Bath

4.25       Zobacz opinie (8)

W południowo-zachodniej Anglii, dwie godziny jazdy samochodem z Londynu, leży niewielkie miasteczko Bath. Dlaczego powinno znaleźć się w kręgu Twojego zainteresowania? Przede wszystkim przez wzgląd na swą bogatą historię, którą sięga czasów rzymskich. Właśnie z tego okresu pochodzi świątynia oraz łaźnie zbudowane wokół źródła, którego wody mają temperaturę oscylującą wokół 46°C. M.in. z tego powodu Bath znalazło się pod protektoratem UNESCO

Bath, Anglia

Bath, Anglia - © Zielonamapa

Ale to nie jedyne atrakcje Bath. Na terenie miasta działa aż 40 muzeów! Oprócz tego będziesz mógł tu odwiedzić pewien niezwykły most. Pulteney, bo o nim mowa, zbudowany został w XVIII wieku na wzór weneckiego Ponte Vecchio i na jego terenie znajdują się... sklepy! Koniecznie odwiedź też Beckford's Tower. Wieża wznosi się na północnych obrzeżach miasta. Po pokonaniu 156 schodów będziesz mógł podziwiać zachwycającą panoramę Bath oraz rzeki Severn. 

Dla kogo Bath?

Nie da się ukryć, że Bath to idealny kierunek dla wszystkich entuzjastów zwiedzania. Z jednej strony miasto do wielkich nie należy. Ale z drugiej strony oferuje masę atrakcji, zabytków, muzeów czy architektonicznych perełek. Również i w bliskim sąsiedztwie znajdziesz sporo ciekawych miejsc - zamków, terenów spacerowych itd. W efekcie spokojnie można tu spędzić kilka dni i nie nudzić się nawet przez moment.

Zdjęcia

 • Bath
 • Bath
 • Bath
 • Bath
 • Bath
 • Bath
 • Bath
 • Bath
 • Bath
 • Bath
 • Bath
 • Bath
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Bath to idealny cel city brek'u. Oczywiście najwięcej osób zagląda do niego latem, gdy można liczyć na najlepsze warunki pogodowe. Jednak w tym okresie hotele są najdroższe, a miasto wypełnia spory tłum turystów. Dobrym wyborem może być druga połowa września, pździernik oraz maj, gdy pogoda nadal jest w porządku, ale nie jest już tak tłoczno. 

Łaźnie rzymskie

Rzymskie łaźnie (Abbey Churchyard, Bath BA1 1LZ) zbudowane zostały wokół jedynych na terenie Anglii termalnych źródeł. Kompleks składa się z czterech, głównych części: czterech głównych części: Sacred Spring, Roman Temple, Roman Bath House oraz muzeum. Nie tylko będziesz mógł wykąpać się w ciepłej wodzie, ale również skosztować jej. Rzymianie bowiem wierzyli w jej prozdrowotne właściwości.

Polteney Bridge

XVIII-wieczny Pulteney Bridge (Bridge St, Bath BA2 4AT) jest jednym z czterech mostów na świecie (lub według innych źródeł dwóch), który po obu swych stronach posiada… sklepy. Jest prawdziwą architektoniczną perełką. Każdy, kto przyjedzie do Bath musi go gruntownie obfotografować!

Opactwo Bath

W samym sercu Bath znajdują się zabudowania należące do tamtejszego opactwa. Założono go już w VII wieku i zbudowane ze słynnego, lokalnego, żółtego kamienia. Całość utrzymana jest w stylu gotyckim. Koniecznie zajrzyj do kościoła, w którym będziesz mógł podziwiać imponujące witraże. Warto zdecydować się na wycieczkę po opactwie, która pozwoli m.in. wdrapać się na wieżę, by z jej perspektywy podziwiać położone niżej miasto.

The Royal Crescent

Inną perełką Bath jest Royal Crescent (Royal Cres, Bath BA1 2LS). Pod nazwą tą kryje się rząd przylegających do siebie kamieniczek, które stoją w idealnym półksiężycu, tuż obok rozległego parku. Stanowią doskonały przykład architektury gregoriańskiej. Budynki te kryją w swych wnętrzach zarówno domy prywatne, jak i luksusowe hotele. Wizyta w tym miejscu to swoista podróż w czasie do XVIII wieku!

Fashion Museum

Jednym z ciekawszych muzeów w Bath jest Fashion Museum (Assembly Rooms, Bennett St, Bath BA1 2QH). Będziesz mógł tu podziwiać stroje z różnych epok - od pokaźnych, eleganckich sukni przez najróżniejsze dodatki czy szyte na miarę kostiumy. Muzeum umożliwia zwiedzającym przymierzenie niektórych eksponatów i wczucie się np. w wiktoriańskie klimaty. Świetna propozycja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

 

Zobacz także

Anglia
Co zwiedzić w Anglii?
Anglia
Najlepsze plaże w Anglii
Anglia
Życie nocne w Anglii
Anglia
Parki narodowe w Anglii
Anglia
Poza szlakiem w Anglii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon