Charleroi

3.25       Zobacz opinie (4)

Parę lat temu do Charleroi przylgnęła niechlubna łatka najbardziej depresyjnego miasta w Europie. Mówi się o nim również, że jest najbrzydszym i najbardziej zaniedbanym miastem epoki przemysłowej. Podobno źle się tu mieszka i jeszcze gorzej zarabia. Trudno o rekomendację bardziej zniechęcającą do zwiedzania.

A jednak! W ostatnich latach Charleroi jest coraz bardziej doceniane przez szukających mniej oklepanych atrakcji turystycznych backpackersów i hipsterów. Przyjeżdżają tu powłóczyć się po opuszczonych hangarach i fabrykach, próbują przedostać się na teren zamkniętej elektrowni, szukają najmroczniejszych zakątków miasta i najbardziej odjechanych graffiti na murach ciągnących się wzdłuż rzeki Sambry.

Dla kogo?

Charleroi zdecydowanie ma potencjał, żeby za kilka lat stać się drugim Berlinem. Pozostaje tylko pytanie, czy wyrwie się z post-industrialnego marazmu i ów potencjał wykorzysta. To miasto dla odważnych, którym nie szkoda weekendu na szukanie perełek w industrialnym bajzlu. I dla wszystkich, którzy zaliczają międzylądowanie na lotnisku Bruksela-Charleroi i mają parę godzin do zabicia.

Zdjęcia

  • Charleroi
  • Charleroi
  • Charleroi
  • Charleroi
  • Charleroi
  • Charleroi
  • Charleroi
  • Charleroi
  • Charleroi
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Byle nie w listopadzie. Najbardziej depresyjny miesiąc w połączeniu z najbrzydszym belgijskim miastem nie tworzą zgranego duetu.

Wieża beffroi i ratusz

Jak w większości belgijskich miast również w Charleroi wzniesiono wieżę pełniącą rolę strażnicy i dzwonnicy w jednym. Beffroi jest częścią XX-wiecznego, eklektycznego ratusza i jedną z najmłodszych tego typu wież wpisanych na listę UNESCO. Cały kompleks stanowi ciekawą mieszankę klasycyzmu i art déco, i jest zaliczany do największych zabytkowych atrakcji miasta.

Kopalnia węgla

Bois du Cazier to nieczynna już kopalnia węgla z początku XIX w., o której głośno zrobiło się w 1956 r., gdy w wyniku wybuchu pożaru pod ziemią zginęło aż 262 pracowników zakładu. Dziś w Bois du Cazier mieści się Muzeum Przemysłu, Muzeum Szkła oraz wystawa poświęcona ofiarom katastrofy . W 2012 r. cały kompleks budynków został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Fotografii

Największe i jedno z najważniejszych muzeów fotografii w całej Europie. Na wystawach stałych można zapoznać się z bogatą historią fotografii, a na ekspozycjach czasowych podziwiać dzieła współczesnych artystów z całego świata. Muzeum mieści się w klimatycznym budynku byłego klasztoru Karmelitów, do którego w 2008 r. dobudowano dodatkowe, nowoczesne skrzydło.

Zobacz także

Belgia
Co zwiedzić w Belgii?
Belgia
Plaże w Belgii
Belgia
Życie nocne w Belgii
Belgia
Poza szlakiem w Belgii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon