Grüner See

ŚREDNIO

Zielone Jezioro (Grüner See) to jedno z bardziej znanych jezioro położonych na terenie Styrii. Z czego słynie? Przede wszystkim z dużych wahań poziomu wody. Jesienią i zimą ma zwykle około 1 metra głębokości lub praktycznie całkowicie znika. W jego bliskim sąsiedztwie poprowadzonych jest sporo szlaków pieszych, a jego brzegi stanowią cel pikników i rodzinnych wypadów. Jednak po zimowych roztopach Zielone Jezioro staje się dużo bardziej zasobne w wodę i jego poziom wzrasta nawet do 12 m!

Grüner See, Austria

Grüner See, Austria – © Shutterstock

W efekcie, zatopione zostają okoliczne tereny, wraz z częścią drzew. Wtedy Grüner See zaczyna być oblegane przez nurków, którzy mogą tam podziwiać niezwykłe wprost, podwodne widoki. Oczywiście akwen zawdzięcza swą nazwę zielonkawemu odcieniu, jaki przybiera. Jeśli lubisz nieco bardziej wysokogórskie wędrówki, wtedy okolice jeziora mogą być punktem wyjścia do nieco dłuższych trekkingów w Alpach Hochschwab.

Dla kogo?

Jeśli cenisz piękną naturę oraz przyrodnicze ciekawostki, to koniecznie odwiedź Zielone Jezioro. Dotarcie do niego nie jest wymagające. Spacer zajmuje raptem 15-20 min, bo dość łatwym terenie.