greckiego Korfu, z którym miasto utrzymuje połączenia promowe oraz te obsługiwane przez wodoloty. Na pierwszy rzut oka nie zachwyca, bowiem Albańczycy zabudowali ją wysokimi na kilka pięter apartamentowcami. Ale Saranda naprawdę zyskuje przy bliższym poznaniu.

Saranda, Albania

Saranda, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Saranda to raj dla plażowiczów i imprezowiczów. Bo tak naprawdę poza siedzeniem na plaży, piciem drinków, jedzeniem i spacerowaniem po promenadzie nie ma tu zbyt wielu innych atrakcji. Dysponując autem można zdecydować się na poznawanie okolicy, np. na wycieczkę do Niebieskiego Oka (Syri Kalter) czy Ruin Phoinike (Butrint).

Zdjęcia

  • Saranda
  • Saranda
  • Saranda
  • Saranda
  • Saranda
  • Saranda
  • Saranda
  • Saranda
  • Saranda
  • Saranda
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Saranda nie jest miastem przepełnionym zabytkami. W jej obrębie najciekawszym miejscem jest bez wątpienia twierdza Lekuresi. Jednak w stosunkowo bliskim sąsiedztwie miasta warto odwiedzić Niebieskie Oko, będące swoistym cudem przyrody oraz ciekawie położone, dość rozległe ruiny miasta Phoinike.

Lekuresi

Najważniejszym zabytkiem Sarandy jest położona na wzgórzu powyżej centrum twierdza Lekuresi (Kalaja e Lëkurësit). Pochodzi z czasów Imperium Osmańskiego. Została zbudowana na rozkaz Sulejmana Wspaniałego (tego od serialu Wspaniałe Stulecie) w XVI w.. Warownia już od dłuższego czasu nie spełnia swej pierwotnej funkcji, czyli budowli obronnej. Obecnie działa tam popularna restauracja. Większość osób odwiedza ją jednak ze względu na widoki, jakie się z niej rozciągają. Sarandę można podziwiać niemalże, jak z lotu ptaka. Do tego Morze Jońskie, Korfu i wybrzeże ciągnące się w stronę Ksamilu. Oczywiście najlepiej zajrzeć tu przed zachodem słońca. Romantyczne uniesienia gwarantowane.

Niebieskie Oko

Niebieskie (lub jak kto woli Błękitne) Oko, czyli Syri i Kalter, to jedna z popularniejszych atrakcji południa Albanii. Znajduje się nieopodal miejscowości Muzinë, jakieś 23 km od Sarandy. Pod nazwą tą skrywa się bardzo silne źródło, które wybija z głębokości ok. 50 m. Prawda jest jednak taka, że może być ono jeszcze głębsze. Jednak jak do tej pory nurkom nie udało się zejść niżej, by to ostatecznie potwierdzić. Woda w Syri i Kalter ma intensywny odcień błękitu i nawet latem jej temperatura nie przekracza 10 st. C. Cała okolica cieszy się ogromną popularnością wśród turystów i samych Albańczyków. W cieniu drzew i w zimnych wodach źródła można odpocząć od upałów. Oczywiście znajdują się śmiałkowie, którzy skaczą do Syri i Kalter z platformy widokowej usytuowanej bezpośrednio nad jego powierzchnią. Ponieważ szok termiczny jest gwarantowany, lepiej się do takiego skoku odpowiednio przygotować.

Phoinike

Ruiny antycznego miasta Phoinike z pewnością nie cieszą się taką popularnością, jak wpisane na listę UNESCO ruiny Butrinti. Jednak ze względu na widoki, jak i fakt, że praktycznie nikt tam nie zagląda, warto rozważyć ich odwiedzenie. Phoinike rozciąga się na wzgórzu powyżej miejscowości Finiq, w niedużej odległości od Sarandy. Miasto założone zostało prawdopodobnie w V w. p.n.e.. Do naszych czasów zachowały się fragmenty murów obronnych, ruiny teatru, fundamenty dawnej bazyliki czy dawnych willi. Najlepiej wpaść tu późnym popołudniem, gdyż w ciągu dnia, z racji braku cienia, jest tam bardzo gorąco.

Większość osób odwiedzających Sarandę spędza tam czas na plażach. W samym mieście jest ich kilka, więc da radę znaleźć miejsca nieco mniej zatłoczone.

Plaże w centrum

Wzdłuż głównego deptaka ciągnie się pas wąskiej plaży. Raczej jest to propozycja dla mieszczuchów, którzy lubią czuć się nad morzem, jak w mieście. Największą popularnością cieszy się ta część plaży, która znajduje się blisko portu, w którym cumują promy i wodoloty z Korfu.

Plaża przy hotelu Mucobega

Choć położona przy cmentarzu oraz hotelu, jest jedną z bardziej uroczych plaż w Sarandzie. Znajduje się na północ od centrum miasta i zwykle nie ma problemu, by skorzystały z niej osoby niebędące gośćmi hotelowymi. Plaża jest kameralna, ładna i pozwala odpocząć od tłumów.

Życie nocne Sarandy koncentruje się wokół klubów, z których większość zlokalizowana jest bezpośrednio na plażach. Działają głównie w sezonie, czyli w okresie lipiec-sierpień. Do części z nich zapraszani są znani DJ-e, ale głównie przygrywają tam lokalni artyści. Cekiny, białe koszule, okulary przeciwsłoneczne i ogólny lans – tak się bawi Albania!

Mango Beach Club

Jednym z popularniejszych, imprezowych miejsc Sarandy jest Mango Beach Club (przy szosie SH81), zlokalizowane na południowych obrzeżach miasta. W sezonie zwykle są tu tłumy, jednak w czerwcu czy wrześniu imprezy są raczej bardziej kameralne. Większość osób wpada tu by posłuchać muzyki lub pogadać ze znajomymi, nieco rzadziej by potańczyć.

African Beach Club

W bliskim sąsiedztwie przystani promowej znaleźć można African Beach Club (Rruga Mitat Hoxha 24). Kąpiele w pianie, drinki z palemką i tańce do białego rana – tak w skrócie można by opisać klimat panujący w tym klubie. Również w ciągu dnia warto tu wpaść, gdyż oferuje dostęp do ładnej plaży.

Difi Live Music

Również w bliskim sąsiedztwie przystani promowej znajduje się Difi Live Music (Rruga Mitat Hoxha 40). To nieco bardziej kameralny klub, gdzie głównie występują lokalne zespoły. Jeśli ktoś lubi posłuchać albańskiej muzyki lub coverów, to na pewno mu się tam spodoba.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon