Tirana

3.42       Zobacz opinie (12)

Większość osób, wyobrażając sobie stolicę danego kraju, widzi miasto piękne, monumentalne, zadbane i ociekające przepychem. Trzeba jednak przyznać, że Tirana w ten trend się nie wpisuje. Ciężko o niej napisać, że jest piękna. Ale na pewno jest miastem kontrastowym, różnorodnym i ciekawym. Wciąż znaleźć w niej można liczne ślady po komunizmie, w tym największe w Albanii bunkry. Na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco się zmieniła i uatrakcyjniła dla coraz liczniej zaglądających tu turystów.

Tirana

Tirana, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

W Tiranie spodoba się przede wszystkim osobom, które lubią zwiedzać. Liczne muzea i wystawy, w tym niesamowicie popularny Bunk’Art 1 i 2, sprawią, że pobyt w stolicy na pewno nie będzie nudny. Wieczorami natomiast o dobrą zabawę zadba dawna dzielnica rządowa Blloku, w której działają liczne puby i kluby.

Zdjęcia

  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
  • Tirana
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Zwykle jeden dzień wystarcza, by poznać najważniejsze atrakcje i zabytki Tirany. Warto jednak rozważyć nieco dłuższy pobyt, by odwiedzić miejsca znajdujące się na obrzeżach miasta, takie jak Góra Dajti czy Jaskinia Pellumbas.

Sheshi Skënderbej

Najważniejszym punktem Tirany jest bez wątpienia Sheshi Skënderbej, czyli Plac Skanderbega. W ostatnich latach dokonano jego przebudowy i wyłączono z ruchu kołowego. Znajduje się na nim konny pomnik Skanderbega – albańskiego bohatera narodowego. Oprócz tego wznosi się przy nim gmach Narodowego Muzeum Historycznego z imponującą mozaiką będącą swoistą alegorią albańskiej państwowości.

Bunk’Art 1

W dzielnicy Kinostudio, oddalonej jakieś 10 min jazdy samochodem od centrum, znajduje się największy bunkier w Albanii, w którym działa obecnie Bunk’Art 1. Powstał w 1978 r. jako schron przeciwatomowy, mający służyć Enverovi Hoxhy i najwyższych rangą dygnitarzy. Ma 5 podziemnych poziomów oraz 106 pomieszczeń. Posiada również aulę, w której w trakcie wojny mógł bez przeszkód obradować albański parlament. Dzięki inicjatywie Bunk’Art został w 2016 r. udostępniony zwiedzającym. Podczas wizyty w bunkrze można obejrzeć ok. 40 pomieszczeń i zapoznać się z historią Albanii z czasów II wojny światowej. Uwaga: wejście dla turystów indywidualnych znajduje się od strony Rruga Fadil Deliu.

Jeśli ktoś chce w Albanii wpaść w wir imprezowania, to taką szansę daje mu Tirana. Miasto oferuje całkiem sporą ilość klubów i klimatycznych pubów. Większość z nich znajduje się w dzielnicy Blloku. Niegdyś dostępna tylko dla dygnitarzy i ich rodzin, obecnie jest gwarnym miejscem na mapie stolicy, chętnie odwiedzanym głównie przez młodzież oraz ludzi w średnim wieku.

Lincoln Garden Cafe

Na poranną, popołudniową czy wieczorną kawę warto zajrzeć do Licoln Garden Cafe, które mieści się w ogrodzie otaczającej dawną willę envera Hohxy (Rruga Ismail Qemali). Ponieważ kawiarnia działa na świeżym powietrzu, największą popularnością cieszy się podczas letnich miesięcy.

Lollipop Club

Najstarszym klubem w Tiranie, jest zlokalizowany w dzielnicy Blloku Lollipop Club (Rruga Pjetër Bogdani). Jakimś cudem, mimo małej przestrzeni, może pomieścić do 500 osób.Wielokrotnie gościł dj-ów z różnych stron świata, a także ważnych twórców albańskiej, klubowej sceny muzycznej. Jest to dobre miejsce do posłuchania muzyki, niekoniecznie do tańczenia.

Komiteti – Kafe Muzeum

Na wschód od Piramidy znajduje się Komiteti – Kafe Muzeum (Rruga Fatmir Haxhiu). To przyjemny pub, który wypełniają pamiątki z okresu komunizmu: meble, plakaty czy zdjęcia. Napić się tu można piwa, kilku rodzajów rakii czy kawy. Idealne miejsce na spotkanie z przyjaciółmi, gdyż nie ma tu głośnej muzyki i harmideru, co pozwala prowadzić dyskusje niemalże do białego rana.

Folie Terrace

Najważniejszym i największym klubem tak Tirany, jak i całej Albanii jest Follie Terrace (Shëtitorja Murat Toptani). Miejsce cieszy się ogromną popularnością, więc aby móc tam wejść, trzeba z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji. Czasami w Follie Terrace jest tak tłoczno, że nie ma przestrzeni do tańca. Ale gdy jest ciut luźniej, rozkręcają się najlepsze imprezy w mieście. Warto pamiętać o odpowiednim ubiorze – trampki i sandały ze skarpetami na pewno nie przejdą.

Dysponując większą ilością czasu warto rozważyć wizytę w miejscach, które znajdują się poza ścisłym centrum Tirany lub w bliskim sąsiedztwie stolicy.

Góra Dajti

W dzielnicy Kinostudio, tuż obok Bunk’Art 1 znajduje się dolna stacja jedynej w Albanii kolei gondolowej Express Dajti. Łączy miasto z okolicami szczytu Dajti. Jego obszar został objęty ochroną w ramach parku narodowego (Parku Kombëtar Mali i Dajtit). W trakcie jazdy kolejką, jak i z górnej stacji podziwiać można rozległą panoramę Tirany i jej okolic. Entuzjaści pieszych wędrówek lub kolarstwa górskiego mogą się udać na wycieczkę po masywie Dajti (są tu zarówno szlaki piesze, jak i trasy do downhillu). Przy górnej stacji kolejki działa restauracja oraz hotel.

Zamek Petrela

Ok. 15 km na południe od centrum Tirany, na niewielkim wzgórzu powyżej doliny rzeki Erzenit, wznoszą się ruiny zamku Petrela (Kalaja e Petrelës). To doskonały punkt widokowy, a także wyjątkowo fotogeniczne miejsce, z którego skwapliwie korzystają pary młode chętnie organizujące tu swoje sesje poślubne. W ruinach działa restauracja, dzięki czemu budowlę tę zwiedzać można za darmo.

Jaskinia Pëllumbas

Wycieczka do Jaskini Pëllumbas to propozycja dla osób lubiących outdoorowe aktywności. Zlokalizowana jest 27 km na południowy wschód od centrum Tirany. Prowadzi do niej szlak, który swój początek bierze we wsi Pëllumbas (dojeżdża tu autobus z Tirany). Ścieżka poprowadzona jest wzdłuż malowniczego wąwozu Gryka e Skoranës i przez cały czas oferuje rozległe widoki na okolicę. Po ok. 40 min marszu dociera się do wejścia do jaskini. Ma ona ok. 360 m długości, 15 m szerokości i 15 m wysokości. Można ją zwiedzać samodzielnie, ale należy mieć własne źródło światła, gdyż nie jest w żaden sposób oświetlona. Co ważne, stanowi ona ostoję dla nietoperzy, które licznie ją zamieszkują. W jaskini podziwiać można najróżniejsze formacje skalne, a także poczuć pewną dozę dreszczyku, jaki zapewne towarzyszy speleologom podczas eksploracji.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon