Vlora

3.33       Zobacz opinie (9)

Vlora obok Durres i Sarandy to jedno z najważniejszych miast albańskiego wybrzeża. Jest nie tylko popularnym kurortem na styku dwóch mórz: Adriatyku i Jońskiego, ale również ważnym miejscem związanym z historią Albanii. To właśnie tu w 1912 r. proklamowano niepodległość tego państwa. Obecnie turystów przyciągają tu nie tylko hotele, plaże czy port promowy oferujący połączenia do Włoch, ale również zabytki.

Vlora, Albania

Vlora, Albania - © Zielonamapa

Dla kogo?

Vlora to doskonała propozycja zarówno dla plażowiczów, jak i osób lubiących zwiedzać. Co więcej może stanowić doskonałą bazę wypadową do poznawania obfitującej w ciekawe miejsca okolicy.

Zdjęcia

  • Vlora
  • Vlora
  • Vlora
  • Vlora
  • Vlora
  • Vlora
  • Vlora
  • Vlora
  • Vlora
  • Vlora
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W obrębie Vlory znaleźć można kilka interesujących atrakcji turystycznych. Do najpopularniejszych należy oddalony od centrum zamek Kanina oraz wzgórze Kazum Baby, skąd rozciąga się fenomenalny widok na miasto.

Pomnik Niepodległości

Jednym z pierwszych miejsc, na jakie trafia się wjeżdżając do miasta od strony północnej, jest okazały Pomnik Niepodległości (Monumenti i Pavarësisë). Ma 17 m wysokości i ukazuje on działaczy niepodległościowym, dzięki którym w 1912 r. we Vlorze proklamowano niepodległość Albanii. W bliskim sąsiedztwie pomnika można zobaczyć niewielkie stanowisko archeologiczne z fragmentem dawnych, miejskich murów.

Okolice Vlory oferują kilka naprawdę ładnych plaż. Większość z nich znajduje się poza obrębem samego miasta.

Plaża Narta

Przy drodze wiodącej do Laguna e Nartës znajduje się plaża Narta. Jest dość szeroka i piaszczysta. W szczycie sezonu istnieje możliwość wypożyczenia leżaków i parasoli, działają też beach bary. Chętnie wypoczywają tu mieszkańcy Vlory.

Nie tylko sama Vlora jest godna uwagi. Również jej bliskie okolice obfitują w interesujące pod kątem krajoznawczym miejsca.

Laguna e Nartës

Aby dotrzeć do jednego z ciekawszych przyrodniczo miejsc w okolicach Vlory należy pokonać wyjątkowo nieciekawą drogę. Laguna e Nartës znajduje się na północny zachód od centrum miasta i prowadzi do niej dziurawa, szutrowa i zakurzona szosa. Dodatkowo w okolicy działa rafineria ropy naftowej, w efekcie dość licznie kursują tamtędy wielkie ciężarówki. Jednak nie warto się zrażać. Laguna e Nartës oferuje bowiem niezapomniane widoki oraz ładne, piaszczyste plaże. Od otwartego morza oddziela ją częściowo mierzeja, porośnięta trawą i niskimi krzakami. To doskonały punkt widokowy. Natomiast praktycznie wzdłuż całej laguny ciągną się piaszczyste plaże, z łagodnym wejściem do wody. Okolica ta jest popularnym celem noclegów na dziko.

Monaster Zvërnec

Bezpośrednio w Laguna e Nartës, na niewielkiej wysepce, wznosi się Monaster Zvërnec. Zbudowany został w XIII w. i obecnie ze stałego lądu prowadzi do niego drewniany pomost. Najbardziej godnym uwagi obiektem jest kościół św. Marii z przepięknym ikonostasem oraz częściowo zachowanymi freskami.

Zobacz także

Albania
Co zwiedzić w Albanii?
Albania
Najlepsze plaże w Albanii
Albania
Życie nocne w Albanii
Albania
Atrakcje natury w Albanii
Albania
Poza szlakiem w Albanii
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon