Mohylew

3.80       Zobacz opinie (5)

Mohylew to trzecie, największe miasto Białorusi, będący bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym kraju. Położony jest nieopodal granicy z Rosją i jeszcze wyraźniej czuć tu mocne, wschodnie wpływy. Mohylew ma jednak też polskie korzenie, ponieważ prawa miejskie, w 1577 roku nadał mu król Stefan Batory. Miasto podczas swojej długiej historii było istotnym punktem na szlaku handlowym, łączącym Moskwę z zachodem Europy.

Mohylew

Mohylew, Białoruś - © Zielonamapa

Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest barokowy kościół pw. Św. Stanisława, którego wnętrze zdobi jeden z najcenniejszych zespołów fresków na Białorusi. Kolejnym interesującym miejscem jest żeński klasztor św. Mikołaja, na który składa się cerkiew z 1669 roku, dzwonnica., cerkiew św. Onufrego, dom cerkiewny, a całość otoczona jest murem z basztami i bramą z końca XVII wieku. Centralnym placem miasta jest Plac Sowiecki, przy którym znajduje się zabytkowy budynek ratusza. Obok niego przechodzi ulica Lenina, która jest głównym deptakiem miasta. W centrum Mohylewa warto zwrócić uwagę na niesamowity, ceglany budynek Teatru Miejskiego, zwanego Czerwonym Teatrem, oraz na późnobarokowy pałac prawosławnego metropolity. Dla miłośników radzieckiego modernizmu interesujący będzie Dom Sowietów, który powstał, gdy planowano przeniesienie stolicy Białorusi właśnie do Mohylewa. Tak się jednak nie stało i obecnie ogromny gmach mieści administrację obwodu mohylewskiego.

Dla kogo?

Jeśli interesują Cię klimaty typowo wschodnie, ale wolisz nieco mniej oblegane przez turystów miejsca, to wybierz właśnie Mohylew. Spodoba Ci się tu również wtedy, gdy pasjonuje Cię historia Rzeczypospolitej i wschodnich kresów, to podróż do miasta założonego przez Stefana Batorego będzie ciekawym doświadczeniem. Jeśli chciałbyś przespacerować się ulicą Lenina, zobaczyć jego pomnik, albo przysiąść na placu Sowieckim to możesz to zrobić właśnie w Mohylewie.

Zdjęcia

  • Mohylew
  • Mohylew
  • Mohylew
  • Mohylew
  • Mohylew
  • Mohylew
  • Mohylew
  • Mohylew
  • Mohylew
  • Mohylew
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Mohylew może być całkiem przyjemnym celem krótkiego city break’u. Turyści są tu mile widziani przez cały rok. Jednak, jeśli chcesz mieć gwarancję dobrej pogody, to celuj raczej w letnie miesiące.

Zobacz także

Białoruś
Imprezy na Białorusi
Białoruś
Co zwiedzić na Białorusi?
Białoruś
Atrakcje przyrody na Białorusi
©2021 Zielonamapa.pl
facebook icon
twitter icon
youtube icon
instagram icon
telegram icon