Grodno

SPOKO

Położone tuż przy granicy z Polską Grodno, będące praktycznie bliskim sąsiadem Augustowa, stanowi jedno z częściej odwiedzanych przez polskich turystów miejsc na Białorusi. Powodów ku temu jest kilka. Przede wszystkim znajdziesz tam sporo śladów i historii związanych z naszymi krajanami. Chociażby po Stefanie Batorym, który zainicjował przebudowę grodzieńskiego zamku i dożył w nim swych ostatnich dni.

Grodno

Grodno, Białoruś – © Shutterstock

Z Grodnem związana też była Eliza Orzeszkowa. To właśnie tu znalazła inspiracje do napisania “Nad Niemnem”. M.in. z tego powodu w mieście działa muzeum jej poświęcone. A jeśli już przy Niemnie jesteśmy, to rzeka ta majestatycznie przepływa przez Grodno i obecnie może zachęcać do zrobienia licznych, całkiem udanych zdjęć. Oprócz tego, miasto posiada kilka ciekawych i intrygujących zabytków. Jak choćby imponująca bazylika katedralna Świętego Franciszka Ksawerego, która na tle szarych zabudowań wyróżnia się białą fasadą i intensywnie niebieskim dachem. W trakcie pobytu będziesz też mógł przespacerować się ulicą Sowiecką czy zajrzeć na plac Sowiecki, by zobaczyć pomnik-czołg postawiony na cześć wyzwolicieli Grodna.

Dla kogo?

Grodno to na pewno ciekawa propozycja dla fanów historii. Jest tu trochę zabytków, jest też sporo polskich śladów, przez co zwiedzanie miasta może być całkiem ciekawym doświadczeniem. Zajrzyj do Grodna również wtedy, jeśli lubisz miejsca, nietuzinkowe, oferujące architektoniczny miszmasz, a jednocześnie malowniczo położone.