Stonehenge

SPOKO

Stonehenge znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i od wieków jest zagadką. Badacze są zgodni, że była to kiedyś świątynia, a jej położenie i kształt są ściśle powiązane z ruchem słońca. Do tej pory nie wiadomo, w jaki sposób przetransportowane kamienie w te strony. Niektórzy uznają, że w tym miejscu swoją świątynię mieli Druidzi. Jeszcze inna teoria zakłada, że znajdowało się tutaj centrum leczenia.

Stonehenge

Stonehenge, Anglia – © Shutterstock

Teorie na temat Stonehenge

Kolejna teoria głosi, że Stonehenge było wielkim obserwatorium astronomicznym. Cała konstrukcja umożliwiała badanie ruchów ciał niebieskich oraz określenie pór roku. Badacze udowodnili również, że Stonehenge jest tak bardzo namagnesowane, że okolica jest uboga w roślinność.

Jeszcze inni mają pogląd, że Stonehenge było pomnikiem, który miał zjednoczyć mieszkańców Wysp Brytyjskich po konflikcie ze wschodem i zachodem kraju.

Komu się spodoba Stonehenge?

Stonehenge na pewno przypadnie Ci do gustu, jeśli lubisz tajemnicze miejsca pełne magii. Poza tym jest to jedna z większych atrakcji w Anglii, która dodatkowo znajduje się na liście UNESCO, więc na pewno warto tu przyjechać.