Tirana

3.42       Zobacz opinie (12)

Większość osób, wyobrażając sobie stolicę danego kraju, widzi miasto piękne, monumentalne, zadbane i ociekające przepychem. Trzeba jednak przyznać, że Tirana w ten trend się nie wpisuje. Ciężko o niej napisać, że jest piękna. Ale na pewno jest miastem kontrastowym, różnorodnym i ciekawym. Wciąż znaleźć w niej można liczne ślady po komunizmie, w tym największe w Albanii bunkry. Na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco się zmieniła i uatrakcyjniła dla coraz liczniej zaglądających tu turystów.

Tirana

Tirana, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

W Tiranie spodoba się przede wszystkim osobom, które lubią zwiedzać. Liczne muzea i wystawy, w tym niesamowicie popularny Bunk’Art 1 i 2, sprawią, że pobyt w stolicy na pewno nie będzie nudny. Wieczorami natomiast o dobrą zabawę zadba dawna dzielnica rządowa Blloku, w której działają liczne puby i kluby.

Zdjęcia

  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zwykle jeden dzień wystarcza, by poznać najważniejsze atrakcje i zabytki Tirany. Warto jednak rozważyć nieco dłuższy pobyt, by odwiedzić miejsca znajdujące się na obrzeżach miasta, takie jak Góra Dajti czy Jaskinia Pellumbas.

Sheshi Skënderbej

Najważniejszym punktem Tirany jest bez wątpienia Sheshi Skënderbej, czyli Plac Skanderbega. W ostatnich latach dokonano jego przebudowy i wyłączono z ruchu kołowego. Znajduje się na nim konny pomnik Skanderbega - albańskiego bohatera narodowego. Oprócz tego wznosi się przy nim gmach Narodowego Muzeum Historycznego z imponującą mozaiką będącą swoistą alegorią albańskiej państwowości.

Tirana
Sheshi Skënderbej, Tirana, Albania - © Zielonamapa

Odkąd plac dostępny jest tylko dla pieszych, stał się popularnym miejscem spotkań. W dzień zwykle jest tu pusto, gdyż świecące słońce zamienia Sheshi Skënderbej w jedną, wielką patelnią. Natomiast wieczorem plac odżywa. Dzieciaki pluskają się w fontannach, które wystrzeliwują z niego w kilku miejscach. Zaś dorośli przesiadują na schodach przed Muzeum Narodowym, sącząc piwo, rozmawiając czy grając w szachy.

Muzeu Historik Kombëtar

Muzeu Historik Kombëtar, czyli Narodowe Muzeum Historyczne wznosi się przy Placu Skanderbega i jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem całej Tirany. Koncentruje się na ukazaniu historii Albanii od czasów starożytnych aż do upadku komunizmu. Zobaczyć tu można wystawę m.in. poświęconą Matce Teresie z Kalkuty (która z pochodzenia była Albanką); ukazującą dążenia Albańczyków do niepodległości czy dotyczącą prześladowań z okresu komunizmu. Uwaga: muzeum jest nieczynne w poniedziałki.

Tirana
Muzeu Historik Kombëtar, Tirana, Albania - © Zielonamapa

Piramida

Inną, równie charakterystyczną budowlą w Tiranie jest Piramida. Zbudowana za bagatela 700 mln dolarów, według projektu Pranvery - córki Hoxhy, miała docelowo stać się jego mauzoleum. Ostatecznie piramida pełniła różne funkcje, a obecnie głównie stoi i niszczeje.

Dzielnica Blloku

W czasach dyktatury Envera Hoxhy, rozciągająca się na zachód od Piramidy dzielnica Blloku, była niedostępna dla zwykłych śmiertelników. Zamieszkiwały ją bowiem ówczesne elity kraju z dyktatorem na czele. Willa należąca do niego wciąż stoi (przy ul. Rruga Ismail Qemali) i można ją obejrzeć jedynie z zewnątrz. Obecnie Blloku to imprezowe centrum Tirany (patrzy Życie nocne), z licznymi klubami, pubami czy restauracjami.

Parku i Madh Kodrat e Liqenit

Zielone płuca Tirany stanowi Parku i Madh Kodrat e Liqenit, czyli park miejski. To całkiem przyjemny miejsca na spacer czy przejażdżkę rowerową. Na jego terenie znajduje się utworzone sztucznie Jezioro Tirańskie (Liqeni Artificial i Tiranës). W pobliżu działa też niewielki aquapark (Aquadorm). Co ciekawe, przy wejściu do parku, od strony Rruga Lek Dukagjini zobaczyć można pomnik naszego rodaka - Fryderyka Chopina.

Wzdłuż ulicy Toptani

Najbardziej klimatyczna i najstarsza część Tirany koncentruje się wzdłuż Rruga Murat Toptani. Obecnie jest to klimatyczny deptak. Przy wschodnim krańcu zobaczyć można zabytkowy dom osmański z XIX w., a kawałek dalej gmach albańskiego parlamentu. W bliskim sąsiedztwie wznosi się kamienny Most Grabarzy, który w XVIII w. został przerzucony nad rzeką Laną. Kiedy jej bieg został zmieniony, znaczenie mostu zmalało. Obecnie stanowi jeden z ważniejszych zabytków Tirany. Idąc ulicą Toptani w kierunku zachodnim zobaczyć można m.in. galerię sztuki (Galeria Kombëtare e Arteve) czy budynek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, przy którym znajduje się jedna z większych atrakcji miasta, czyli Bunk’Art 2.

Bunk’Art 2

W Tiranie znaleźć można jedne z dwóch, największych bunkrów na terenie całej Albanii. Stworzona w nich inicjatywa Bunk’Art postawiła sobie za cel zaadaptowanie ich na wystawy, które będą przestrzenią zarówno do prezentowania historii kraju, jak i wystaw artystycznych. Bunk’Art 2 koncentruje się na przedstawieniu działań tajnych służb (Sigurimi) działających za czasów reżimu Envera Hoxhy. Inwigilacja, zastraszanie, preparowanie fałszywych dowodów, tortury - to tylko niektóre z metod, jakimi posługiwano się, by zastraszyć Albańczyków. Warto dodać, że sam bunkier, mający 24 pomieszczenia, został wybudowany na potrzeby Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Bunk’Art 1

W dzielnicy Kinostudio, oddalonej jakieś 10 min jazdy samochodem od centrum, znajduje się największy bunkier w Albanii, w którym działa obecnie Bunk’Art 1. Powstał w 1978 r. jako schron przeciwatomowy, mający służyć Enverovi Hoxhy i najwyższych rangą dygnitarzy. Ma 5 podziemnych poziomów oraz 106 pomieszczeń. Posiada również aulę, w której w trakcie wojny mógł bez przeszkód obradować albański parlament. Dzięki inicjatywie Bunk’Art został w 2016 r. udostępniony zwiedzającym. Podczas wizyty w bunkrze można obejrzeć ok. 40 pomieszczeń i zapoznać się z historią Albanii z czasów II wojny światowej. Uwaga: wejście dla turystów indywidualnych znajduje się od strony Rruga Fadil Deliu.

Jeśli ktoś chce w Albanii wpaść w wir imprezowania, to taką szansę daje mu Tirana. Miasto oferuje całkiem sporą ilość klubów i klimatycznych pubów. Większość z nich znajduje się w dzielnicy Blloku. Niegdyś dostępna tylko dla dygnitarzy i ich rodzin, obecnie jest gwarnym miejscem na mapie stolicy, chętnie odwiedzanym głównie przez młodzież oraz ludzi w średnim wieku.

Lincoln Garden Cafe

Na poranną, popołudniową czy wieczorną kawę warto zajrzeć do Licoln Garden Cafe, które mieści się w ogrodzie otaczającej dawną willę envera Hohxy (Rruga Ismail Qemali). Ponieważ kawiarnia działa na świeżym powietrzu, największą popularnością cieszy się podczas letnich miesięcy.

Lollipop Club

Najstarszym klubem w Tiranie, jest zlokalizowany w dzielnicy Blloku Lollipop Club (Rruga Pjetër Bogdani). Jakimś cudem, mimo małej przestrzeni, może pomieścić do 500 osób.Wielokrotnie gościł dj-ów z różnych stron świata, a także ważnych twórców albańskiej, klubowej sceny muzycznej. Jest to dobre miejsce do posłuchania muzyki, niekoniecznie do tańczenia.

Komiteti – Kafe Muzeum

Na wschód od Piramidy znajduje się Komiteti – Kafe Muzeum (Rruga Fatmir Haxhiu). To przyjemny pub, który wypełniają pamiątki z okresu komunizmu: meble, plakaty czy zdjęcia. Napić się tu można piwa, kilku rodzajów rakii czy kawy. Idealne miejsce na spotkanie z przyjaciółmi, gdyż nie ma tu głośnej muzyki i harmideru, co pozwala prowadzić dyskusje niemalże do białego rana.

Folie Terrace

Najważniejszym i największym klubem tak Tirany, jak i całej Albanii jest Follie Terrace (Shëtitorja Murat Toptani). Miejsce cieszy się ogromną popularnością, więc aby móc tam wejść, trzeba z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji. Czasami w Follie Terrace jest tak tłoczno, że nie ma przestrzeni do tańca. Ale gdy jest ciut luźniej, rozkręcają się najlepsze imprezy w mieście. Warto pamiętać o odpowiednim ubiorze – trampki i sandały ze skarpetami na pewno nie przejdą.

Dysponując większą ilością czasu warto rozważyć wizytę w miejscach, które znajdują się poza ścisłym centrum Tirany lub w bliskim sąsiedztwie stolicy.

Góra Dajti

W dzielnicy Kinostudio, tuż obok Bunk’Art 1 znajduje się dolna stacja jedynej w Albanii kolei gondolowej Express Dajti. Łączy miasto z okolicami szczytu Dajti. Jego obszar został objęty ochroną w ramach parku narodowego (Parku Kombëtar Mali i Dajtit). W trakcie jazdy kolejką, jak i z górnej stacji podziwiać można rozległą panoramę Tirany i jej okolic. Entuzjaści pieszych wędrówek lub kolarstwa górskiego mogą się udać na wycieczkę po masywie Dajti (są tu zarówno szlaki piesze, jak i trasy do downhillu). Przy górnej stacji kolejki działa restauracja oraz hotel.

Zamek Petrela

Ok. 15 km na południe od centrum Tirany, na niewielkim wzgórzu powyżej doliny rzeki Erzenit, wznoszą się ruiny zamku Petrela (Kalaja e Petrelës). To doskonały punkt widokowy, a także wyjątkowo fotogeniczne miejsce, z którego skwapliwie korzystają pary młode chętnie organizujące tu swoje sesje poślubne. W ruinach działa restauracja, dzięki czemu budowlę tę zwiedzać można za darmo.

Jaskinia Pëllumbas

Wycieczka do Jaskini Pëllumbas to propozycja dla osób lubiących outdoorowe aktywności. Zlokalizowana jest 27 km na południowy wschód od centrum Tirany. Prowadzi do niej szlak, który swój początek bierze we wsi Pëllumbas (dojeżdża tu autobus z Tirany). Ścieżka poprowadzona jest wzdłuż malowniczego wąwozu Gryka e Skoranës i przez cały czas oferuje rozległe widoki na okolicę. Po ok. 40 min marszu dociera się do wejścia do jaskini. Ma ona ok. 360 m długości, 15 m szerokości i 15 m wysokości. Można ją zwiedzać samodzielnie, ale należy mieć własne źródło światła, gdyż nie jest w żaden sposób oświetlona. Co ważne, stanowi ona ostoję dla nietoperzy, które licznie ją zamieszkują. W jaskini podziwiać można najróżniejsze formacje skalne, a także poczuć pewną dozę dreszczyku, jaki zapewne towarzyszy speleologom podczas eksploracji.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon