Salzburg

4.06       Zobacz opinie (18)

Wybierasz się do Austrii? W takim razie musisz odwiedzić Salzburg. To przepiękne, na wskroś romantyczne miasto położone nad rzeką Salzach, zachwyca od pierwszych minut pobytu. Przesiąknięte historią i muzyką Mozarta jest obok Wiednia drugim, najważniejszym pod kątem kulturowym miastem w kraju. Nic więc dziwnego, że znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych, salzburskich zabytków należy położona na wzgórzu twierdza Hohensalzburg, oferująca przepiękne widoki.

Salzburg, Austria

Salzburg, Austria - © Zielonamapa

Koniecznie przespaceruj się do pałacu i ogrodu Mirabell, w szczególności, jeśli do Salzburga zabierasz swoją drugą połówkę. W mieście znajdziesz też świetne muzea. Do najciekawszych należy Muzeum Historii Naturalnej, DomQuartier czy dom narodzin Mozarta. Salzburg to także liczne, doskonałe festiwale, z Tygodniem Mozartowskim, Festiwalem Salzburskim czy Festiwalem Zimowym na czele. Warto spędzić tu przynajmniej dwa dni, by bez pośpiechu rozkoszować się tym austriackim miastem.

Dla kogo?

Na pewno Salzburg będzie nie lada gratką dla fanów muzyki Mozarta. To tu narodził się ten wybitny kompozytor, to tu tworzył. Miasto spodoba Ci się również wtedy, gdy cenisz piękne zabytki i krajobrazy. To także idealny kierunek na romantyczny wypad we dwoje.

Zdjęcia

  • Salzburg
  • Salzburg
  • Salzburg
  • Salzburg
  • Salzburg
  • Salzburg
  • Salzburg
  • Salzburg
  • Salzburg
  • Salzburg
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Salzburg najlepiej odwiedzić na wiosnę lub latem, gdy miasto skąpane jest w zieleni i kwiatach. To także najlepszy czas na spacery połączone ze zwiedzaniem. Jeśli jednak chciałbyś poznać prawdziwą, kulturalną twarz Salzburga, wtedy wpadnij tam podczas trwania jednego z festiwali. Na początku roku odbywa się Tydzień Mozartowski, dużo dzieje się także podczas Festiwalu Wielkanocnego czy Salzburskich Dni Kultury organizowanych w październiku.

Salzburg zachwyca klasyczną, elegancką architekturą. Spacer jego ulicami będzie stuprocentową przyjemnością i wspaniałym doświadczeniem, pozwalającym zgłębić historię Austrii, jak i europejskiej kultury i sztuki.

Twierdza Hohensalzburg

Zwiedzanie miasta warto zacząć od położonej na wzgórzu Festungsberg twierdzy Hohensalzburg. To stamtąd rozciągają się jednej z piękniejszych widoków na starówkę oraz otaczające miasto góry. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XI wieku, a przez kolejne stulecia była rozbudowywana. Obecnie mieści w sobie kilka, wyjątkowo ciekawych muzeów. Działa tam Muzeum Forteczne, Muzeum  Marionetek, Stara Zbrojownia oraz Muzeum Pułku Piechoty Arcyksięcia Rainera. Podczas wizyty będziesz miał możliwość podziwiania oryginalnych wnętrz i wyposażenia. Do twierdzy możesz dotrzeć o własnych siłach, ale również korzystając z kolejki, której dolna stacja znajduje się przy ul. Festungsgasse.

Salzburg
Hohensalzburg, Salzburg, Austria - © Zielonamapa

Pałac i ogrody Mirabell

Kolejną ważną budowlą Salzburga jest Pałac Mirabell (Schloss Mirabell, Mirabellplatz) i otaczające go ogrody. Budowla, wraz z przylegającym do niego terenem, datowane są na XVII wiek. To jedno z bardziej romantycznych miejsc w Salzburgu. Między innymi dlatego, że we wnętrzach pałacu działa Urząd Stanu Cywilnego. Dość często można spotkać tu przechadzające się pary młode, które przy okazji fotografują się na terenie ogrodu. Utrzymany jest w barokowym stylu. Znajdziesz tam m.in. teatr plenerowy, Ogród Karłów, fontanny czy ogród różany.

Salzburg
Mirabell, Salzburg, Austria - © Zielonamapa

Dom Mozarta

Wizyta w Salzburgu nie może się obyć bez odwiedzin w Domu Mozarta (Mozart-Wohnhaus, Getreidegasse 9). Obecnie jest to jedno z najpopularniejszym muzeów w całej Austrii. Mieści się w budynku, w którym na świat 27 stycznia 1756 rok przyszedł Wolfgang Amadeus Mozart. Będziesz mógł się przekonać, w jakich warunkach żył ten wybitny kompozytor, a także lepiej poznasz jego historię.

Salzburg
Dom Mozarta, Salzburg, Austria - © Zielonamapa

Getreidegasse

Jeśli już odwiedzisz Dom Mozarta, to musisz przespacerować się słynną ulicą Getreidegasse, To właśnie na niej i wzdłuż niej najmocniej tętni życie starego miasta. Średniowieczne kamienice, piękne, kute szyldy, liczne sklepy i restauracja sprawiają, że nie można nie polubić tego zakątka Salzburga.

DomQuartier

Chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat Salzburga i przeżyć swoistą podróż w czasie? W takim razie zaplanuj wizytę w DomQuartier (Residenzplatz 1, Domplatz 1a). Pod tą jedną nazwą kryją się tak naprawdę cztery muzea, które posiadają ponad dwa tysiące eksponatów, zebranych na powierzchni 15 tys. m². Na DomQuartier składają się dwa główne obiekty - katedra oraz rezydencja, które przypominają o czasach, gdy Salzburg był miastem należącym do kościoła. Podczas zwiedzania obejrzysz m.in. imponującą galerię obrazów, Muzeum Katedralne, Muzeum Opactwa św. Piotra czy dość niezwykły i zaskakujący Gabinet Osobliwości.

Salzburg
DomQuartier, Salzburg, Austria - © Zielonamapa

Muzeum Historii Naturalnej

W Salzburgu mieści się również bardzo ciekawe Muzeum Historii Naturalnej (Haus der Natur, Museumspl. 5), mieszczące się w swoistej dzielnicy muzealnej, gdzie oprócz niego znajdziesz jeszcze kilka innych, ciekawych wystaw. Oprócz licznych eksponatów przybliżających historię naturalną ziemi, będziesz mógł również obejrzeć liczne akwaria i terraria z żywymi zwierzętami. Na pewno jest to świetne miejsce dla rodzin z dziećmi.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum der Moderne, Mönchsberg 32) ma wiele atutów. Jednym z nich jest to, że leży na zboczu góry Mönchsberg i oferuje piękną panoramę starówki. Ale nie tylko dla widoków warto tu wpaść. Przede wszystkim muzeum posiada ciekawą kolekcję sztuki XIX i XX wieku. Na uwagę zasługuje również budynek, w którym się mieści. Połączono go z zabytkową wieżą ciśnień, w efekcie nie da się go pomylić z żadnym innym obiektem w mieście.

Muzeum Zabawek

Jeśli wybierasz się do Salzburga z dziećmi, to musisz z nimi odwiedzić Muzeum Zabawek (Spielzeug Museum, Bürgerspitalgasse 2). Choć stworzone z myślą o najmłodszych, to spodoba się również dorosłym. Przede wszystkim nie jest to muzeum ze sztywnymi zasadami. Tu można dotknąć każdego eksponatu i się nim pobawić. Goście mają za zadanie doświadczać i przeżywać, a nie jedynie oglądać.

Zobacz także

Austria
Co zwiedzić w Austrii?
Austria
Życie nocne w Austrii
Austria
Obiekty przyrody w Austrii
Austria
Aktywny wypoczynek w Austrii
Austria
Poza szlakiem w Austrii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon