Grodno

4.00       Zobacz opinie (12)

Położone tuż przy granicy z Polską Grodno, będące praktycznie bliskim sąsiadem Augustowa, stanowi jedno z częściej odwiedzanych przez polskich turystów miejsc na Białorusi. Powodów ku temu jest kilka. Przede wszystkim znajdziesz tam sporo śladów i historii związanych z naszymi krajanami. Chociażby po Stefanie Batorym, który zainicjował przebudowę grodzieńskiego zamku i dożył w nim swych ostatnich dni.

Grodno
Grodno, Białoruś - © Zielonamapa

Z Grodnem związana też była Eliza Orzeszkowa. To właśnie tu znalazła inspiracje do napisania “Nad Niemnem”. M.in. z tego powodu w mieście działa muzeum jej poświęcone. A jeśli już przy Niemnie jesteśmy, to rzeka ta majestatycznie przepływa przez Grodno i obecnie może zachęcać do zrobienia licznych, całkiem udanych zdjęć. Oprócz tego, miasto posiada kilka ciekawych i intrygujących zabytków. Jak choćby imponująca bazylika katedralna Świętego Franciszka Ksawerego, która na tle szarych zabudowań wyróżnia się białą fasadą i intensywnie niebieskim dachem. W trakcie pobytu będziesz też mógł przespacerować się ulicą Sowiecką czy zajrzeć na plac Sowiecki, by zobaczyć pomnik-czołg postawiony na cześć wyzwolicieli Grodna.

Dla kogo?

Grodno to na pewno ciekawa propozycja dla fanów historii. Jest tu trochę zabytków, jest też sporo polskich śladów, przez co zwiedzanie miasta może być całkiem ciekawym doświadczeniem. Zajrzyj do Grodna również wtedy, jeśli lubisz miejsca, nietuzinkowe, oferujące architektoniczny miszmasz, a jednocześnie malowniczo położone.

Zdjęcia

 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
 • Grodno
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Ze względu na swoje położenie, Grodno jest nie tylko idealnym celem zwiedzania, ale również spacerów. Dlatego wybierz się tam podczas naprawdę ładnej pogody. A zatem celu w terminy późnowiosenne lub wakacyjne.

Grodno
Grodno, Białoruś - © Zielonamapa

Na spokojne zwiedzanie Grodna wygospodaruj pół dnia. Ale najlepiej, gdybyś mógł tam spędzić cały dzień. Wtedy, oprócz zwiedzania najważniejszych zabytków i muzeów, będziesz miał czas na spacer wzdłuż brzegu Niemna oraz wizytę w jednej z restauracji.

Bazylika katedralna Świętego Franciszka Ksawerego

Swoistym symbolem Grodna jest bez wątpienia bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego (Касцёл Святога Францішка Ксаверыя, ul. Sowiecka 4).Ta imponująca świątynia zbudowana została na przełomie XVII i XVIII wieku. Obecnie uznawana jest za jeden z najpiękniejszych kościołów całej Białorusi. I nie można się z tym nie zgodzić. Bowiem bazylika posiada naprawdę piękną i majestatyczną fasadę. Jest pomalowana na śnieżnobiały kolor, natomiast jej dach jest jasno niebieski. Jej wnętrze natomiast jest bogato zdobione. W jednej z kaplic znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Kongregackiej (zwanej też Matką Boską Studencką). Natomiast na główny ołtarz składa się kolumnada oraz liczne, złote zdobienia.

Grodno
Bazylika katedralna Świętego Franciszka Ksawerego, Grodno, Białoruś - © Zielonamapa

Plac Sowiecki

Naprzeciwko bazyliki rozciąga się największy i najważniejszy plac Grodna, czyli plac Sowiecki. Większość turystów zagląda tu z jednego powodu - by zobaczyć czołg-pomnik (Танк-Помнiк у гонар войнау-вызвалiцеляу). Upamiętnia on wyzwolicieli Grodna. Tuż obok niego wznosi się charakterystyczny, mający kształt korony budynek Teatru Dramatycznego (Гродзенскі абласны драматычны тэатр). Na placu znajdziesz zwieńczony kolumnadą Dom Kultury (Дворец культуры текстильщиков).

Ulica Sowiecka

Oprócz sowieckiego placu, Grodno posiada też ulicę Sowiecką. Łączy on ul. Wileńską z placem. To przyjemny deptak, wzdłuż którego stoją niewysokie, zadbane i wyremontowane kamieniczki. Działają tu kawiarnie, restauracje czy sklepy.

Plac Lenina

Po dotarciu do północnego krańca ul. Sowieckiej, jeśli skręcisz w prawo, to trafisz na… plac Lenina. To kolejne miejsce, w którym będziesz mógł poczuć ducha minionej epoki i przekonasz się, że Lenin jest ciągle żywy. A nawet jeśli nie żywy, to żywo i żwawo prezentuje się na pomniku.  

Muzeum Elizy Orzeszkowej

Z Grodnem mocno związana była Eliza Orzeszkowa. Stąd w mieście znajdziesz muzeum jej poświęcone (Дом-музей Элізы Ажэшка, ul. Elizy Ažeška 17). Mieści się w dawnym domu Orzeszkowej. Wystawa jest niewielka, ale przybliża postać pisarki oraz pozwala na chwilę cofnąć się w czasie. Dodatkowo, idąc do muzeum od strony ul. Sowieckiej, będziesz po drodze mijał pomnik Orzeszkowej.

Muzeum Historii Grodna Janusza Parulisa

Jednym z bardziej intrygujących i fascynujących miejsc w mieście jest bez wątpienia Muzeum Historii Grodna Janusza Parulisa (Музей быта и истории Гродно Януша Парулиса, ul. Liermantava 25). Na pierwszy rzut oka miejsce to przypomina skład rupieci. Ale z drugiej strony, pozwala na niesamowitą podróż w czasie, dzięki zebranym tam licznym, często trochę przypadkowym przedmiotom. Ale prawdziwą siłą i motorem napędowym muzeum jest oczywiście Pan Janusz. Jego opowieści słucha się z czystą przyjemnością.

Stary Zamek

Nad brzegiem Niemna wznoszą się dwa zamki - nowy i stary. Zacznijmy od tego drugiego. Zamek Stary swą historią sięga już XII wieku, kiedy to postawiono w tym miejscu drewniany gród. W kolejnych stuleciach był rozbudowywany. Mieszkał na nim, a następnie zmarł król Kazimierz IV Jagiellończyk oraz Stefan Batory. Temu drugiemu zamek zawdzięcza przebudowę w stylu manierystycznym. Obecnie mieści się tam Muzeum Historyczne. Na jego terenie znajduje się też całkiem ładna cerkiew, zwana Cerkwią Dolną. Z zamku rozciągają się ładne widoki na miasto i płynącą w dole rzekę.

Nowy Zamek

Tuż obok Starego Zamku wznosi się Nowy Zamek, zwany też pałacem królewskim. Zbudowany został na polecenie Augusta III Sasa w XVIII wieku. Przez dłuższy czas był świadkiem wielu, ważnych wydarzeń historycznych. Niestety XX wiek nie był dla niego łaskawy. Najpierw Rosjanie przekształcili go na koszary i szpital, a w trakcie II wojny światowej został wielokrotnie zbombardowany przez siły niemieckie. Zamek jednak odbudowano, choć nie wszyscy są przekonani co do jakości tej odbudowy. Bowiem postawiono na styl socrealistyczny, który nijak miał się do jego dawnego wyglądu. Obecnie na zamku działa Muzeum Archeologiczne. 

 

Zobacz także

Białoruś
Co zwiedzić na Białorusi?
Białoruś
Imprezy na Białorusi
Białoruś
Atrakcje przyrody na Białorusi
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon