Innsbruck

4.50       Zobacz opinie (18)

Innsbruck - stolica Tyrolu, to doskonała baza do eksplorowania i poznawania Alp austriackich. Położony w dolinie rzeki Inn, otoczony majestatycznymi, wysokimi szczytami, może zachwycać tak fanów sportów i przyrody, jak i entuzjastów historii i ciekawej architektury. Innsbruck bez wątpienia jest intrygującym miastem, w którym zabytkowa zabudowa miesza się z tą nowoczesną.

Innsbruck

Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Symbolem innsbruckiej starówki jest bez wątpienia Złoty Dach - budynek, którego niewielki balkon posiada daszek ozdobiony 2657 pozłacanymi płytkami miedzianym. Warto również odwiedzić Hofburg. Jedną z ważniejszych atrakcji miasta jest także Nordkettenbahnen, czyli kolej linowa, którą praktycznie z centrum dostaniesz się w górskie, alpejskie ostępy, na wysokość 2269 m n.p.m.. Na obrzeżach Innsbrucku odwiedź koniecznie Alpine Zoo oraz liczne, klimatyczne alpejskie wioski. Podsumowując, stolica Tyrolu może być bardzo uniwersalnym kierunkiem podróży, gdzie każdy znajdzie dla siebie odpowiednie atrakcje i aktywności do wyboru.

Dla kogo?

Samo miasto będzie idealnym celem dla osób lubiących zwiedzać. Oprócz klasycznych zabytków znajdziesz tu również sporo nowoczesnej architektury. W efekcie Innsbruck jest bardzo kontrastowym i różnorodnym punktem na mapie Austrii. Oprócz tego, może stanowić doskonałą bazę wypadową do eksplorowania Alp, zarówno na rowerze, jak i pieszo, dzięki sieci świetnych szlaków czy na nartach, dzięki doskonale przygotowanym stokom.

Zdjęcia

 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
 • Innsbruck
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Innsbruck poleca się przez cały rok. Bez względu na porę roku będziesz miał tu co robić.  Przez 365 dni czekają tu na Ciebie zabytki i muzea. Latem, jesienią i późną wiosną będziesz mógł wędrować po górskich szlakach lub eksplorować tę malowniczą okolicę na rowerze. Zimą i wczesną wiosną skorzystasz ze świetnie przygotowanych ośrodków narciarskich.

Na pewno musisz przespacerować się po starym mieście, które kryje w sobie sporo zabytków i pięknych kamieniczek. Ale to nie jedyne atrakcje, jakie tam na Ciebie czekają.

Złoty Dach

Innsbruck
Goldenes Dachl, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Położony w sercu starówki Złoty Dach (Goldenes Dachl, Herzog-Friedrich-Straße 15) jest symbolem Innsbrucku. Budynek, mający 500 lat, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest balkon z dachem pokrytym 2657 pozłacanymi, miedzianymi płytkami został ufundowany przez cesarza Maksymiliana. Podobno miał w zwyczaju stawać na balkonie i spoglądać na swoje miasto. Dach można dostrzec z różnych części starówki. Jego lśnienia po prostu nie można przegapić. Na miejscu działa też Muzeum Złotego Dachu, które przybliża historię tego niezwykłego miejsca.

Hofburg

Innsbruck
Hofburg, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Innym budynkiem związanym z cesarzem Maksymilianem jest Hofburg (Rennweg 1), czyli imponujący pałac, będący cesarską rezydencją. Jego budowa została ukończona w 1500 roku. W XVIII wieku, gdy pałac odwiedziła Maria Teresa, doszła do wniosku, że jest on zbyt mało “nowoczesny”. Nakazała jego modernizację, która mocno wpłynęła na obecny wygląd budowli. Hofburg uznawany jest za jeden z trzech, najważniejszych budynków całej Austrii. Hofburg oczywiście jest udostępniony dla zwiedzających. W trakcie wizyty będziesz mógł zobaczyć m.in. apartamenty cesarskie, Wielką Salę czy wieżę Crest.

Wieża Miejska

Innsbruck
Stadtturm, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Jeśli chcesz spojrzeć na Innsbruck z góry, wtedy koniecznie wejdź po 133 stopniach na Wieżę Miejską (Stadtturm, Herzog-Friedrich-Straße 21). Z wysokości 31 metrów będziesz mógł spojrzeć na dachy starówki, dolinę rzeki Inn czy otaczające Innsbruck góry.

Maria Theresien Straße

Innsbruck
Maria Theresien Straße, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Najważniejszą ulicą innsbruckiej starówki jest Maria Theresien Straße. W 2009 została przekształcona w deptak. Stanowi jedną z najbardziej reprezentatywnych i popularnych ulic miasta. To gwarny i zwykle mocno zatłoczone miejsce. Działają tam liczne knajpki i restauracje, a zabytkowa zabudowa miesza się z tą nowoczesną. Do najważniejszych, historycznych obiektów należy kolumna św. Anny (Annasäule), Łuk Triumfalny (Triumphpforte). Tu też wznosi się ratusz.

Tyrolskie Muzeum Sztuki Ludowej

W Innsbrucku znajdziesz liczne muzea. Jednym z ciekawszych jest bez wątpienia Tyrolskie Muzeum Sztuki Ludowej (Tiroler Volkskunstmuseum, Universitätsstraße 2). Prezentuje przepiękną kolekcję tyrolskich dzieł sztuki, rękodzieła, a także przedmiotów związanych z lokalnym rzemiosłem. Obejrzysz tu również tradycyjne stroje ludowe, dawne przedmioty codziennego użytku. W efekcie, wizyta w muzeum jest fascynującą podróżą w czasie.

Bergisel

Innsbruck
Bergisel, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Innsbruck to sporty zimowe. Dlatego będąc w mieście, nawet latem, zajrzyj do Bergisel, gdzie znajdują się skocznie narciarskie. Na jednej z nich rozgrywane są zawody w ramach Turnieju Czterech Skoczni. Cały kompleks uznawany jest za najnowocześniejszy na świecie. Może pomieści 28 000 widzów!

Panorama Museum i Kaiserjägermuseum

Jeśli już zawitasz przy skoczniach narciarskich, wtedy koniecznie odwiedź Panorama Museum. Podczas wizyty będziesz mógł obejrzeć niesamowity obraz 360° o powierzchni 1000 m². Nie jest to współczesne dzieło, bowiem powstało pod koniec XIX wieku. Wpisuje się w tzw. “Mit Tyrolu”, który kształtował tutejszą tożsamość. Ukazuje walkę o wolność oraz dążenie do bliskości z Bogiem. Tuż obok działa także Kaiserjägermuseum (Bergisel 1-2), które posiada ciekawą wystawę militarną, ukazującą dzieje walk na terenie Tyrolu.

Świat Kryształów Swarovskiego

Innsbruck
Swarovski Kristallwelten, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

W bliskim sąsiedztwie Innsbrucku znajduje się miejsce niezwykłe. Jest nim Świat Kryształów Swarovskiego (Swarovski Kristallwelten, Kristallweltenstraße 1). To przepiękny ogród, w którym rośliny mieszają się z instalacjami stworzonymi m.in. ze słynnych kryształów Swarovskiego. Oprócz tego, na miejscu będziesz mógł zaopatrzyć się w biżuterię. Przygotuj jednak portfel lub kartę na naprawdę spory wydatek.

Alpine Zoo

Inną atrakcją obrzeży Innsbrucka jest Alpine Zoo (Alpenzoo, Weiherburggasse 37a). Jest to najwyżej położone, tematyczne zoo w Europie. Będziesz mógł tu zobaczyć zwierzęta typowe dla alpejskich terenów. M.in. niedźwiedzia brunatnego, wydry, sępy, wilki czy rysie. Spodoba się tu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Innsbruck to idealny cel dla aktywnych osób. Przez cały rok czeka tu na Ciebie moc atrakcji. Wspaniałe i widokowe szlaki trekkingowe, drogi wspinaczkowe czy trasy rowerowe.

Szlaki piesze

Innsbruck to niewyczerpane źródło trekkingowych inspiracji. W bliskim sąsiedztwie rozciąga się pięć głównych pasm górskich: Karwendel, Patscherkofel, Meming, Kalkkogel i okolice lodowca Stubai. Znajdziesz w nich zarówno łatwe szlaki poprowadzone po dolinach, jak i znacznie bardziej wymagające i ambitne trasy o charakterze wysokogórskim.

Jazda na rowerze

Innsbruck
Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Chcesz poszaleć na rowerze? W takim razie w tej części Tyrolu znajdziesz Bikepark Innsbruck. To propozycja dla nieco bardziej ekstremalnych rowerzystów specjalizujących się w downhillu i enduro. Na miejscu czeka na Ciebie 6 głównych tras o różnym poziomie trudności, obsługiwanych przez nowoczesne wyciągi. Jeśli jednak wolisz nieco spokojniejszą i rekreacyjną jazdę, wtedy również znajdziesz dla siebie odpowiedni teren i trasy. Najprzyjemniejsze szlaki poprowadzono w Mieming i dolinie Inn. 

Wspinaczka

Okolice Innsbrucku znane są również wśród wspinaczy. Przede wszystkim w okolicy stworzono całkiem sporo via ferrat. Najciekawsza znajduje się w obrębie szczytu Nordkette. Jeśli jednak wolisz klasyczną wspinaczkę, to w Alpach nie będziesz miał czasu na nudę.

Narty i snowboard

W 1964 i 1976 roku gościł Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Wokół miasta znajdziesz więc doskonałe tereny do jazdy na jednej lub dwóch deskach. Działa tu aż 13 ośrodków narciarskich! To także ciekawy kierunek dla fanów freeride’u i freetouru. Poniżej znajdziesz najciekawsze z ośrodków narciarskich w okolicach Innsbrucku.

Axamer Lizum

Innsbruck
Lizum, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Axamer Lizum to ośrodek poolimpijski, który dwukrotnie gościł Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Rozciąga się na wysokości 2300 m n.p.m., jakieś 19 km od centrum Innsbrucku. Znajdziesz tu teren do freeridu, świetnie przygotowany snowpark oraz stoki o różnym poziomie trudności.

Kühtai i Hochoetz

Innsbruck
Kühtai, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Kühtai to ośrodek narciarski położony na wysokości 2000 m n.p.m.. Jego bliskim sąsiadem jest Hochoetz. Rozciąga się na wysokości od 820 do 2300 m n.p.m.. Uznawany jest za najbardziej słoneczny ośrodek narciarski w Tyrolu. Wybierając się tu nie zapomnij więc o zabraniu kremu z filtrem. Kühtai i Hochoetz działają zwykle od końca listopada do połowy kwietnia. Z Innsbrucka dojedziesz tam w 40 min, również za pomocą specjalnych ski busów. Kühtai i Hochoetz są szczególnie polecane snowboardzistom.

Nordkette

Innsbruck
Nordkette, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Nordkette to propozycja dla tych, którzy chcą poszaleć typowo freerideowo. Dzięki kolejce, która swoją dolną stację ma w centrum Innsbrucka, można dosłownie w kilka minut znaleźć się wśród dzikich ostępów Alp. Znajdziesz tu mnóstwo, niesamowitych stoków. W tym takich o naprawdę dużym nachyleniu.

Lodowiec Stubai

Innsbruck
Stubai, Innsbruck, Austria - © Zielonamapa

Na południe od Innsbrucka znajdziesz jedno z bardziej znanych miejsc do jazdy na nartach nie tylko w Tyrolu, ale i całej Austrii. Chodzi oczywiście o Lodowiec Stubai. To niesamowite miejsce, które oferuje widok na 109 szczytów mających powyżej trzech tysięcy metrów. Znajdziesz tu zarówno przygotowane trasy, jak i stoki typowo pod freeride. Tu możesz liczyć na dogodne warunki do jazdy od października do czerwca.

Zobacz także

Austria
Co zwiedzić w Austrii?
Austria
Życie nocne w Austrii
Austria
Obiekty przyrody w Austrii
Austria
Aktywny wypoczynek w Austrii
Austria
Poza szlakiem w Austrii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon