Oksford

4.40       Zobacz opinie (10)

Oksford to przede wszystkim jedna z najlepszych uczelni na świecie. Renomowany University of Oxford składa się z 38 niezależnych kolegiów i oprócz studentów przyciąga co roku rzesze turystów, którzy chociaż przez chwilę pragną poczuć się częścią elitarnego, akademickiego świata.

Oksford

Oksford, Anglia - © Zielonamapa

Nazywany przez poetów „miastem malowniczych wież” Oksford zachwyca panoramą pełną strzelistych iglic. Zabytkowe, gotyckie budynki o fasadach w ciepłym, miodowym kolorze to jeden z znaków rozpoznawczych miasteczka i sceneria dobrze znana wszystkim fanom Harry'ego Pottera – to właśnie tutaj kręcono filmową sagę o małym czarodzieju.

Dla kogo?

Oksford spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie, zabytkową architekturę i podróże śladami historii. To doskonały pomysł na jednodniową wycieczkę z pobliskiego Londynu.

Zdjęcia

  • Oksford
  • Oksford
  • Oksford
  • Oksford
  • Oksford
  • Oksford
  • Oksford
  • Oksford
  • Oksford
  • Oksford
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Na poznanie zabytkowego centrum Oksfordu wystarczy przeznaczyć jeden dzień. Miasto jest niewielkie, pełne urokliwych zaułków i bardzo przyjemnie zwiedza się je piechotą. Planując wycieczkę do Oksfordu należy pamiętać, że wstęp do budynków wchodzących w skład uniwersytetu jest płatny, a w trakcie egzaminów część z nich może być niedostępna.

Kościół St. Mary the Virgin

Zwiedzanie miasta warto zacząć od pokonania krętych schodów prowadzących na kamienny balkonik znajdujący się na szczycie wieży University Church St. Mary the Virgin. Stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama Oksfordu. Na maleńkiej platformie widokowej mieści się zaledwie kilka osób, dlatego przed kasą biletową warto pojawić się z samego rana, by nie tracić czasu w formujących się w trakcie dnia kolejkach.

Christ Church College

Jedno z najzamożniejszych i najbardziej okazałych kolegiów oksfordzkich. Od chwili powstania bardzo mocno związane z kościołem – wchodząca w jego skład kaplica jest jednocześnie katedrą anglikańskiej diecezji Oksfordu. Kształciło się tutaj aż 13 przyszłych premierów Wielkiej Brytanii. Na klatce schodowej oraz w holu Christ Church College kręcono sceny do serii filmów o Harry’m Potterze, a elegancka, renesansowa jadalnia uniwersytetu stanowiła inspirację do stworzenia czarodziejskiej Wielkiej Sali w studiu w Londynie.

New College

Mimo mylącej nazwy założony w 1379 r. New College jest jednym z najstarszych kolegiów w Oksfordzie. Warto wstąpić tu przede wszystkim ze względu na urokliwe krużganki i kaplicę z olbrzymimi, pięknie odrestaurowanym witrażami. New College to również kolebka szeroko cenionego na świecie męskiego chóru kościelnego. Śpiewaków można posłuchać w trakcie niedzielnego nabożeństwa oraz na specjalnie organizowanych koncertach.

Biblioteka Bodlejańska

Główna biblioteka Uniwersytetu Oksfordzkiego może poszczycić się zbiorami przekraczającymi 11 milionów książek, woluminów i rękopisów. To drugi największy księgozbiór w całej Wielkiej Brytanii. Biblioteka zajmuje kilka okazałych budynków, spośród których najbardziej spektakularnym jest rotunda Radcliffe Camera.

Oksfordzkie życie nocne to przede wszystkim tętniące życiem bary koktajlowe i tradycyjne puby serwujące szeroki wybór doskonałych piw, i chrupiące frytki z rybą.

Turf Tavern

Kultowy pub w samym centrum miasta. Piwo sączyli tu min. Bill Clinton, Elizabeth Taylor, Tony Blair i Stephen Hawking. W menu doskonała ryba z frytkami. Bywa tłoczno (4-5 Bath Pl).

The Varsity Club

Stylowy bar koktajlowy z tarasem na dachu. Doskonałe miejsce na drinka w ciepły, letni wieczór. Dość drogo, ale dla pięknych widoków przy kieliszku wina warto sięgnąć głębiej do portfela (9 High St).

The Duke Of Cambridge

Elegancki bar koktajlowy z wygodnymi, skórzanymi sofami. Miła obsługa, duży wybór drinków i korzystne ceny szczególnie w trakcie happy hour (5-6 Little Clarendon St).

Raoul’s Bar and Liquor Store

Jedna z najpopularniejszych knajp w mieście. Doskonali barmani, świetna atmosfera i wyborne drinki. W weekendy Raoul’s pęka w szwach, więc warto przyjść wcześniej (32 Walton St).

The White Horse

Niewielki, kameralny pub, w którym czas się zatrzymał. Klasyczny wystrój z drewnianym barem i wysokimi taboretami, przyjazna atmosfera i spory wybór piwa (52 Broad St,).

South Park

Położony na wzgórzu Headington South Park to doskonałe miejsce na piknik i przerwę w zwiedzaniu. Z najwyższego punktu wzniesienia rozciąga się piękna panorama miasta. To również ulubione miejsce fotografów pragnących uchwycić w kadrze typowo oksfordzką widokówkę.

Punting

W Oksfordzie (podobnie jak w Cambridge) popularny jest tzw. punting, czyli spływ drewnianą łodzią przypominającą gondolę. Łódkę można wynająć samemu, bądź wykupić rejs z wiosłującym przewodnikiem.

Zobacz także

Anglia
Co zwiedzić w Anglii?
Anglia
Najlepsze plaże w Anglii
Anglia
Życie nocne w Anglii
Anglia
Parki narodowe w Anglii
Anglia
Poza szlakiem w Anglii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon