Liege

3.57       Zobacz opinie (7)

Liege to duże miasto, położone we wschodniej, francuskojęzycznej części Belgii. Słynie przede wszystkim z ciekawej, zabytkowej starówki. W jej obrębie znaleźć można liczne kościoły, kamienice o pięknej architekturze czy muzea. Najsłynniejszymi obiektami w mieście są imponujący Pałac Biskupów oraz kolegiata pw. św. Jakuba z XI wieku! Warto także udać się na spacer na wzgórze z cytadelą, na które prowadzą schody mające 347 stopni.

Liege

Liege, Belgia - © Zielonamapa

Trud wędrówki rekompensują wspaniałe, rozległe widoki na praktycznie całe Liege. Na to belgijskie miasto nie składają się jedynie zabytki. Jeśli lubisz nieco bardziej nowoczesną architekturę, wtedy koniecznie odwiedź dworzec Guillemins, który zaprojektowany został przez słynnego Santiago Calatravę. Tego samego, który stał za stworzeniem Miasteczka Sztuki i Nauki w Walencji.

Dla kogo?

Na pewno odwiedź Liege, jeśli lubisz zwiedzać, w szczególności obiekty sakralne. Tych w mieście nie brakuje. Wizyta w Liege będzie także ciekawą propozycją dla fanów historii i architektury. Nie brakuje tu interesujących przykładów budownictwa z różnych okresów.

Zdjęcia

  • Liege
  • Liege
  • Liege
  • Liege
  • Liege
  • Liege
  • Liege
  • Liege
  • Liege
  • Liege
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

W przypadku Liege pora roku nie ma większego znaczenia. Praktycznie zawsze miasto prezentuje się dobrze. A przy gorszej pogodzie możesz skryć się pod dachami kościołów czy muzeów. Jeśli jednak chciałbyś połączyć wizytę w Liege z odwiedzinami w Spa, wtedy raczej celuj w letnie miesiące.

W przypadku Liege na pewno warto pamiętać, że ciekawe miejsca i zabytki nie znajdują się jedynie w obrębie ścisłego centrum, ale również poza nim. Dlatego spędź tam cały dzień, by na spokojnie, pieszo, dotrzeć przynajmniej do większości z nich.

Pałac Biskupów

Na Place Saint-Lambert, w ścisłym centrum Liege, wznosi się Pałac Biskupów (Le Palais des Princes-Évêques). Pierwsza budowla stanęła w tym miejscu już w XII wieku. Po tym jak spłonął, zbudowano kolejny w XV wieku. Niestety spotkał go ten sam los. Obecny pałac powstał w XVIII wieku. Prezentuje się naprawdę pięknie. Plac wokół niego jest popularnym miejscem spotkań.

Archéoforum

Archéoforum (Place Saint-Lambert) to podziemny kompleks muzealny o powierzchni 3725 m² (co czyni go największą tego typu jednostką w Europie). Ukazuje wszystkie okresy historyczne Liege – od starożytności aż po czasy współczesne. Na terenie Archéoforum znajdują się też pozostałości antycznych oraz średniowiecznych budowli. Zwiedzanie tej niezwykłej wystawy pozwala na swoistą podróż w czasie.

Katedra św. Pawła

Katedra św. Pawła (zwana też kolegiatą; Cathédrale Saint-Paul, Place de la Cathédrale 6) zbudowana została w X wieku. Zachwyca architektonicznym, choć nieco surowym kunsztem. Znaleźć w niej można jeden z najpiękniejszych, gotyckich krużganków w całej Belgii. Warto też zwrócić uwagę na misterne witraże z XVII wieku. Będąc w katedrze zajrzyj koniecznie także do jej skarbca (Trésor de la cathédrale). Zobaczysz tam wiele drogocennych przedmiotów, a od ilości złota może Ci się zakręcić w głowie.

Muzeum Walonii

Liege jest największym miastem Walonii, będącej francuskojęzyczną częścią Belgii. W mieście działa bardzo ciekawe Muzeum Walonii (Musée de la vie wallonne, Rue des Mineurs), które przybliża dzieje tego zakątka kraju. Wystawa dzieli się na kilka części (m.in. etnograficzna, ekonomiczna, historyczna itd.). W każdą pierwszą niedzielę miesiąca muzeum można zwiedzać za darmo.

Kolegiata św. Jakuba

Jednym z najwspanialszych kościołów nie tylko Liege, ale i całej Belgii jest bez wątpienia kolegiata św. Jakuba (Église Saint-Jacques, Place St Jacques 8). Świątynia ta należała do opactwa benedyktynów. Zbudowana została w XI wieku, w stylu gotyckim i przebudowana kilka wieków później. Wnętrza zachwyca bogatymi zdobieniami, licznymi rzeźbami, a także niesamowitymi organami i witrażami.

Montagne de Bueren

Pod tą dość skomplikowaną nazwą kryje się ulica ze schodami mającymi 374 stopnie. Łączy ona dzielnicę Féronstrée et Hors-Château z Au Péri i wejściem na cytadelę. Wspina się na wysokość 132 m n.p.m., a długość całej ulicy wynosi 270 m. W efekcie Montagne de Bueren są drugimi co do wielkości schodami w całej Belgii.

Cytadela

Po pokonaniu 374 stopni dotrzesz w obręb cytadeli. Pierwsze zabudowania powstały tu już ok. XI wieku i przez kolejne stulecia dokonywane były kolejne przebudowy i rozbudowy. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej widokowych miejsc w Liege, a także ulubiony cel spacerów. W szczególności, że na terenie cytadeli znajduje się też sporych rozmiarów park. Warto tu wpaść w porze zachodu słońca.

Muzeum Le Grand Curtius

Bezpośrednio nad brzegiem rzeki Mozy działa Muzeum Le Grand Curtius (Féronstrée 136). Powstało z połączenia trzech, wcześniej istniejących instytucji, czyli Muzeum Broni, Muzeum Szkła i Muzeum Archeologii i Sztuki Dekoracyjnej. Współcześnie istniejąca jednostka posiada pięć, głównych wystaw: archeologiczną, broni, sztuki sakralnej i sztuki mosańskiej, sztuki zdobniczej i szkła. Muzeum to posiada najbogatszą ilość eksponatów ze wszystkich tego typu instytucji w całej Belgii.

Kolegiata św. Bartłomieja

Z licznych kościołów Liege na uwagę zasługuje na pewno kolegiata św. Bartłomieja (Collégiale Saint-Barthélemy, Place St Barthélémy 8). Zbudowana została na początku XI wieku. W jej wnętrzu podziwiać można jeden z siedmiu cudów Belgii, czyli niesamowitą, mosiężną chrzcielnicę z XII wieku.

Dworzec Guillemins

Jeśli chciałbyś zobaczyć jeden z bardziej niesamowitych obiektów Liege, to koniecznie odwiedź dworzec kolejowy Guillemins. Budynek ten, zaprojektowany przez Santiago Calatravę, został oddany do użytku w 2009 roku. Jego budowa trwała ponad 10 lat. Głównie dlatego, że dworzec musiał dalej spełniać swoją funkcję. Budynek ma białą fasadę oraz ogromny, szklany dach, który doświetla jego wnętrze.

Muzeum Akwarium

Nieco mniej oczywistym miejscem do odwiedzenia w Liege jest Muzeum Akwarium (Aquarium-Muséum, Quai Edouard Van Beneden 22). W trakcie wizyty będziesz mógł obejrzeć 150 gatunków zwierząt wodnych z oceanów, mórz, jezior i rzek całego świata, umieszczonych w pięćdziesięciu różnych zbiornikach. Oprócz tego zgromadzone tam zostały szkielety zwierząt oraz ich makiety. Całkiem dobre miejsce, jeśli do Liege wybierasz się z dziećmi.

Zobacz także

Belgia
Co zwiedzić w Belgii?
Belgia
Plaże w Belgii
Belgia
Życie nocne w Belgii
Belgia
Poza szlakiem w Belgii
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon