Brześć

3.00       Zobacz opinie (6)

Białoruskie miasto Brześć leży tuż przy granicy z Polską. Z czym jest głównie kojarzone? Przede wszystkim z kolejkami na przejściu granicznym Terespol-Brześć. Jeśli jednak pokonasz kolejne szlabany i przejdziesz kontrolę, wtedy trafisz do naprawdę ciekawego miejsca. Brześć bowiem ma do zaoferowania kilka godnych uwagi atrakcji. Większość z nich koncentruje się na terenie ruin ruiny fortecy z XIX wieku. To jedno z częściej odwiedzanych przez turystów miejsc na Białorusi.

Brześć, Białoruś

Brześć, Białoruś - © Zielonamapa

Oprócz murów twierdzy, znajdziesz tam niesamowite pomniki, Muzeum Wojny czy ekspozycję maszyn wojennych. W jej obrębie można spokojnie spędzić pół dnia i nie nudzić się nawet przez moment. Brześć to także miejsce, gdzie spotykają się dwie rzeki - Bug i Muchawiec, co czyni go całkiem malowniczym punktem na mapie polsko-białoruskiego pogranicza. W centrum miasta koniecznie przespaceruj się ul. Sowiecką, zajrzyj na fotogeniczny dworzec czy odwiedź Muzeum Kolejnictwa lub Krajoznawcze.

Dla kogo?

Niewątpliwie Brześć będzie doskonałą propozycją, jeśli jesteś fanem twierdz, militariów i historii. Pod tym kątem miasto ma sporo do zaoferowania, a wizyta w forcie będzie dla Ciebie niezapomnianym doświadczeniem.

Zdjęcia

  • Brześć
  • Brześć
  • Brześć
  • Brześć
  • Brześć
  • Brześć
  • Brześć
  • Brześć
  • Brześć
  • Brześć
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ponieważ twierdzę eksploruje się głównie na świeżym powietrzu, stąd lepiej odwiedzić ją w miesiącach oferujących lepszą pogodą. A zatem raczej zaplanuj wizytę w Brześciu późną wiosną, latem lub wczesną jesienią.

Generalnie zwiedzanie Brześcia koncentruje się na dwóch punktach: forcie i centrum miasta. Na pobyt w twierdzy przeznacz więcej czasu, gdyż teren jest naprawdę rozległy i jest tam co robić.

Brzeska Twierdza

Najważniejszą i największą atrakcją miasta jest twierdza. Zbudowana została w I połowie XIX wieku, w miejscu, gdzie rzeka Muchawiec wpada do Bugu. Co ciekawe, powstanie tak ogromnej budowli wiązało się z tym, że dawne centrum miasta zostało przeniesione odrobinę bardziej na wschód. Na początku kolejnego stulecia Brzeska Twierdza uznawana była za jedną z najpotężniejszych fortec w Europie. Jednak zarówno podczas I, jak i II wojnie światowej dokonano tam sporej ilości zniszczeń.

Co obecnie możesz zobaczyć na jej terenie? Od strony centrum do twierdzy prowadzi ogromna brama z pięcioramienną gwiazdą (Brestskaya Krepost’. Zvezda). Następnie przejdziesz przez miejsce z ekspozycją maszyn wojennych. Po lewej stronie działa Muzeum Wojny (Muzey Voyny Territoriya Mira) z ciekawą ekspozycją historyczną. Centralną część twierdzy zajmuje ogromny obelisk w kształcie bagnetu oraz kilka pomników. Dwa mniejsze ukazują “Pragnienie” oraz “Męstwo”. Dużo większy, stojący tuż obok obelisku, upamiętnia obrońców twierdzy. Kawałek dalej wznosi się Sobór św. Mikołaja. W zachodniej części twierdzy znajdziesz natomiast Bramę Terespolską, a w południowej charakterystyczną Bramę Chełmską. Pojawia się na białoruskich banknotach i stanowi swoisty symbol Brześcia.

Muzeum Archeologiczne

Jeśli opuścisz twierdzę przez Bramę Chełmską i przejdziesz przez most przerzucony nad rzeką Muchawiec, wtedy trafisz do innej, bardzo ważnej atrakcji Brześcia, czyli Muzeum Archeologicznego. Jest to ewenement na skalę światową, ponieważ muzeum obejmuje teren wykopalisk ukazujących XI-XIII-wieczny układ dawnej miejscowości Bereście, z drewnianymi chatami (w dużej mierze zachowanymi do naszych czasów) i ciągnącymi się między nimi uliczkami. W trakcie zwiedzania będziesz mógł przespacerować się wśród średniowiecznych zabudowań i obejrzeć liczne eksponaty wydobyte podczas prac archeologicznych.

Muzeum Kolejnictwa

Kierując się do centrum miasta nie omieszkaj zajrzeć do Muzeum Kolejnictwa (Музей чыгуначнай тэхнікі, praspekt Mašerava 2). To doskonałe miejsce dla całych rodzin, bo spodoba się tu zarówno młodszym, jak i starszym turystom. W muzeum zgromadzono 50 lokomotyw, ale także samochodów i innych maszyn.

Muzeum Krajoznawcze

Praktycznie w ścisłym centrum Brześcia działa Muzeum Krajoznawcze (Краязнаўчы музей, Karola Marksa 60). Prezentuje wystawę poświęconą przede wszystkim historii Brześcia, ale również częściowo i Polski (w końcu to białoruskie miasto zawsze leżało na pograniczu). Podzielona jest na kilka części: numizmatyczną, archeologiczną, etnograficzną, fotograficzną itd.

Ulica Sowiecka

Najważniejszą ulicą Brześcia, jest ul. Sowiecka. Łączy dworzec kolejowy z parkiem rozciągającym się nad brzegiem rzeki Muchawiec. Na przeważającej długości jest przekształcona w deptak. Znajdziesz tam sporo sklepów i knajpek.

Plac Lenina

Innym, ważnym punktem Brześcia jest Plac Lenina (na zachód od ul. Sowieckiej). Na jego płycie znajdziesz oczywiście pomnik Lenina. A oprócz tego fontannę czy dużych rozmiarów gmach Obwodowego Komitetu Wykonawczego.

Zobacz także

Białoruś
Co zwiedzić na Białorusi?
Białoruś
Imprezy na Białorusi
Białoruś
Atrakcje przyrody na Białorusi
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon