Szkodra

3.92       Zobacz opinie (13)

Nad brzegiem Jeziora Szkoderskiego, u podnóża Alp Albańskich leży największe miasto północnej Albanii, czyli Szkodra. Przez wiele lat nie stanowiła zbyt atrakcyjnego punktu na mapie tego bałkańskiego kraju. Jednak dzięki poczynionym w niej inwestycjom turyści zaczęli ją naprawdę doceniać. Czeka tam na nich sporo zabytków, ciekawe muzea czy punkty widokowe. Przede wszystkim jednak Szkodra daje całkiem niezły wgląd w historię, kulturę czy tradycje Albanii.

Szkodra

Szkodra, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Szkodra to pierwsze, miasto, do jakiego docierają turyści wjeżdżający do Albanii od północy. Dla większości stanowi krótki przystanek w drodze na południe, jednak coraz częściej wybierana jest również na bazę wypadową do poznawania tej części kraju. Blisko stąd do położonego wśród Alp Albańskich Thethi, nad zjawiskowe Jezioro Komani oraz Jezioro Szkoderskie, czy na piaszczyste plaże w Velipoju. Jednak sama Szkodra również jest godna uwagi. Wyremontowana starówka, nowopowstałe muzeum fotografii czy ruiny zamku Rozafa pozwalają nieco lepiej poznać Albanię. Szkodra spodoba się przede wszystkim tym, którzy lubią zwiedzać i zgłębiać historię w otoczeniu wspaniałych widoków.

Zdjęcia

  • Szkodra
  • Szkodra
  • Szkodra
  • Szkodra
  • Szkodra
  • Szkodra
  • Szkodra
  • Szkodra
  • Szkodra
  • Szkodra
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na gruntowne zwiedzanie Szkodry potrzebny jest tak naprawdę jeden dzień. Większość zabytków i ciekawych miejsc koncentruje się na niewielkim obszarze. Dzięki temu bez problemu i zbędnego wysiłku będzie można do nich dotrzeć pieszo. Ciekawą propozycją może być także zwiedzanie Szkodry z rowerowej perspektywy. Miasto to jest bowiem najbardziej rowerowym punktem na mapie Albanii. Rowerzystów jest tu bowiem więcej niż użytkowników innych środków transportu.

Muzeu Historik i Shkodres

Szkoderskie Muzeum Historyczne (Rruga Oso Kuka 32) mieści się w zabytkowym, staroalbańskim domu zwanym Oso Kuka. Składają się na niego trzy, główne wystawy. Archeologiczna, znajdująca się na parterze budynku, prezentująca przedmioty (datowane od okresu neolitu aż po średniowiecze) odnalezione podczas wykopalisk w Szkodrze i jej okolicach. Na pierwszym piętrze na zwiedzających czeka wystawa etnograficzna, koncentrująca się na ukazaniu, jak między XVIII a XX w. wyglądało życie ludzi mieszkających na tych terenach. Zobaczyć tu można bogato zdobione stroje ludowe, instrumenty muzyczne czy przedmioty codziennego użytku. Na uwagę zasługuje również wystawa obrazów, głównie autorstwa Kolë Idromeno, który był założycielem albańskiej szkoły malarstwa realistycznego.

Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi”

Jedną z największych atrakcji Szkodry jest Narodowe Muzeum Fotografii Marubi, znajdujące się przy klimatycznej, pełniącej rolę deptaku ulicy Kolë Idromeno. Gromadzi ok. 150 000 zdjęć, dzięki którym można przenieść się w czasie do XIX i XX w. Spora część fotografii wykonana została przez włoskiego imigranta Pietro Marubbiego (zwanego po prostu Marubim), który w 1856 r. przeniósł się z Włoch do Albanii. Zamieszkał w Szkodrze i tu też założył swoje studio fotograficzne. Na zdjęciach uwieczniał nie tylko miasto, ale i jego mieszkańców oraz ich codzienne życie. W muzeum prezentowane są również prace uczniów Marubiego – Kela Kodheli i jego syna, a także malarza i fotografa Kolë Idromeno.

Kościół Franciszkanów

Będąc w Szkodrze warto zajrzeć do Kościoła Franciszkanów (Kisha Françeskane, Rruga At Gjergj Fishta 42). Choć architektonicznie budowla ta niczym szczególnym się nie wyróżnia, to w swym wnętrzu kryje bardzo ciekawe obrazy. Ukazują one działania franciszkanów w Albanii podczas II wojny światowej i w większości są dość krwawe, drastyczne i realistyczne. Z kościołem tym związana jest również inna ciekawostka. Otóż za czasów komunizmu, gdy Enver Hoxha zakazał wszystkich religii, urządzono tam kino.

Twierdza Rozafa

Przy wylotowej drodze ze Szkodry w kierunku Tirany, na wzgórzu, wznoszą się ruiny twierdzy Rozafa. To jedna z popularniejszych atrakcji turystycznych tych okolic, jak i jeden z lepszych punktów widokowych. Podziwiać stamtąd można położone w dole miasto, Alpy Albańskie, Jezioro Szkoderskie czy rzeki Drin i Buna. Na terenie twierdzy datowanej na XIII w. znajdują się m.in. ruiny katedry św. Stefana, która później została przekształcona na meczet; nieźle zachowane mury obronne, a także Muzeum Historyczne (dodatkowo płatne) przybliżające dzieje tak zamku, jak i samej Szkodry.

W trakcie pobytu w Szkodrze warto wygospodarować czas na wizytę nad Jeziorem Szkoderskim. Jest ono największym jeziorem całego Półwyspu Bałkańskiego. ⅓ jego obszaru leży po stronie albańskiej, ⅔ natomiast na terenie Czarnogóry. Powierzchnia jeziora zmienia się w zależności od ilości opadów i dni suchych, przez co może się wahać między 360 a 550 km². Stanowi ostoję dla zwierząt, przede wszystkim ptaków, zarówno tych gniazdujących, jak i przybywających tu tylko w trakcie migracyjnych wędrówek. W jego wodach żyje natomiast sporo gatunków ryb.

Plaża w Shirokë

Podczas letnich upałów, jakie często nawiedzają Szkodrę, wytchnienia warto poszukać w leżącej nad brzegiem jeziora miejscowości Shirokë. Z centrum miasta dojechać do niej można w dosłownie kilka minut rowerem, taksówką lub własnym środkiem transportu. Oferuje całkiem przyjemną plażę, z której rozciąga się rozległy widok na dominujące nad okolicą góry. W samej miejscowości działa kilka barów i restauracji, w których posmakować można zarówno kuchni albańskiej, jak i śródziemnomorskiej.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon