Leuven

2.80       Zobacz opinie (5)

Leuven znajduje się raptem 30 km od Brukseli. Teraz ustępuje popularnością stolicy Belgii. Jednak przed wiekami był to ważny ośrodek handlu, a obecnie to istotny ośrodek uniwersytecki. Symbolem miasta jest bez wątpienia imponujący budynek ratusza. Posiada wyjątkowo misternie zdobioną bryłę.

leuven

Leuven, Belgia - © Zielonamapa

Nie jest to jednak jedyna atrakcja Leuven. W mieście znajdziesz też ciekawą, pełną klimatycznych uliczek starówkę. Na uwagę zasługuje też Beginaż, który swoją historią sięga XIII wieku. Prawda jest jednak taka, że Leuven kojarzy się turystom z jednym. A mianowicie z piwem. Bowiem właśnie tu działa słynny browar Stella Artois. Jest on udostępniony zwiedzającym. Dlatego będąc w Leuven musisz też wygospodarować czas na wizytę w nim.

Dla kogo?

Leuven na pewno Ci się spodoba, jeśli lubisz zwiedzać i spacerować. Zabytkowe centrum jest stosunkowo niewielkie i można je eksplorować na piechotę. Miasto nie przytłoczy Cię jednak ogromem zabytków i pozwoli też na niespieszny relaks przy kuflu lub kieliszku wybitnego, belgijskiego piwa.

Zdjęcia

  • Leuven
  • Leuven
  • Leuven
  • Leuven
  • Leuven
  • Leuven
  • Leuven
  • Leuven
  • Leuven
  • Leuven
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli planujesz pobyt w Brukseli, możesz też wygospodarować pół dnia na wycieczkę do Leuven. Oba miasta są nieźle skomunikowane, więc sprawnie będziesz się mógł między nimi przemieszczać. Leuven dobrze prezentuje się o każdej roku. A nawet w szczycie letniego sezonu nie spotkasz tam tłumów. Możesz więc zaplanować wizytę w Leuven latem lub wczesną jesienią.

Zwiedzanie Leuven nie zajmie Ci zbyt wiele czasu. Większość atrakcji znajduje się w obrębie ścisłego centrum, które nie jest bardzo rozległe. Zabierz tylko wygodne buty, bo przez większość czasu będziesz przemieszczać się na piechotę.

Leuven
Leuven, Belgia - © Zielonamapa

Ratusz

Pobyt w Leuven musisz zacząć od tamtejszego ratusza (Stadhuis van Leuven, Grote Markt 9). To najpiękniejszy i najbardziej reprezentatywny budynek całego miasta. Wznosi się przy Grote Market, czyli głównym placu. Budowa ratusza zaczęła się w XV wieku. Utrzymany jest w stylu późnego gotyku. Jego fasadę zdobią figury przedstawiające 220 mężczyzn i 16 kobiet. Nie są to jednak przypadkowe osoby. Rzeźby ukazują postaci, które m.in. wpisały się w miejską historię.

Leuven
Stadhuis van Leuven, Leuven, Belgia - © Zielonamapa

Kościół św. Piotra

Innym, bardzo ważnym obiektem w mieście jest kościół św. Piotra (Sint-Pieterskerk, Grote Markt 1). Znajduje się w bliskim sąsiedztwie ratusza. Budowa obu obiektów prowadzona była mniej więcej w tym samym czasie. Kościół również prezentuje gotycką architekturę. Co go na pewno wyróżnia? Cóż, świątynia ma… nieukończoną wieżę. W XVI wieku miały ją wieńczyć iglice.

Leuven
Sint-Pieterskerk, Leuven, Belgia - © Zielonamapa

Niestety z powodów technologicznych nie można ich było tam umieścić. Jeśli chodzi o wnętrze świątyni, to wykończone zostało białym piaskowcem. Warto zwrócić uwagę na misternie zdobioną ambonę.

M Leuven

Pod tą dość enigmatyczną nazwą kryje się muzeum (Leopold Vanderkelenstraat 28), które prezentuje dzieła sztuki związane z Leuven od czasów średniowiecza do XIX wieku. Jego budynek został zaprojektowany przez belgijskiego architekta Stéphane’a Beela. Oprócz stałej ekspozycji, organizowane są tam również różne, czasowe wystawy.

Browar

Będąc w Leuven koniecznie odwiedź Browar Stella Artois (Brouwerij Artois, ul. Aarschotsesteenweg 20). Jest częścią największego na świecie koncernu browarniczego AB InBev. W każdą sobotę można go zwiedzać po opieką przewodnika. Podczas wizyty będziesz mógł poznać historię browaru, sposoby warzenia piwa. Znajdzie się też czas na degustację!

Beginaż

W Leuven znajdziesz Wielki Beginaż, który wraz z innymi, tego typu dzielnicami Beginek w Belgii został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ten konkretny został założony w XIII wieku. Cztery wieki później mieszkało w nim 360 beginek. Jego teren udostępniony turystom. W jego obrębie znajdziesz kilkadziesiąt domów mieszkalnych, pomiędzy nimi biegną alejki, a całość otacza spora ilość zieleni. Obecnie zamieszkiwany jest przez studentów oraz pracowników uniwersytetu w Leuven.

Ogród botaniczny

Leuven ma też w sumie sporo terenów zielonych. Jednym z ładniejszych miejsc na spacer jest bez wątpienia ogród botaniczny (ul. Kapucijnenvoer 30). Jest to najstarszy tego typu ogród w całej Belgii. Założony został przez miejscowy uniwersytet w XVIII wieku. Położony jest na zachód od ścisłego centrum. Oprócz ładnie zagospodarowanego terenu, znajdziesz tam też szklarnię o powierzchni 450 m² z licznymi, ciekawymi okazami roślin.

Zobacz także

Belgia
Co zwiedzić w Belgii?
Belgia
Plaże w Belgii
Belgia
Życie nocne w Belgii
Belgia
Poza szlakiem w Belgii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon