Tournai

SPOKO

Tournai to jedno z najstarszych miast na terenie Belgii, a o jego długiej historii świadczą liczne, wyjątkowe zabytki. Już w VI wieku swoją siedzibę mieli tu biskupi. Niestety druga wojna światowa nie oszczędziła miasta, ale dziś możesz znów podziwiać jego odrestaurowane, zabytkowe centrum.

tournai

Tournai, Belgia – © Shutterstock

Z pewnością najważniejszą budowlą jest romańsko-gotycka katedra Notre-Dame. Jej budowa trwała od roku 1110 aż do 1325. Obecnie, jest ona uznawana za jeden z najwspanialszych kościołów w kraju. Ta niesamowita konstrukcja o pięciu wieżach i bogato udekorowana została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kolejnym, wartym odwiedzenia zabytkiem jest kamienny, gotycki most, nad rzeką Skaldą, który zbudowano w XIII wieku. Nie jest to standardowa konstrukcja, ponieważ był on częścią murów obronnych miasta. Jego budowa trwała 50 lat. Inne ciekawe budynki to XVII-wieczne renesansowe Sukiennice, zabytkowy XVIII-wieczny budynek ratusza, oraz kościół św. Kwintyna z końca XII wieku. Pięknie wyremontowana starówka skrywa jeszcze wiele innych, zabytkowych budynków, a spacer klimatycznymi uliczkami sam w sobie jest atrakcją.

Dla kogo?

Jeśli najbardziej cenisz historyczne budowle i szukasz tych najpiękniejszych, wpisanych na listę UNESCO, to musisz odwiedzić Tournai i katedrę Notre-Dame. Na pasjonatach średniowiecznych konstrukcji obronnych z pewnością duże wrażenie zrobi most kamienny z XIII wieku. Każdy wielbiciel architektury i klimatu zabytkowych miast znajdzie tu wiele interesujących obiektów i miejsc.