Brighton

4.25       Zobacz opinie (8)

Na południowym wybrzeżu Anglii, nieco ponad 80 km od Londynu, leży Brighton. Miasto stało się swoistym wypoczynkowym zapleczem dla stolicy. I to już na przełomie XVIII i XIX wieku. Po dziś dzień londyńczycy chętnie wpadają tu na weekend oraz na dłuższe pobyty. W szczególności, że Brighton oferuje nieco spokojniejszą atmosferę. 

Brighton

Brighton, Anglia - © Zielonamapa

A co można tam porabiać? Całkiem sporo. Przede wszystkim Brighton funkcjonuje jako nadmorski kurort. Znajdziesz tu sporo plaż. Ale pamiętaj - są one mocno kamieniste. Tak czy inaczej spacer wzdłuż nich będzie przyjemnością samą w sobie. Oprócz tego, w Brighton czeka na Ciebie dużo ciekawej architektury (również tej nieco bardziej industrialnej), jak i kilka naprawdę świetnych muzeów (np. Brighton Museum & Art Gallery czy Brighton Toy and Model Museum). W mieście sporo się też dzieje pod kątem wydarzeń kulturalnych. Organizowane są tu koncerty czy festiwale. Ale i knajpek też jest tu pod dostatkiem.

Dla kogo Brighton?

Brighton nie jest specjalnie dużym miastem, ale oferującym sporo atrakcji. Przede wszystkim wpadnij tu, jeśli zależy Ci na wypoczynku nad morzem oraz spacerach. W przerwie od podziwiania widoków będziesz też mógł pozwiedzać

Zdjęcia

  • Brighton
  • Brighton
  • Brighton
  • Brighton
  • Brighton
  • Brighton
  • Brighton
  • Brighton
  • Brighton
  • Brighton
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Z racji tego, że Brighton funkcjonuje przede wszystkim jako nadmorski kurort, to w pełni skorzystasz z jego atrakcji i rozrywek, jeśli zajrzysz do niego w letnich miesiącach. Wtedy też powinieneś mieć gwarantowaną najlepszą pogodę z najwyższymi temperaturami. 

 

Największym atutem Brighton, oprócz gwarnej atmosfery, jest tamtejsze wybrzeże. A dokładniej piaszczysto-żwirowe, długie i rozległe plaże. Samo miasto leży w centrum płytkiej zatoki, która rozciąga się od przylądków w Selsey Bill do Beachy Head.

Plaża miejska

Najbardziej znaną i najpopularniejszą plażą całej Wielkiej Brytanii jest kamienista plaża miejska, zwana po prostu Brighton Beach. Wyróżniona została Błękitną Flagą. Wzdłuż niej ciągnie się 4-kilometrowa promenada, tętniąca życiem za dnia, jak i w nocy. Nawet latem woda bywa dość chłodna, ale zawsze można wskoczyć w piankę lub oddać się sportom wodnym, takim jak windsurfing czy pływanie na SUP-ie. Przy wschodnim krańcu plaży znajdziesz wiktoriańskie molo oraz lunapark.

Kemp Town Beach

Na wschód od molo rozciąga się Kemp Town Beach. Stanowi miks piasku i żwiru. Bywa nieco mniej zatłoczona, niż główna miejska plaża. Jest tu również fragment wydzielony stricte dla naturystów.

Rottingdean Beach

Jeszcze dalej na wschód znajdziesz Rottingdean Beach. To chyba jedna z bardziej spektakularnych plaż okolicy. Bowiem położona jest u podnóża naprawdę wysokich klifów. Widoki są spektakularne, a ludzi znacznie mniej niż w obrębie samego miasta.

Hove

Na uwagę zasługuje również plaża w Hove, na zachód od centrum Brighton. Wzdłuż niej znajdziesz tereny rekreacyjne, w tym ścieżkę rowerową, korty tenisowe,miejsca spacerowe, kawiarnie itp. Na plażę chętnie wpadają nie tylko osoby chcące zażyć kąpieli wodnych i słonecznych, ale też surferzy. 

 

Zobacz także

Anglia
Co zwiedzić w Anglii?
Anglia
Najlepsze plaże w Anglii
Anglia
Życie nocne w Anglii
Anglia
Parki narodowe w Anglii
Anglia
Poza szlakiem w Anglii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon