Valbone

3.67       Zobacz opinie (9)

Valbone (Valbona) to niewielka wieś leżąca w dolinie o tej samej nazwie, u podnóża imponujących Alp Albańskich. Obok Thethi stanowi jedną z popularniejszych baz wypadowych w ten masyw. Można do niej bez trudu dotrzeć własnym samochodem, np. korzystając z promu pływającego po Jeziorze Komani. Valbona stanowi także popularny cel jednodniowego trekkingu z Thethi, wiodącego przez przełęcz położoną na ponad 1800 m n.p.m..

Valbone

Valbone, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Valbone to przede wszystkim idealna propozycja dla osób ceniących bliski kontakt z naturą przy jednoczesnym dostępie do udogodnień cywilizacji. Dzięki całkiem niezłej bazie noclegowej (pensjonaty) można cieszyć się tu urokiem gór bez rezygnowania z ciepłego prysznica i wygodnego łóżka. Z drugiej strony, osoby wolące bardziej niskobudżetowe rozwiązania znajdą tu przestrzeń na rozbicie namiotu.

Zdjęcia

  • Valbone
  • Valbone
  • Valbone
  • Valbone
  • Valbone
  • Valbone
  • Valbone
  • Valbone
  • Valbone
  • Valbone
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Valbona jako wieś jest typową, górską miejscowością. Jednak jej największym atutem jest otaczająca ją ze wszystkich stron przyroda. Ze względu na jej wspaniałe walory spora część doliny Valbony została objętą ochroną w ramach parku narodowego – Parku Kombëtar Lugina e Valbonës. Znaleźć tu można kilka ciekawych miejsc, które spodobają się tym, którzy lubią obcować z piękną naturą.

Rzeka Valbona

Oczywiście pod kątem przyrodniczym jednym z najważniejszych elementów doliny jest płynąca i kształtująca ją rzeka Valbona. Jej źródło znajduje się w Alpach Albańskich, blisko granicy z Czarnogórą. Przepływa m.in. przez wsi Valbona i Dragobi, a następnie dociera do Bajram Curri. Tam odbija na południowy-zachód, by następnie połączyć się z rzeką Drin.

Rzeka Valbona uznawana jest za najczystszą z rzek całej Albanii. Obecnie trwają starania o zachowanie jej naturalnego przebiegu, który ma zostać zakłócony poprzez zbudowanie na niej kilku tam na potrzeby hydroelektrowni. Jeśli projekt ten nie zostanie zatrzymany, to Europa straci jedną z piękniejszych i bardziej dziewiczych rzek.

Podczas pobytu w Valbonie warto przespacerować się wzdłuż rzeki. Znaleźć przy niej można stary, kamienny młyn wodny, a także liczne kładki, z których podziwiać można jej niesamowitą przejrzystość.

Liqeni i i Xhemes

W otoczeniu bukowych drzew, jakieś 200 m od głównej szosy biegnącej przez dolinę, pomiędzy wsią Valbona a Dragobi, leży jeziorko Liqeni i Xhemes (znane pod nazwą Jame’s Lake). Znajduje się na wysokości 700 m n.p.m.. Ma ok. 500 m2  powierzchni i do 3 m głębokości. Nie jest więc zbyt duże, ale jego otoczenie oraz krystalicznie czysta woda robią przyjemne wrażenie.

Shpella e Dragobisë

Jaskinia Dragobi, czyli Shpella e Dragobisë, znajduje się pomiędzy Valboną a wsią Dragobi, położoną w niższej części doliny. W 1925 roku Bajram Curri – kosowski bojownik o wolność ukrył się w niej wraz ze swoimi towarzyszami przed wojskami króla Zoga. Król absolutnie nie popierał jego starań dotyczących zjednoczenia Kosowa i Albanii, w wyniku czego doszło między nimi do konfliktu. Bajram Curri zmarł 29 marca w jaskini od rany postrzałowej. Władze twierdziły, że popełnił samobójstwo. Albańczycy uważają, że został zamordowany na polecenie króla Zoga. Na pamiątkę bohatera, pobliskie miasto leżące przy granicy z Kosowem nazwane zostało Bajram Curri.

Sama Jaskinia nie jest może zbyt imponująca. Znajduje się na wysokości 1200 m n.p.m. i ma ok. 8 m długości, 3-4 m szerokości oraz 2-4 m wysokości. Szlak do niej zaczyna się nieopodal hotelu i restauracji Relax w przysiółku Maskollata. Początkowo ścieżka biegnie praktycznie wzdłuż głównej szosy przebiegającej przez dolinę, by następnie stromo wspiąć się po zalesionym zboczu. Na skrzyżowaniu dróg należy obrać żółty szlak (od hotelu prowadzą czerwone znaki), które kierują bezpośrednio do jaskini.

Pobyt w Valbonie może być albo bardzo intensywny, albo bardziej relaksacyjny. Dolina oferuje przyjemne trasy spacerowe, natomiast położone wyżej szlaki mogą dostarczyć wielu doznań, również tych nieco bardziej ekstremalnych.

Wycieczka do Çerem

Jedną z przyjemniejszych i prostszych tras trekkingowych z Doliny Valbony jest ta wiodąca do przysiółka Çerem. Istnieją dwa warianty szlaku, które zaczynają się praktycznie w tym samym miejscu, czyli nieopodal hotelu i restauracji Relax w Maskollat. Pierwszy wariant, to typowa, górska ścieżka, która meandruje po dość gęstym lesie (uwaga na żmije!). Drugi wariant poprowadzony jest szutrową drogą, odbijającą od głównej szosy wiodącej przez dolinę. Można więc dla urozmaicenia wędrówki wejść jedną trasą, a zejść drugą.

Sam Çerem jest malowniczo położony pośród wyższych gór, w soczyście zielonej kotlinie. Znajduje się tam kilka kamiennych domów, z których część jest w ruine. W sezonie działają tu pensjonaty, z których chętnie korzystają górołazi schodzący tędy z wyższych partii gór. Obok Çeremu, w zachodniej części kotliny znaleźć można całkiem ładny wodospad, w którym można się schłodzić w trakcie letnich upałów.

Wycieczka do Kukaj

Bezpośrednio ze wsi Valbona można wybrać się na przyjemny, górski spacer do przysiółka Kukaj. Znajduje się powyżej doliny, a poniżej szczytu Maja e Thatë. Do Kukaj prowadzi dość szeroka, szutrowa droga, które oferuje niesamowite widoki na dolinę i Alpy Albańskie. W samej wsi znaleźć można kilka malowniczych, kamiennych chałup.

Spacer do Rrogam

Typową trasą spacerową w dolinie jest ta wiodąca z Valbony do wsi Rrogam, z której można kontynuować trekking bezpośrednio do Thethi. Przez większość czasu wędruje się po płaskim, kamienistym terenie, mając wokół siebie rozległe, górskie widoki. W Rrogam znajduje się knajpka, w której napić się można zimnego piwa, rakii lub czegoś bezalkoholowego.

Peak of the Balkans

Valbona, podobnie zresztą jak i Thethi, leży na mającej 192 km długości transgranicznej trasie Peak of The Balkans. Obejmuje ona trzy kraje: Albanię, Czarnogórę i Kosowo. Szlak stworzony został w formie pętli, której pokonanie zajmuje od 10 do 12 dni. W trakcie trekkingu można odwiedzić najpiękniejsze zakamarki znajdujące się na terenie masywu gór Prokletije. Najdogodniejszym miejscem do rozpoczęcia wędrówki jest właśnie Valbona, głównie ze względu na fakt, że łatwo do niej można dotrzeć własnym środkiem lokomocji lub transportem publicznym.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon