Lida

ŚREDNIO

Lida to niewielkie miasto o bardzo długiej i bogatej historii. Najlepszym dowodem na to jest zamek, który znajduje się w jego centrum. Początki twierdzy sięgają I połowy XIV wieku. Na przestrzeni lat zamek był częścią granicy państwa litewskiego i jego imponujące mury obronne  odparły wiele najazdów i ataków. W XVIII wieku jego znaczenie znacznie spadło, aż w końcu został opuszczony i zaczął popadać w ruinę.

Lida

Lida, Białoruś – © Shutterstock

Obecny kształt twierdzy przywróciła renowacja, która trwała 20 lat i została ukończona dopiero w 2010 roku. Dziś, pod wysokimi murami, odbywają się turnieje rycerskie, a wewnątrz organizowane są różne wystawy. W jednej z zachowanych wież swoją siedzibę ma muzeum. Kolejnym ważnym zabytkiem Lidy jest barokowy kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego z XVIII wieku. Wewnątrz znajduje się obraz Matki Boskiej Różańcowej, który według miejscowych legend został przyniesiony do Lidy przez franciszkanów już w XIV wieku. Warty odwiedzenia jest również dawny kościół pijarów oraz drewniany kościół na Słobódce, który pochodzi z lat 30 XX wieku. Miasto Lida zostało ogłoszone stolicą kultury Białorusi 2020.

Dla kogo?

Jeśli interesują Cię średniowieczne twierdze, to z pewnością spodoba Ci się imponujący zamek w Lidzie. Dodatkowo, gdy cenisz miejsca o bogatej i długiej historii, to podczas zwiedzania Białorusi nie możesz pominąć tego miasta.