Theth

SPOKO

Na północy kraju, pośród strzelistych i groźnie wyglądających szczytów Alp Albańskich leży niewielka wioska Theth. Od lat jest jednym z popularniejszych celów wypraw off-roadowych. Aczkolwiek wybierają się tam również ci, którzy nie dysponują autami z napędem 4×4. I choć ciągle ktoś przebija na drodze do Thethi miski olejowe, to i tak mnóstwo osób dociera tam zwykłymi samochodami osobowymi. Trasa jest wymagająca, ale doświadczony kierowca bez trudu sobie na niej poradzi i nie uszkodzi auta.

Thethi, Albania

Thethi, Albania – © Shutterstock

Drugim powodem, dla którego wioska ta cieszy się uznaniem, są oczywiście góry. Alpy Albańskie, zwane też Górami Przeklętymi lub Górami Projkletije, kuszą swą nieprzystępnością i złowrogim wyglądem. Po trzecie, Thethi jest miejscem, gdzie nieco bardziej można zgłębić tradycje Północnej Albanii, w tym temat kanunu, którego prawa wciąż wzbudzają kontrowersje.

Dla kogo?

Thethi to miejsce dla tych, którym niestraszne są trudy dojazdu, nieprzewidywalne warunki tak drogowe, jak i pogodowe. Spodoba się tu przede wszystkim entuzjastom trekkingów, górskich widoków i dzikiej przyrody. W sezonie potrafi tu być tłoczno. Ale wystarczy tylko wyjść nieco powyżej doliny, w której leży Thethi, by cieszyć się niezmąconym niczym spokojem.