Cambridge

3.80       Zobacz opinie (5)

Cambridge to sielska, brytyjska pocztówka i doskonały pomysł na odpoczynek od zatłoczonego i hałaśliwego Londynu. Ze stolicy Wielkiej Brytanii dostaniesz się tu pociągiem w niewiele ponad godzinę. Miasteczko jest siedzibą drugiego najstarszego uniwersytety brytyjskiego i najstarszego na świecie wydawnictwa, które nieprzerwanie działa od 1534 r.

Cambridge

Cambridge, Anglia - © Zielonamapa

Imponujące budowle gotyckich kolegiów, klimatyczne brukowane uliczki, urokliwe mosty przerzucone przez rzekę Cam, sporo zieleni i masa studentów – tak w skrócie można opisać Cambridge. Na zobaczenie najważniejszych atrakcji miasta wystarczy zaledwie kilka godzin, chociaż warto zostać tu chwilę dłużej by dać się porwać kreatywnej, uniwersyteckiej atmosferze.

Dla kogo?

Cambridge spodoba się fanom zwiedzania, zabytkowej architektury i podróżowania śladami historii.

Zdjęcia

  • Cambridge
  • Cambridge
  • Cambridge
  • Cambridge
  • Cambridge
  • Cambridge
  • Cambridge
  • Cambridge
  • Cambridge
  • Cambridge
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Cambridge warto wpaść przez przez cały rok, chociaż niewątpliwie najpiękniej miasto prezentuje się kipiąc wiosenną zielenią.

Folk Festival

Co roku na przełomie lipca i sierpnia w Cambridge odbywa się eklektyczny Folk Festival, w trakcie którego na scenie prezentują się nie tylko najlepsi brytyjscy i irlandzcy muzycy folkowi, ale również artyści z całego świata grający country, bluesa, a nawet pop.

Cambridge świetnie zwiedza się pieszo. Z dworca kolejowego do historycznego centrum można dotrzeć w zaledwie kwadrans. Spacer po mieście najlepiej zacząć od głównej ulicy King’s Parade. Warto pamiętać, że zwiedzanie kolegiów wchodzących w skład uniwersytetu jest płatne, a w czasie egzaminów dostęp do niektórych budynków może być ograniczony

Kings’s College

Kings’ College to najstarsze kolegium w Cambridge. Majestatyczny gmach, którego budowę rozpoczęto na polecenie króla Henryka VI słynie przede wszystkim z kaplicy (King’s College Chapel), która jest doskonałym przykładem kunsztu późnogotyckich, angielskich architektów. Zwiedzając budynek warto zwrócić uwagę na największe na świecie sklepienie wachlarzowe i olbrzymie, kolorowe witraże.

Trinity College

Największe i najbogatsze kolegium w Cambridge. Ciekawostką jest, że aż 33 spośród absolwentów Trinity College otrzymało nagrodę Nobla. Znani absolwenci kolegium to min. Isaac Newton, George Gordon Byron, A. A. Milne, czy książę Karol. Po przekroczeniu Wielkiej Bramy Trinity College wchodzi się na rozległy, asymetryczny dziedziniec, który otaczają najbardziej znane budynki kolegium – wieża zegarowa, refektarz i kaplica. Na drugim, powstałym później dziedzińcu Nevile’a znajduje się łakomy kąsek dla wszystkich moli książkowych, czyli słynna Biblioteka Wrena, a w niej min. notatki Newtona i rękopis Kubusia Puchatka. Budynki rozmieszczone wokół trzeciego, najmniejszego dziedziniec (tzw. Kings’s Court) pełnią funkcję akademika.

St John’s College

Na główny kompleks ufundowanego przez pobożną matkę Henryka VII St John’s College składają się trzy dziedzińce oraz kaplica, której sklepienie ozdabiają ciekawe obrazy świętych oraz uczonych. Najbardziej malowniczą i najczęściej fotografowaną budowlą kolegium jest łączący dwa dziedzińce zadaszony Most Westchnień.

Most Matematyczny

Przerzucony na rzeką Cam Most Matematyczny łączy ze sobą nowe i historyczne budynki Queens’ College. Legenda głosi, że pierwsza, całkowicie drewniana konstrukcja kładki (bez ani jednej śrubki, czy gwoździa) została zbudowana na podstawie projektu Newtona. W późniejszych latach most został rozebrany, żeby przeanalizować jego strukturę i  już nigdy nie udało się go złożyć bez użycia metalowych połączeń.

Zamiast dużych klubów nocnych i industrialnych wnętrz buzujące życiem puby i knajpy w zabytkowych, gotyckich budynkach. Życie nocne Cambridge współgra z historycznym klimatem miasta i na tym właśnie polega jego nieodparty i wyjątkowy urok.

The Eagle

Największy pub w Cambridge. Smaczne jedzenie i przyjazna atmosfera. Eagle zapisał się na kartach historii w związku z odkryciem znaczenia DNA. Podobno Francis Crick i James Watson właśnie tutaj, a nie na sali wykładowej ogłosili wyniki swoich badań. Na pamiątkę tego zdarzenie do dziś w Eagle serwuje się piwo o chwytliwej nazwie Eagle’s DNA (8 Bene’t St).

The Regal Wetherspoon

W tygodniu spokojna restauracja i pub, w piątki i soboty doskonałe miejsce na imprezę. Duży bar, stylowy wystrój wnętrz i miła obsługa (38-39 St Andrew’s St)

The Grain & Hop Store

Dwupiętrowy, przestronny pub z doskonałym wyborem piwa i typowym, brytyjskim menu. Idealne miejsce na spotkania w większym gronie znajomych (69-76 Regent St).

1815 The Union Bar

Przyjemny bar poza ścisłym centrum. Wygodne sofy i przytulna, klubowa atmosfera (9 Bridge St).

The Cambridge Brew House

Najlepsza browarnia w mieście. Dostępne jest zarówno piwo lane, jak i butelkowane. Klasyczny wystrój wnętrza, sporo miejsc siedzących i pomocna, uśmiechnięta obsługa (1 King St).

The Cambridge Blue

Ulubione miejsce spotkań lokalsów. Przyjazna, wyluzowana atmosfera i przyzwoite ceny. Duży wybór belgijskiego piwa i smacznych cydrów (85-87 Gwydir St).

Wizyta w Cambridge nie może się obejść bez relaksu na trawie The Backs, czyli rozległego, zielonego terenu położonego na tyłach największych kolegiów. W XIV w. znajdowały się tu należące do uniwersytetu sady, ogrody i pastwiska, które na przestrzeni lat przekształciły się w ulubiony teren rekreacyjny studentów. Do dziś można tu spotkać pasące się krowy, które na tle majestatycznych murów King’s College tworzą najbardziej charakterystyczną widokówkę miasta.

Spływ rzeką Cam

Jedną z atrakcji w Cambridge jest tzw. punting, czyli spływ rzeką Cam. Drewnianą łódkę budową przypominającą weneckie gondole można wypożyczyć samemu, bądź wybrać się w rejs z wiosłującym przewodnikiem.

Zobacz także

Anglia
Co zwiedzić w Anglii?
Anglia
Najlepsze plaże w Anglii
Anglia
Życie nocne w Anglii
Anglia
Parki narodowe w Anglii
Anglia
Poza szlakiem w Anglii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon