Theth

3.43       Zobacz opinie (7)

Na północy kraju, pośród strzelistych i groźnie wyglądających szczytów Alp Albańskich leży niewielka wioska Theth. Od lat jest jednym z popularniejszych celów wypraw off-roadowych. Aczkolwiek wybierają się tam również ci, którzy nie dysponują autami z napędem 4x4. I choć ciągle ktoś przebija na drodze do Thethi miski olejowe, to i tak mnóstwo osób dociera tam zwykłymi samochodami osobowymi. Trasa jest wymagająca, ale doświadczony kierowca bez trudu sobie na niej poradzi i nie uszkodzi auta.

Thethi, Albania

Theth, Albania - © Zielonamapa

Drugim powodem, dla którego wioska ta cieszy się uznaniem, są oczywiście góry. Alpy Albańskie, zwane też Górami Przeklętymi lub Górami Projkletije, kuszą swą nieprzystępnością i złowrogim wyglądem. Po trzecie, Thethi jest miejscem, gdzie nieco bardziej można zgłębić tradycje Północnej Albanii, w tym temat kanunu, którego prawa wciąż wzbudzają kontrowersje.

Dla kogo?

Thethi to miejsce dla tych, którym niestraszne są trudy dojazdu, nieprzewidywalne warunki tak drogowe, jak i pogodowe. Spodoba się tu przede wszystkim entuzjastom trekkingów, górskich widoków i dzikiej przyrody. W sezonie potrafi tu być tłoczno. Ale wystarczy tylko wyjść nieco powyżej doliny, w której leży Thethi, by cieszyć się niezmąconym niczym spokojem.

Zdjęcia

  • Theth
  • Theth
  • Theth
  • Theth
  • Theth
  • Theth
  • Theth
  • Theth
  • Theth
  • Theth
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Thethi oczywiście jest bardzo interesującym i fotogenicznym miejscem. Prawda jest jednak taka, że na uwagę zasługują przede wszystkim te atrakcje, które znajdują się w jego bliższym i dalszym sąsiedztwie. Większość z nich nie wymaga posiadania dużego, górskiego doświadczenia ani ogromnej kondycji.

Kościół

Najbardziej okazałym budynkiem w Thethi, zaraz obok zrujnowanego gmachu szkoły, jest kościół ze strzelistą wieżą i dachem pokrytym gontem. Zbudowany został w 1892 r.. Kiedy w Albanii rozwijał się komunizm, w ramach którego zakazano wszystkich religii, zburzono dzwonnicę. Jej odbudowa była możliwa dopiero w 2006 r.. Wnętrze kościoła nie jest zbyt interesujące. Ale za to z jego okolic rozciąga się przyjemna panorama okolicy.

Kulla e Negujimit

W niedużej odległości od kościoła znajduje się inna, bardzo charakterystyczna budowla Thethi, czyli wieża odosobnienia (Kulla e Negujimit). Służyła ona tym, którzy ścigani byli z tytułu krwawej zemsty rodowej. Związana jest ona z kanunem, czyli kodeksem, jaki wytworzyli mieszkańcy górskich terenów Albanii. Najbardziej restrykcyjne prawa ustanowili górale z północnych obszarów tego kraju. Zemsta rodowa (gjakmarrja) to nic innego, jak znane z Biblii “Oko za oko, ząb za ząb”. Na przykład, jeśli ktoś w walce zabił drugiego człowieka, wtedy punktem honoru dla rodziny ofiary było dokonanie zemsty. Sprawca nie znał więc dnia ani godziny, gdy krewni zabitego postanowią mu odebrać życie. W XIX w. Swoistym rozwiązaniem mogło być ukrycie się w wieży odosobnień. Ta z Thethi zbudowana została z kamienia i ma wąskie okna, dzięki czemu nikt z zewnątrz nie mógł do niej wtargnąć, natomiast znajdująca się w jej wnętrzu osoba mogła prowadzić ostrzał.

Wąwóz Grunasi

Na wschód od kulli ciągnie się Wąwóz Grunasi, którego dnem płynie potok Lumi i Thethit. Ma on ok. 40 m głębokości i 2 km długości. To wyjątkowo malownicze miejsce, które najlepiej podziwiać z perspektywy przerzuconego nad nim mostka. Lepiej jednak na niego nie wchodzić, gdy ma się lęk wysokości. Jednak osoby z lękiem wysokości nie powinny na niego wchodzić.

Wodospad Grunasi

W ok. 40 min dotrzeć można z Thethi do położonego nieco powyżej wioski malowniczego Wodospadu Grunasi. Wiedzie do niego przyjemna i niezbyt wymagająca ścieżka, która najpierw prowadzi wzdłuż wąwozu, a następnie wspina się nieco bardziej stromo po górskim zboczu. Sam wodospad ma ok. 25 m wysokości i jest ulubionym, spacerowym celem Albańczyków odwiedzających Thethi. O tym, że szlak do Grunasi jest zbyt trudny świadczy fakt, że większość albańskich turystów maszeruje do niego w półbutach, japonkach a nawet butach na koturnach!

Potok Lumi Zi

Obok przysiółka Nderlysaj, który znajduje się jakieś 7 km na południe od Thethi, zobaczyć można miejsce wyjątkowe. Rozlewisko Czarnej Rzeki, zwane po prostu Lumi Zi, to swoisty cud natury. Górski potok wyrzeźbij w kamiennym podłożu liczne niecki i progi, po którym przy wysokim poziomie wód gruntowych radośnie pluska woda. W sezonie letnim Lumi Zi jest idealnym celem wypoczynku. W chłodnych wodach potoku można zażyć orzeźwiającej kąpieli. A dzięki temu, że właściciel lokalnej knajpki stworzył tam większą nieckę, można nawet chwilę popływać. Dlatego warto pamiętać o zabraniu ze sobą w góry kostiumu kąpielowego.

Niebieskie Oko

Większość osób kojarzy Niebieskie Oko (Syri i Kalter) znajdujące się w niedużej odległości od Sarandy. Jednak inne Niebieskie Oko zlokalizowane jest właśnie w okolicach Thethi. Z Nderlysaj i okolic potoku Lumi Zi biegnie do niego przyjemny i łatwy szlak. Po ok. 40 min marszu dociera się do niewielkiego jeziorka o intensywnie niebieskim kolorze. Zasilane jest przez wpadający do niego wodospad. Woda w Niebieskim Oku jest bardzo zimna. Ale latem zawsze znajdzie się ktoś, kto postanowi wskoczyć do jego błękitnej toni.

Thethi stanowi doskonałą bazę wypadową do górskich trekkingów. Oczywiście trzeba mieć na względzie to, że szlaki w Alpach Albańskich poprowadzone są z dużą dozą polotu i fantazji. Co to oznacza? Przede wszystkim jedno – ciągłe gubienie się. Podążanie za oznaczeniami szlaku nie zawsze gwarantuje, że uda się dotrzeć do celu wędrówki. Dlatego wybierając się w Alpy Albańskie na trekking należy zaopatrzyć się w dobrego GPS-a oraz mapy. Innym rozwiązaniem może być też wynajęcie przewodnika. W Thethi bez trudu znaleźć można osoby z licencją przewodnicką.

Z Thethi do Valbony

Najpopularniejszą i najłatwiejszą trasą trekkingową jest ta wiodąca z Thethi do Valbony. Biało-czerwono-białe paski kierują bezpośrednio z wioski na przełęcz Qafa e Valbones, która wznosi się na wysokości 1812 m n.p.m.. Stamtąd ścieżka wiedzie najpierw stromo w dół, a następnie sielankowymi, nieco łagodniejszymi zboczami, które przez wieki pełniły rolę pastwisk. Dalej szlak dociera do przysiółka Rrogam, skąd do Valbony czeka już przyjemny spacer ścieżką poprowadzoną wzdłuż dna doliny. Trasa ma ok. 10 km i na jej pokonanie należy przeznaczyć min. 7-8 godzin. Warto mieć zapas czasu, by móc niespiesznie pozachwycać się krajobrazami Alp Albańskich.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon