Velipoja

3.60       Zobacz opinie (5)

Velipoja to nadmorski kurort położony blisko granicy z Czarnogórą. Jeszcze do niedawna mało kto tu zaglądał. Ale od kilku lat, dzięki silnej rozbudowie, Velipoja prężnie się rozwija. Głównie zaglądają tu Albańczycy, Czarnogórcy czy mieszkańcy Kosowa, natomiast turystów z nieco dalszych zakątków Europy i świata spotyka się tu sporadycznie. Atutem miasteczka jest długa, piaszczysta plaża, niskie ceny oraz typowo albański klimat.

Velipoja, Albania

Velipoja, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Velipoja to idealne miejsce dla tych, którzy nie dysponują dużym budżetem. Łatwo tu o tanie, a nawet całkowicie darmowe noclegi. Bowiem na odcinku plaży położonym na południe od miasta można bez przeszkód obozować na dziko (o ile przymknie się oko na walające się wszędzie śmieci i biegające stada świń). Również w tutejszych restauracjach czy pubach ceny są bardzo przystępne.

Zdjęcia

  • Velipoja
  • Velipoja
  • Velipoja
  • Velipoja
  • Velipoja
  • Velipoja
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Plaża miejska

Velipoja posiada 14 km piaszczystej, szerokiej plaży. Ciągnie się od ujścia rzeki Buny do Adriatyku na granicy z Czarnogórą w kierunku kolejnego kurortu, jakim jest Shengjin. Tutejszy piasek, ze względu na swój skład, wykazuje właściwości lecznicze (np. w chorobach reumatycznych).

Këneta e Vilunit

Na południe od miasta rozciąga się laguna – Këneta e Vilunit. Miejsce mogłoby być prawdziwą perełką, gdyby mieszkańcy nie wyrzucali do niej śmieci. Im dalej od Velipoja, tym plaże stają się mniej zatłoczone, ale równocześnie bardziej zaśmiecone. Za to na pewno nie można narzekać na czystość wody, jak i jej temperaturę. Latem bywa naprawdę bardzo ciepła. Aczkolwiek zdarza się też tak, że ze względu na prądy morskie staje się lodowata.

Główną atrakcją Velipoja jest tak naprawdę plaża. Jednak jeśli ktoś lubi rowerowe przejażdżki i nie są mu straszne hordy komarów, może się wybrać do pobliskiego rezerwatu przyrody.

Peisazhi i Mbrojtur Lumi i Bunës-Velipojë

Pod tą dość skomplikowaną nazwą kryje się rezerwat przyrody, który obejmuje teren ujścia rzeki Buny do Adriatyku. Rozciąga się na północny wschód od Velipoja i stanowi ostoję dla ptaków migrujących. Na terenie rezerwatu znaleźć można kilka szlaków rowerowych, które głównie oferują wycieczki w formie pętli. Stanowią one idealną propozycję dla osób, którym znudzi się leżenie na plaży i zapragną zażyć trochę ruchu. Niestety latem trzeba się liczyć z tym, że na nieco podmokłych terenach będą atakować najróżniejsze insekty, z komarami na czele.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon