Brugia

4.70       Zobacz opinie (10)

Brugii nie trzeba reklamować - to jedno z najchętniej odwiedzanych belgijskich miasteczek. Odkąd zagrało główną rolę w czarnej komedii „Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj” z Colinem Farrellem przeżywa prawdziwe turystyczne oblężenie.

brugia

Brugia, Belgia - © Zielonamapa

Mimo tłoku panującego na wąskich, brukowanych uliczkach trudno oprzeć się cukierkowemu urokowi „Flamandzkiej Wenecji”. Poprzecinana nitkami kanałów średniowieczna starówka, kamienne mosty i kolorowe fasady domów tworzą prawdziwie bajkowy klimat czyniąc Brugię doskonałym kierunkiem na romantyczny wypad we dwoje.

Dla kogo?

Brugia spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzać urokliwe, średniowieczne miasteczka.

Zdjęcia

 • Brugia
 • Onze-Lieve-Vrouwekerk Brugge
 • Begijnhof Brugia
 • Brugia
 • Brugia
 • Brugia
 • Brugia
 • Brugia
 • Brugia
 • Brugia
 • Brugia
 • Brugia
 • Brugia
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Brugia potrafi zauroczyć o każdej porze roku. Warto jednak pamiętać, że szczególnie latem i w grudniu jest tu wyjątkowo tłoczno. Najmniej turystów odwiedza Brugię wczesną wiosną i późną jesienią.

Brugia
Brugia, Belgia - © Zielonamapa

Zabytkowe centrum Brugii z łatwością da się zwiedzić pieszo. Na zwiedzanie miasta wystarczy przeznaczyć jeden dzień.

Wieża miejska Belfort

Brugia
Belfort, Brugia, Belgia - © Zielonamapa

Wizytę w Brugii warto zacząć od wspięcia się wąskimi schodami na szczyt wieży miejskiej Belfort. Z tarasu widokowego XII-wiecznej budowli pełniącej rolę zarówno wieży strażniczej jak i dzwonnicy, rozpościera się malownicza panorama zabytkowej części miasta. Wieża znajduje się na Głównym Rynku (Grote Markt). Przed kasami biletowymi często ustawiają się długie kolejki, dlatego warto pojawić się tutaj wcześnie rano.

Rynek Burg

Brugia
Brugia, Belgia - © Zielonamapa

Drugi obok Rynku najważniejszy plac zabytkowej części miasta. Najokazalsze budowle wznoszące się przy Burgu to ratusz (Stadhuis), którego fasadę zdobią figury flamandzkich rodzin hrabiowskich i gotycka Bazylika Świętej Krwi. W srebrnym tabernakulum umieszczonym w kaplicy kościoła przechowywana jest fiolka z kroplami krwi Jezusa. Relikwia są prezentowane wiernym raz do roku podczas uroczystej procesji w dzień Wniebowstąpienia.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Onze-Lieve-Vrouwekerk Brugge
Onze-Lieve-Vrouwekerk, Brugia, Belgia - © Zielonamapa

Budowa kościoła Onze-Lieve-Vrouwekerk trwała przez trzy wieki. Świątynia reprezentuje kilka stylów architektonicznych i może poszczycić się drugą najwyższą na świecie ceglaną wieżą (122,3 m). Najcenniejszą rzeźbą znajdującą się w środku jest figura Madonny z Brugii autorstwa Michała Anioła. Dzieło pochodzi z 1504 r. i jest jednym z nielicznych dzieł mistrza, które można podziwiać poza granicami Włoch.

Beginaż

Begijnhof Brugia
Begijnhof, Brugia, Belgia - © Zielonamapa

Begijnhof to miejsce, w którym w średniowieczu mieszkały beginki, czyli członkinie religijnej wspólnoty przypominającej zakon. Brugijski beginaż powstał w XIII w. i składa się z kompleksu identycznych, kamiennych budynków skupionych wokół zielonego dziedzińca. W pobliżu znajduje się urocze Jezioro Miłości i Most Kochanków.

Muzeum Groeninge

Wizyta w Muzeum Groeninge to doskonały pomysł, żeby odpocząć od tłumów przemierzających uliczki starówki. W środku można podziwiać min. dzieła flamandzkich prymitywistów takich jak Jan van Eyck, Hugo van der Goes i Gerard David.

Zobacz także

Belgia
Co zwiedzić w Belgii?
Belgia
Plaże w Belgii
Belgia
Życie nocne w Belgii
Belgia
Poza szlakiem w Belgii
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon