Ypres

SPOKO

Miasto Ypres ma bardzo długą i burzliwą historię. Jego początki sięgają X wieku. W średniowieczu, kiedy rozwinął się tu handel tkaninami, przeżywało czasy największej świetności. Następnie, przez długie lata najazdów i okupacji, mocno podupadło. A podczas I wojny światowej, wskutek walk, Ypres praktycznie zostało zrównane z ziemią. Na szczęście później, jego zabytkowa starówka została pieczołowicie odrestaurowana i dziś możesz podziwiać tu wiele imponujących zabytków.

Ypres

Ypres, Belgia – © Shutterstock

Najważniejszą budowlą Ypres są bez wątpienia imponujące sukiennice Lakenhal. Ich budowa rozpoczęła się już w 1200 roku i trwała ponad 100 lat. Przez wieki było to serce miasta, w którym kwitł handel. Dzwonnica, która jest najstarszą częścią budynku, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Kolejnymi, ciekawymi obiektami są XIII-wieczny kościół św. Marcina, oraz budynki sądu i sądu gospodarczego. W mieście znajduje się też wiele miejsc pamięci i pomników poświęconych ofiarom I wojny światowej, a największe wrażenie robi brama Menin. Obecnie Ypres nosi tytuł “miasta pokoju”, a w gmachu sukiennic powstało muzeum poświęcone historii I wojny światowej.

Dla kogo?

Jeśli cenisz klasyczną architekturę i lubisz podziwiać imponujące, historyczne budynki, to musisz odwiedzić Ypres. Osoby zainteresowane historią tych terenów znajdą tu wiele interesujących miejsc, które przybliżą zarówno lepsze jak i nieco trudniejsze fakty z dziejów miasta. Historycy zafascynowani losami frontu zachodniego I wojny światowej, powinni odwiedzić specjalnie przygotowane muzeum oraz liczne miejsca pamięci.