Szkodra
Nad brzegiem Jeziora Szkoderskiego, u podnóża Alp Albańskich leży największe miasto północnej Albanii, czyli Szkodra. Przez wiele lat nie stanowiła zbyt atrakcyjnego punktu na mapie tego bałkańskiego kraju. Jednak dzięki poczynionym w niej inwestycjom turyści zaczęli ją naprawdę doceniać. Czeka tam na nich sporo zabytków, ciekawe muzea czy punkty widokowe. Przede wszystkim jednak Szkodra daje całkiem niezły wgląd w historię, kulturę czy tradycje Albanii.
Dla kogo?
Szkodra to pierwsze, miasto, do jakiego docierają turyści wjeżdżający do Albanii od północy. Dla większości stanowi krótki przystanek w drodze na południe, jednak coraz częściej wybierana jest również na bazę wypadową do poznawania tej części kraju. Blisko stąd do położonego wśród Alp Albańskich Thethi, nad zjawiskowe Jezioro Komani oraz Jezioro Szkoderskie, czy na piaszczyste plaże w Velipoju. Jednak sama Szkodra również jest godna uwagi. Wyremontowana starówka, nowopowstałe muzeum fotografii czy ruiny zamku Rozafa pozwalają nieco lepiej poznać Albanię. Szkodra spodoba się przede wszystkim tym, którzy lubią zwiedzać i zgłębiać historię w otoczeniu wspaniałych widoków.
Zdjęcia
Zabytki Szkodry
Na gruntowne zwiedzanie Szkodry potrzebny jest tak naprawdę jeden dzień. Większość zabytków i ciekawych miejsc koncentruje się na niewielkim obszarze. Dzięki temu bez problemu i zbędnego wysiłku będzie można do nich dotrzeć pieszo. Ciekawą propozycją może być także zwiedzanie Szkodry z rowerowej perspektywy. Miasto to jest bowiem najbardziej rowerowym punktem na mapie Albanii. Rowerzystów jest tu bowiem więcej niż użytkowników innych środków transportu.
Muzeu Historik i Shkodres
Szkoderskie Muzeum Historyczne (Rruga Oso Kuka 32) mieści się w zabytkowym, staroalbańskim domu zwanym Oso Kuka. Składają się na niego trzy, główne wystawy. Archeologiczna, znajdująca się na parterze budynku, prezentująca przedmioty (datowane od okresu neolitu aż po średniowiecze) odnalezione podczas wykopalisk w Szkodrze i jej okolicach. Na pierwszym piętrze na zwiedzających czeka wystawa etnograficzna, koncentrująca się na ukazaniu, jak między XVIII a XX w. wyglądało życie ludzi mieszkających na tych terenach. Zobaczyć tu można bogato zdobione stroje ludowe, instrumenty muzyczne czy przedmioty codziennego użytku. Na uwagę zasługuje również wystawa obrazów, głównie autorstwa Kolë Idromeno, który był założycielem albańskiej szkoły malarstwa realistycznego.
Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi”
Jedną z największych atrakcji Szkodry jest Narodowe Muzeum Fotografii Marubi, znajdujące się przy klimatycznej, pełniącej rolę deptaku ulicy Kolë Idromeno. Gromadzi ok. 150 000 zdjęć, dzięki którym można przenieść się w czasie do XIX i XX w. Spora część fotografii wykonana została przez włoskiego imigranta Pietro Marubbiego (zwanego po prostu Marubim), który w 1856 r. przeniósł się z Włoch do Albanii. Zamieszkał w Szkodrze i tu też założył swoje studio fotograficzne. Na zdjęciach uwieczniał nie tylko miasto, ale i jego mieszkańców oraz ich codzienne życie. W muzeum prezentowane są również prace uczniów Marubiego – Kela Kodheli i jego syna, a także malarza i fotografa Kolë Idromeno.
Kościół Franciszkanów
Będąc w Szkodrze warto zajrzeć do Kościoła Franciszkanów (Kisha Françeskane, Rruga At Gjergj Fishta 42). Choć architektonicznie budowla ta niczym szczególnym się nie wyróżnia, to w swym wnętrzu kryje bardzo ciekawe obrazy. Ukazują one działania franciszkanów w Albanii podczas II wojny światowej i w większości są dość krwawe, drastyczne i realistyczne. Z kościołem tym związana jest również inna ciekawostka. Otóż za czasów komunizmu, gdy Enver Hoxha zakazał wszystkich religii, urządzono tam kino.
Twierdza Rozafa
Przy wylotowej drodze ze Szkodry w kierunku Tirany, na wzgórzu, wznoszą się ruiny twierdzy Rozafa. To jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych tych okolic, jak i jeden z lepszych punktów widokowych. Podziwiać stamtąd można położone w dole miasto, Alpy Albańskie, Jezioro Szkoderskie czy rzeki Drin i Buna. Na terenie twierdzy datowanej na XIII w. znajdują się m.in. ruiny katedry św. Stefana, która później została przekształcona na meczet; nieźle zachowane mury obronne, a także Muzeum Historyczne (dodatkowo płatne) przybliżające dzieje tak zamku, jak i samej Szkodry.
Jezioro Szkoderskie
W trakcie pobytu w Szkodrze warto wygospodarować czas na wizytę nad Jeziorem Szkoderskim. Jest ono największym jeziorem całego Półwyspu Bałkańskiego. ⅓ jego obszaru leży po stronie albańskiej, ⅔ natomiast na terenie Czarnogóry. Powierzchnia jeziora zmienia się w zależności od ilości opadów i dni suchych, przez co może się wahać między 360 a 550 km². Stanowi ostoję dla zwierząt, przede wszystkim ptaków, zarówno tych gniazdujących, jak i przybywających tu tylko w trakcie migracyjnych wędrówek. W jego wodach żyje natomiast sporo gatunków ryb.
Plaża w Shirokë
Podczas letnich upałów, jakie często nawiedzają Szkodrę, wytchnienia warto poszukać w leżącej nad brzegiem jeziora miejscowości Shirokë. Z centrum miasta dojechać do niej można w dosłownie kilka minut rowerem, taksówką lub własnym środkiem transportu. Oferuje całkiem przyjemną plażę, z której rozciąga się rozległy widok na dominujące nad okolicą góry. W samej miejscowości działa kilka barów i restauracji, w których posmakować można zarówno kuchni albańskiej, jak i śródziemnomorskiej.
Gdzie spaliśmy?
Lake Shkodra Resort
Już jadąc do Szkodry wiedziałem, że chcę przenocować na położonym tuż przy brzegu jeziora kempingu Lake Shkodra Resort. Przede wszystkim jest to miejsce dla osób, które chcą być blisko natury, z dala od miejskiego zgiełku. Można tu przyjechać z własnym namiotem/kamperem/przyczepą albo zdecydować się na wynajem domku (np. na drzewie) lub namiotu glampingowego. Jest też plaża czy wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Shkodra Backpackers Hostel
Do hostelu trafiłem w sumie przez przypadek, włócząc się po centrum Szkodry. Nie planowałem dłuższego pobytu w tym mieście, ale dzięki Shkodra Backpackers Hostel zmieniłem zdanie. Panuje tam niezobowiązująca atmosfera i klimat bohemy artystycznej. Ceny są niskie, a warunki w dormitoriach są naprawdę super (jest też opcja wynajęcia pokoju prywatnego). Na uznanie zasługuje także hostelowa ekipa, która podpowie, co ciekawego można zrobić/zobaczyć w mieście, pomoże zorganizować wycieczki do dalej położonych atrakcji czy wypożyczy rower. Jedyne, co to, mogliby częściej sprzątać.
Camping i Hostel Legjenda
Po przyjechaniu do Szkodry od razu trafiłem na Camping Legjenda. Znajduje się przy drodze wiodącej z czarnogórskiego przejścia granicznego do miasta. Blisko stąd na zamek Rozafa. Na miejscu zdecydowałem się na nocleg pod własnym namiotem. Jest tu także przestrzeń na zaparkowanie kamperów czy przyczep. Na miejscu działa również hostel z pokojami prywatnymi, jak i dormitoriami. W kompleksie jest też restauracja (całkiem niezła), jak i basen, z którego mogą do woli korzystać goście. Na dzieciaki natomiast czeka plac zabaw.
Hotel Tradita
Podczas pobytu w Albanii szukałem miejsca, w którym naprawdę będę mógł się zanurzyć w przeszłości tego kraju. Niespodziewanie tym miejscem okazał się butikowy Hotel Tradita w Szkodrze. Znajduje się w murach zabytkowego domu, którego architektura jest typowa dla tej części Albanii. Pokoje są bardzo przytulne. Wypełniają je drewniane meble i tradycyjne ozdoby. Jednak największym atutem hotelu jest działająca tam restauracja. Podczas całego, dwutygodniowego pobytu w tym kraju, to właśnie w Tradicie skosztowałem najsmaczniejszych dań albańskiej kuchni.