Mons

ŚREDNIO

W dolinie rzeki Haine leży Mons – miasto o bogatej historii. Już w 1295 roku stało się stolicą hrabstwa i zostało ufortyfikowane. Dzięki okolicznym złożom, miasto stało się centrum przemysłu węglowego Borinage. Dziś Mons znane jest głównie przez wzgląd na doskonale zachowaną starówkę, na której będziesz mógł zobaczyć mnóstwo ciekawych zabytków.

mons

Mons, Belgia – © Shutterstock

Odwiedzając miasto, nie możesz pominąć głównego placu miejskiego Grand Place. Znajduje się tu okazały, XV-wieczny budynek ratusza. Warto zajrzeć na jego dziedziniec, oraz udać się na wycieczkę po wnętrzach, podczas której zobaczysz bogato zdobione sale. Plac oraz ratusz otacza wiele bogato zdobionych kamienic, które dawniej były domami kupieckimi. Kolejnym, ważnym zabytkiem jest jedyna barokowa dzwonnica w Belgii. Powstała w XVII wieku, a w 1999 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Odwiedź również XV-wieczny kościół św. Waltrudy, w którego skarbcu można zobaczyć jedną z najpiękniejszych kolekcji biżuterii w kraju. Należy też wspomnieć o festiwalu Le Doudou, który odbywa się w Mons każdego roku w święto Trójcy Świętej. Jego tradycja sięga XIII wieku i w 2005 roku został on wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.

Dla kogo?

Jeśli lubisz odwiedzać klimatyczne, historyczne miasta i podziwiać liczne zabytki, to Mons będzie idealną propozycją dla Ciebie. Pięknie utrzymana starówka, wraz z głównym placem, są wymarzonym miejscem dla miłośników klasycznej architektury. Osoby zainteresowane historią, oraz kulturą tego regionu mogą wziąć tu udział w festiwalu, którego korzenie sięgają XIII wieku.