Antwerpia

4.50       Zobacz opinie (10)

Antwerpia słynie z diamentów, awangardowej mody, Rubensa i najciekawszego życia nocnego w całej w Belgii. Największy belgijski port i miasto, w którym nawet dworzec kolejowy jest prawdziwą architektoniczną perełką to doskonały pomysł na weekendowy wypad. Postrzegana jako mniej konserwatywna niż Bruksela, Antwerpia przyciąga przede wszystkim młodych i otwartych ludzi z całego świata. Wyjątkowo tłumnie przyjeżdżają tu pod koniec lipca na największy festiwal muzyki elektronicznej Tomorrowland, który odbywa się w pobliskim Boom.

Antwerpia

Antwerpia, Belgia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Antwerpia to idealna mieszanka ciekawych zabytków i urozmaiconego życia nocnego. Spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie i dobrą zabawę.

Zdjęcia

 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
 • Antwerpia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

City-break w Antwerpii to dobry pomysł niezależnie od pory roku. Jeśli lubisz duże, międzynarodowe festiwale wypad do Antwerpii zaplanuj na lipiec. Przez dwa ostatnie weekendy miesiąca w oddalonym o 20 km Boom odbywa się słynny Tomorrowland.

Antwerpia
Antwerpia, Belgia - © Zielonamapa

Antwerpię poznasz najlepiej w trakcie niespiesznych spacerów. Urok miasta odnajdziesz gubiąc się w niewielkich brukowanych uliczkach. Jednak jeśli nie masz zbyt dużo czasu na zwiedzanie lepiej będzie wypożyczyć rower.

Grote Markt

Największy i najbardziej reprezentacyjny plac miasta. To prawdziwa perełka XVI-wiecznej architektury i ulubione miejsce spotkań mieszkańców. Znajduje się tutaj fontanna Brabo autorstwa rzeźbiarza Jefa Lambeaux zwieńczona brązowym posągiem Silviusa Brabo.  Bohater został uwieczniony w chwili wrzucania do rzeki Skaldy dłoni odciętej olbrzymowi, który przez wieki nękał mieszkańców miasta.

Antwerpia
Antwerpia, Belgia - © Zielonamapa

Wokół Grote Markt wznoszą się również najpiękniejsze kamienice i kupieckie domy cechowe ozdobione płaskorzeźbami zdradzającymi przeznaczenie budynku. Warto również dokładniej przyjrzeć się fasadzie renesansowego ratusza, na której znajdują się min. rzeźby będące alegorią Sprawiedliwości i Mądrości, posąg Matki Boskiej z dzieciątkiem, a na samym szczycie orzeł siedzący na wielkiej kuli z głową zwróconą w kierunku Aachen.

Dworzec Centralny

Dworzec Antwerpen-Centraal nazywany również „kolejową katedrą” to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej nietypowych dworców kolejowych w Europie. Eklektyczna budowla powstała na przełomie XIX i XX w. i stanowi mieszaninę wież, balkonów, szklanych kopuł i klasycznych kolumn. Do dziś doskonale spełnia swoją rolę obsługując dziennie ok. 100 tysięcy pasażerów.

Antwerpia
Antwerpen-Centraal, Antwerpia, Belgia - © Zielonamapa

Katedra Najświętszej Marii Panny

Jeden z najpiękniejszych i największych gotyckich kościołów w Belgii. W imponującym wnętrzu oprócz ciekawej architektury (7 naw wspartych na 125 kolumnach, 128 okien, w tym 55 witrażowych, wieża północna i południowa, chór i 11 kaplic) warto zobaczyć cztery dzieła Rubensa: Podniesienie krzyża, Zdjęcie z krzyża, Zmartwychwstanie i Wniebowstąpienie Najświętszej Marii Panny.

Dom Rubensa

Dom, w którym mieszkał i tworzył najsłynniejszy barokowy malarz. Dzieli się na dwie części – po lewej znajduje się tradycyjny flamandzki dom (część mieszkalna), po prawej studio, w którym Rubens tworzył i przyjmował śmietankę ówczesnego światka kulturalnego. W muzeum znajduje się kolekcja dzieł Rubensa i jego uczniów, a także innych malarzy tworzących w tym samym co mistrz okresie. Można również zobaczyć jak wyglądało codzienne życie malarza i jego rodziny. Do zwiedzania udostępnione są sypialne, salon, jadalnia, kuchnia i absyda, czyli półkoliste pomieszczenie wyłożone marmurem, które było prywatnym muzeum Rubensa.

Zamek Steen

Olbrzymia średniowieczna twierdza i najstarszy budynek w mieście. W położonym u brzegów Skaldy zamku przez pięć wieków mieściło się więzienie. Nad bramą wjazdową do warowni znajduje się płaskorzeźba pogańskiego bożka Smini, którego dotknięcie ma zapewnić płodność i szczęśliwie zakończenie ciąży.

Antwerpia
Steen, Antwerpia, Belgia - © Zielonamapa

Muzeum Platin-Moretus

XVI-wieczny budynek doskonale zachowanej starej drukarni. W środku znajduje się min. siedem zabytkowych pras drukarskich, precyzyjnie wyrzeźbione w drewnie lub w miedzi matryce, waga do ważenia pieniędzy oraz wspaniała biblioteka (ponad 30 tysięcy woluminów).

Diamentowa dzielnica

Najcenniejsza dzielnica miasta mieści się tuż obok Dworca Centralnego. Jej centrum stanowi przecięcie ulic Rijfstraat i Hoveniersstraat (monitorowanych przez ponad 40 kamer). Tu pracują najlepsi szlifierze kamieni szlachetnych, działają cztery giełdy diamentowe i dokonywane są największe i najpoważniejsze transakcje diamentowe na świecie. Najpiękniejszą diamentową biżuterię można podziwiać na wystawach wielu doskonale chronionych sklepów jubilerskich.

Antwerpia
Antwerpia, Belgia - © Zielonamapa

Muzeum Mody

Obowiązkowy punkt na mapie Antwerpii dla każdego fana mody i designu. W MoMu prezentowane są specjalnie zaaranżowane wystawy czasowe przybliżające przede wszystkim prace belgijskich projektantów. Na wystawach można podziwiać ubrania, kostiumy, dodatki, materiały, narzędzia i przybory, z których korzystają designerzy. UWAGA – do jesieni 2020 główna siedziba muzeum będzie zamknięta w związku z przeprowadzanymi pracami renowacyjnymi. Alternatywne wystawy i eventy modowe organizowane są w Maurice Verbaet Center

Antwerpia jest zdecydowanie bardziej energetyczna i imprezowa niż Bruksela. Życie nocne miasta tętni wokół brzegów Skaldy oraz w ścisłym centrum i – co najważniejsze – rozkręca się dopiero po północy.

Cocktails at Nine

Stylowo urządzony bar koktajlowy w ponad 200-letnim budynku. Latem bardzo miła atmosfera na tarasie, zimą warto zająć miejsce w środku, przy przytulnym kominku. Raczej drogo (Lijnwaadmarkt 9).

Paters Vaetje

Jeden z najlepszych pubów w mieście. Ponad 200 gatunków piwa i bardzo dobre jedzenie. Mieszane towarzystwo – zarówno studenci, jak turyści i szukający relaksu po pracy lokalsi (Blauwmoezelstraat 1)..

De Vagant

Tu serwowany jest najlepszy belgijski jenever – gęsty gin produkowany z melasy, z dodatkiem jałowca. Przytulny bar w starym klimacie (Reyndersstraat 25).

Café d’Anvers

Klub nocny w budynku XVI-wiecznego kościoła. Dyskoteka z prawie 30-letnią tradycją i ważny punkt na mapie nocnego życia miasta. Czynny w piątki i soboty od godz. 23:00 do samego rana (Verversrui 15).

De Muze

Legendarna, jazzowa knajpa, od lat jeden z najgorętszych adresów w mieście. Codziennie muzyka na żywo, codziennie pełno ludzi i doskonała atmosfera (Melkmarkt 15).

Ampere

Klasyczny klub nocny z przekrojem muzyki, która spodoba się każdemu. Idealne miejsce, żeby poruszać się na parkiecie. Podobnie jak Café d’Anvers otwarty w piątki i soboty od 23:00 do 07:30. Ampere znajduje się w podziemiach pod torami Dworca Centralnego (Simonsstraat 21).

Cargo Club (kiedyś Red and Blue)

Najbardziej popularny i największy klub gejowski w Belgii. W programie imprez m.in. go-go boys, pokazy erotyczne i występy drag-queens. Na niektóre imprezy wpuszczani są wyłącznie mężczyźni. Jedna duża sala w industrialnym klimacie (Lange Schipperskapelstraat 11).

Zobacz także

Belgia
Co zwiedzić w Belgii?
Belgia
Plaże w Belgii
Belgia
Życie nocne w Belgii
Belgia
Poza szlakiem w Belgii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon