Graz

SPOKO

Graz – stolica Styrii, położona nad rzeką Mur, zaskakuje od pierwszych minut pobytu. Miasto z jednej strony przesiąknięte jest historią, którą sięga aż do czasów rzymski. Z drugiej zaś, to miejsce przepełnione sztuką i nowoczesną architekturą. Do najważniejszych zabytków należy wieża Uhrturm, będąca pamiątką po dawnej twierdzy wznoszącej się na wzgórzu. Obecnie, wniesienie to jest popularnym celem spacerów czy joggingu.

Graz, Austria

Graz, Austria – © Shutterstock

Stare miasto wypełniają liczne, eleganckie kamienice, wśród których znajdziesz Landeszeughaus – muzeum poświęcone broni. Jeśli wolisz nieco bardziej współczesną architekturę, wtedy odwiedź Kunsthaus. Muzeum Sztuki w Grazu posiada budynek o intrygującej, obłej formie. Na rzece Mur natomiast stoi Murinsel, czyli sztuczna wyspa, połączona z oboma brzegami za pomocą mostów. Graz i jego bliskie okolice oferują także sporą ilość terenów zielonych. Oprócz wspomnianej wcześniej góry zamkowej, na uwagę zasługuje również Stadtpark, Augarten czy ogrody otaczające Schloss Eggenberg. Graz posiada również całkiem bogatą ofertę klimatycznych pubów. W efekcie będziesz miał tu co robić zarówno za dnia, jak i w nocy.

Dla kogo?

Graz można uznać za dość uniwersalny kierunek podróży, ponieważ każdy znajdzie tu dla siebie jakieś ciekawe atrakcje. Fani historii i architektury będą mogli pospacerować po zabytkowym centrum i odwiedzić lokalne muzea. Entuzjaści nowoczesnej architektury natomiast powinni odwiedzić Muzeum Sztuki oraz sztuczną wyspę na rzece Mur. Natomiast jeśli lubisz spacery i piękną roślinność, wtedy powinieneś udać się na wzgórze Schlossberg lub do któregoś z parków znajdujących się wokół ścisłego centrum. Graz może być też przyjemnym przystankiem podczas tranzytu przez Austrię. Np. w drodze do Chorwacji.