Gandawa

4.44       Zobacz opinie (9)

Gandawa (inaczej Ghent) to prawdziwa belgijska perełka z majestatycznym, warownym zamkiem i porywającym życiem nocnym. Często bywa porównywana do Brugii chociaż jest od niej zdecydowanie mniej cukierkowa, bardziej dostojna i o wiele mniej zatłoczona. Na charakterystyczną panoramę miasta składają się trzy wieże – wysoka dzwonnica zwana „smoczą wieżą”, wieża kościoła św. Mikołaja oraz wieża imponującej katedry św. Bawona.

Gandawa
Gandawa, Belgia - © Zielonamapa

Dla kogo?

Gandawa spodoba się wszystkim, którzy lubią zwiedzanie i średniowieczną architekturę. Jeśli zapytasz jakiegokolwiek mieszkańca Gandawy co sądzi o swoim mieście - odpowie z niepohamowanym zachwytem. I nie ma co się dziwić.

Zdjęcia

 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
 • Gandawa
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Gandawy warto przyjechać cały rok, chociaż wyjątkowo przyjemna atmosfera panuje tu w grudniu, gdy na głównych placach rozstawiane są bożonarodzeniowe jarmarki, a w powietrzu unosi się zapach grzanego wina.

Gandawa
Gandawa, Belgia - © Zielonamapa

Jeśli lubisz imprezy i urozmaicone życie nocne powinieneś odwiedzić Gandawę w lipcu, w trakcie corocznego festiwalu Gentse Feesten. Przez półtora tygodnia ulice miasta tętnią życiem przez całą dobę, wszędzie odbywają się koncerty i przedstawienia.

Nieduże centrum Gandawy (Ghent) świetnie zwiedza się pieszo. Spacer najlepiej zacząć od mostu Sint Michielsbrug, z którego roztacza się piękny widok na zabytkową część miasta.

Katedra św. Bawona

Gotycką katedrę św. Bawona warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na znajdujący się w niej Ołtarz Gandawski (oficjalnie zatytułowany Adoracją Mistycznego Baranka) – jeden z najcenniejszych obrazów średniowiecznego malarstwa. Dzieło braci Huberta i Jana van Eycków ma ponad 3,5 m wysokości i prawie 5 m szerokości przy obu otwartych skrzydłach. Podczas zwiedzania warto również zwrócić uwagę na rokokową ambonę z 1745 r. oraz obraz Rubensa Święty Bawo przybywa do klasztoru w Gandawie.

Gandawa
Katedra św. Bawona, Gandawa, Belgia - © Zielonamapa

Dzwonnica Het Belfort van Gent

Wieże strażnicza i dzwonnice w jednym (belfry, czy też beffroi) to budowle dość charakterystyczne, które powstawały na terenach dzisiejszej Belgii, Francji, Holandii i w Niemczech. Były oznaką wolności i suwerenności miasta, informowały o zbliżającym się zagrożeniu, a także nawoływały mieszkańców na uroczystości i egzekucje.

Budowa dzwonnicy, którą można podziwiać w Gandawie rozpoczęła się w 1313 r. i trwała prawie 100 lat. Nazywana również „smoczą” (od figury smoka, który strzegł przechowywanych tu niegdyś przywilejów miasta) wieża ma 91 m wysokości, a na jej szczycie znajduje się dziś taras widokowy, z którego roztacza się piękna panorama historycznej części miasta.

Zamek Gravensteen

Majestatyczny, masywny zamek hrabiów Flandrii znajduje się w samym sercu zabytkowego centrum Gandawy. W środku można podziwiać pokaźną kolekcję średniowiecznej broni (min. miecze, sztylety, kusze, buławy i pistolety z rękojeściami z masy perłowej, czy kości słoniowej), a także dawne narzędzia tortur i urządzenia używane przez katów.

Gandawa
Gravensteen, Gandawa, Belgia - © Zielonamapa

Korenlei i Graslei

Korenlei i Graslei to dwie portowe uliczki w historycznej części miasta przy których znajdują się najpiękniejsze, bogato zdobione kamienice Gandawy. To również ulubione miejsce studentów, którzy w słoneczne dni wypełniają tarasy przybrzeżnych kawiarenek. Spacerując wzdłuż brzegu rzeki Lys warto zwrócić uwagę na przepięknie odrestaurowany Korenstapelhuis (Magazyn Ziarna).

Gandawa
Graslei, Gandawa, Belgia - © Zielonamapa

Wieża Książek

Modernistyczny budynek zaprojektowany w 1935 r. przez słynnego belgijskiego architekta Henry”ego van de Velde. Nazywana „czwartą wieżą Gandawy” ma 64 metry wysokości i 24 piętra (w tym cztery pod ziemią). Dziś mieści się tutaj biblioteka uniwersytecka.

Gandawa
Gandawa, Belgia - © Zielonamapa

Vlasmarkt, Oude Beestenmarkt i Overpoort to najgorętsze adresy jeśli chodzi o życie nocne w Gandawie. Znajdziesz tu klimatyczne knajpy, niewielkie, alternatywne lokale, pierwsze belgijskie silent disco i najmodniejsze kluby nocne.

Gandawa
Gandawa, Belgia - © Zielonamapa

‘t Dreupelkot

Legendarny bar serwujący lokalnego jenevera (gęsty gin produkowany z melasy z dodatkiem jagód jałowca) w najróżniejszych smakach (Groentenmarkt 12).

Hot Club Gent

Klimatyczny klub jazzowy na Schuddevisstraatje 2. Bardzo dobre koncerty, przyjazna atmosfera i dobre piwo.

Charlatan

Klub nocny czynny do wczesnych godzin porannych. Jedno z popularniejszych miejsc na weekendowe wyjście w mieście. Dużo studentów, różnorodna muzyka. Najlepsze imprezy zaczynają się tutaj po północy (Vlasmarkt 6).

Abacho 2K18 Silent Disco

Pierwsze silent disco w Belgii. Wchodząc dostajesz zestaw słuchawek, w którym możesz wybrać ulubiony rodzaj muzyki. Wystarczy podkręcić głośność i ruszać na parkiet. Słuchawki świecą różnymi kolorami, dzięki czemu widać jakiej muzyki słuchasz i który miks jest najpopularniejszy na parkiecie (Hoogpoort 12A).

Kingstreet

Niewielki klubik, luźna atmosfera, muzyka głównie w klimatach lat ’70 i ’80-tych. Zawsze sporo tańczących osób (Kammerstraat 49).

Zobacz także

Belgia
Co zwiedzić w Belgii?
Belgia
Plaże w Belgii
Belgia
Życie nocne w Belgii
Belgia
Poza szlakiem w Belgii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon