Manchester
Manchester coraz rzadziej kojarzony jest tylko i wyłącznie z piłką nożną. To drugie co do wielkości miasto Wielkiej Brytanii kiedyś było prawdziwą industrialną potęgą. Cottonpolis – bo taka nazwa przylgnęła do Manchesteru pod koniec XVIII wieku, słynęło przede wszystkim z produkcji i eksportu bawełny. Pamiątką po przemysłowym boomie i latach świetności miasta jest klimatyczna dzielnica Castlefield, która od kilku lat przeżywa prawdziwy kulturalny renesans.
Manchester, Anglia – © Shutterstock
Dzisiejszy Manchester jest multikulturowy, liberalny i hipstreski, i stanowi świetną alternatywę dla coraz tłoczniejszego i zadeptanego Londynu.
Dla kogo?
Manchester spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie nowoczesnych, post-przemysłowych miast i piłkę nożną.
Zdjęcia
Kiedy odwiedzić Manchester?
Najlepiej do Manchesteru wybrać się między majem, a końcówką sierpnia. Wiosną i latem mamy szansę wstrzelić się w prawdziwe słoneczny weekend i załapać na ciekawe imprezy uliczne, koncerty i wydarzenia kulturalne. Jedne z najpopularniejszych eventów odbywających się w okresie wakacji to czerwcowe King Street Festival i Parklife Festival, lipcowy Sounds of the City i sierpniowy Pride Big Weekend,
Imprezy w Manchesterze
Największy wybór knajp i najmodniejsze miejsca na imprezę znajdziesz w dzielnicach Northern Quarter i Castlefield. Kluby LGTB skupiają się w słynnej Gay Village, na której szczególnie latem panuje wyjątkowa, karnawałowa atmosfera.
Revolución de Cuba Manchester
Jeden z najbardziej popularnych klubów w mieście. Szczególnie w weekendy bardzo udane imprezy, świetna muzyka i przyjazna, wyluzowana atmosfera (11 Peter St).
The Thirsty Scholar
Klimatyczny pub z ciekawymi imprezami cyklicznymi w tygodniu. Tłumy przyciąga szczególnie wtorkowy open-mic. W głośnikach klasyczne rockowe kawałki, reggae i ska. Można nie tylko napić się dobrego piwa w rozsądnej cenie, ale również coś zjeść – w menu sporo wegańskich dań (50 New Wakefield St).
Band on the Wall
Fajne miejsce na koncerty jazzowe. Kameralna atmosfera, bardzo dobre nagłośnienie i duży wybór piwa (25 Swan St,)
Satans Hollow
Mroczny klub dla fanów cięższego brzmienia. Klimatyczny wystrój wnętrz i tanie drinki. W tygodniu często koncerty (101 Princess St,).
MOJO
Idealny bar koktajlowy na niezobowiązującą imprezę. Czynny do samego rana nawet w środku tygodnia. Najlepsze noce kończą się tańcem na stołach. Dobre drinki i sympatyczna obsługa (59A Bridge St).
The Deaf Institute
Jedno z ulubionych miejsc lokalsów na nieduże koncerty. Wyluzowana atmosfera, fajne towarzystwo, zero nadęcia (135 Grosvenor St).
New York New York
Świetny bar w Gay Village. Imprezy tematyczne zawsze dopięte na ostatni guzik, przyjazna, otwarta atmosfera i dobre drinki. New York New York to pewniak i gwarancja udanego wieczoru (94-98 Bloom St.).
Behind Closed Doors
Klimatyczny retro-bar. Bardzo specyficzny wystrój wnętrza. Trzeba poświęcić chwilę, żeby znaleźć ukryte drzwi prowadzące do środka. Uwaga – płatność tylko gotówką (93 Oldham St).
Zwiedzanie Manchesteru
Zwiedzając Manchester najlepiej korzystać z transportu miejskiego. Na zobaczenie najciekawszych zabytków i poczucie klimatu miasta w zupełności wystarczy weekend.
Katedra w Manchesterze
Cathedral and Collegiate Church of St Mary, St Denys and St George to olbrzymia, późnogotycka katedra i najważniejsza świątynia w mieście. Pełni jednocześnie funkcję głównego kościoła anglikańskiej diecezji Manchesteru, miejskiego kościoła parafialnego oraz siedziby biskupa. XV-wieczny budynek można zwiedzać bezpłatnie. W środku warto zwrócić uwagę na drewniane detale i bogato zdobiony sufit oraz odszukać kamień z wizerunkiem anioła, który jest najstarszym dziełem sztuki w katedrze.
Manchester, Anglia – © Michael D Beckwith
Dzielnica Castlefield
Najstarsza dzielnica Manchesteru to jednocześnie najpiękniejsza pocztówka przemysłowej epoki miasta. Pełno to wąskich kanałów, niewielkich mostów, zabytkowych wiaduktów i wiktoriańskich kamienic. Wzdłuż brzegów kanałów, przy których często cumują długie, mieszkalne barki można spacerować godzinami. Latem to bardzo popularne miejsce na spotkania ze znajomymi. W Castlefield znajdują się również zrekonstruowane ruiny rzymskiego fortu Mamucium datowanego na I w. n.e.
Ratusz miejski, Manchester, Anglia – © Richard Hopkins
Ratusz miejski
Majestatyczny, XIX-wieczny ratusz miejski wznosi się przy Albert Square. To wręcz książkowy przykład wiktoriańskiego gotyku. Jego 87-metrowa wieża jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Na ścianach sal ratusza znajduje się 12 pokaźnych rozmiarów, barwnych malowideł autorstwa Forda Madoxa Browna, które przedstawiają burzliwą historię miasta.
Beetham Tower
Najwyższy wieżowiec w mieście wybudowany latach 2005-2006 według projektu architekta Iana Simpsona. Ma 171 metrów wysokości i 48 pieter. Beetham Tower góruje nad finansową dzielnicą Manchesteru, a w jej wnętrzu mieści się hotel Hilton, skybar i super-ekskluzywne apartamenty. Podobno, gdy wieje silny wiatr budynek „śpiewa” wydając odgłosy zbliżone brzmieniem do dźwięku C.
Bibliotka John’a Rylands’a
The John Rylands Library mieści się w neogotyckim budynku w samym sercu miasta. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, za murami kryje prawdziwy, hogwarcki klimat. Biblioteka jest czynna 7 dni w tygodniu i można ją zwiedzać zupełnie za darmo. Jej zbiory obejmują ponad 4 miliony książek, woluminów i rękopisów. Najcenniejszym dziełem znajdującym się w bibliotece jest rękopis Nowego Testamentu – fragment obustronnie zapisanego papirusu o wymiarach ok. 9 na 6 cm datowany na lata ok. 120–125 n.e. (tzw. Papirus Rylandsa 457)
Old Trafford
Old Trafford to rodzimy stadion drużyny piłkarskiej Manchester United, który znajduje się w dzielnicy miasta o tej samej nazwie. Pierwsza kolebka „Czerwonych Diabłów” powstała w tym miejscu 1910 r. i od tego czasu była wielokrotnie przebudowywana i modernizowana. Dziś mieści boisko o 106 m długości i 65 metrach szerokości i może pomieścić 76 tys. widzów. Na terenie stadionu znajduje się oficjalny sklep z pamiątkami Manchesteru United, klubowe muzeum oraz kafejka dla fanów – Red Café.
Narodowe Muzeum Piłki Nożnej
Prawdziwy raj dla fanów piłki nożnej mieści się w budynku Urbis w centrum Manchesteru. Ekspozycje muzeum zostały podzielone tematycznie i rozmieszczone na czterech poziomach. Można tu zapoznać się z historią angielskiego futbolu, obejrzeć piłki, którymi strzelono najsłynniejsze gole, a także koszulki i korki znanych piłkarzy oraz maskotki brytyjskich drużyn. Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w interaktywnych grach i zabawach, dzięki którym podszkolą swoje piłkarskie zdolności. Uwaga – od 14.01.2019 wstęp do muzeum jest już płatny.
Muzeum Manchesteru i Muzeum Nauki i Przemysłu
W pozostałych dwóch najciekawszych muzeach Manchesteru można podziwiać kolekcje związane z szeroko pojętą historią świata oraz rozwojem przemysłowym miasta. W uniwersyteckim Muzeum Manchesteru znajdują się ciekawe zbiory z zakresu archeologii, antropologii, geologii i botaniki. Na interaktywnych wystawach Muzeum Nauki i Przemysłu możemy zapoznać się min. działaniem maszyny parowej, czy mechanizmem silników samolotów bojowych. Do obu muzeów można wejść za darmo.
Gdzie spaliśmy?
Ibis budget Manchester Centre Pollard Street
Klasyczny hotel sieci Ibis – czysto, schludnie i bez większych udogodnień, ale przynajmniej blisko centrum i w dobrej cenie.
Pendulum Hotel
Bardzo porządny hotel w samym centrum miasta. Miła i pomocna obsługa, czyste i estetycznie urządzone pokoje i dobre, choć mało urozmaicone śniadanie. Generalnie na plus.
The Mitre Hotel
Podobno jeden z najstarszych hoteli w mieście i to niestety widać. Pokoje i łazienki wymagają odświeżenia. Ale lokalizacja jest świetna – hotel znajduje się tuż przy katedrze, więc jeśli cały dzień i tak będziesz zwiedzać – da radę! Tym bardziej, że cena bardzo korzystna.
The Little Northern Hotel at the Millstone
Hotel w samym centrum Northern Quarter, bardzo blisko fajnych knajp i klubów. Pokoje bez szału, ale jeśli do Manchesteru przyjeżdżasz poimprezować to idealna lokalizacja.
Arena Black Lion
Hotel i pub w jednym. Fajny, typowo brytyjski klimat i miła obsługa. Wszędzie blisko, nie trzeba w ogóle korzystać z komunikacji miejskiej. Uwaga – bardzo małe pokoje. Idealny na jedną noc, nie dłużej.