Puszcza Białowieska

3.83       Zobacz opinie (12)

Puszcza Białowieska to niesamowity, prastary las, który został podzielony pomiędzy Polskę i Białoruś. Większość jego terenu znajduje się po białoruskiej stronie, gdzie podobnie jak i u nas, objęto go ochroną w ramach parku narodowego. Cała puszcza została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jednym z ważniejszych jej walorów jest fakt, że człowiek praktycznie w ogóle w niej nie ingeruje. W efekcie mogła zachować jak najbardziej pierwotny charakter. Symbolem Puszczy Białowieskiej jest żubr. To właśnie tam udało się ocalić ten majestatyczny gatunek. I obecnie puszcza stanowi największą jego ostoję na świecie.

Puszcza Białowieska, Białoruś - © Zielonamapa

Jedną z większych atrakcji puszczy po białoruskiej stronie jest Dom Dziadka Mroza, czyli wschodniego odpowiednika Świętego Mikołaja. Można go odwiedzać przez cały rok, a jego posiadłość otacza piękny ogród pełen drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postaci. Centrum turystycznym białoruskiej części puszczy są Kamieniuki, gdzie działa siedziba parku narodowego, muzeum przyrody oraz zoo, które jest zdecydowanie większe niż rezerwat pokazowy w Białowieży. Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Muzeum Rzemiosła i Tradycji Ludowych, który położony jest na Carskim Trakcie. Będziesz mógł tu lepiej poznać historię tych terenów oraz zapoznać się z procesem produkcji lokalnego bimbru “puszczański napitok”. Warto dodać, że wybierając się na teren białoruskiej części Puszczy Białowieskiej, możesz skorzystać z programu bezwizowego. Nadal musisz wyrobić specjalną przepustkę, ale jest to znacznie tańsze i szybsze niż w przypadku normalnej wizy turystycznej.

Dla kogo?

Cenisz przyrodę i długie spacery po lesie? Wtedy wizyta w Puszczy Białowieskiej będzie obowiązkowym punktem wizyty na Białorusi. Dodatkowo, w okolicy tej będziesz mógł nieco lepiej poznać białoruską kulturę oraz tradycje.

Zdjęcia

  • Puszcza Białowieska
  • Puszcza Białowieska
  • Puszcza Białowieska
  • Puszcza Białowieska
  • Puszcza Białowieska
  • Puszcza Białowieska
  • Puszcza Białowieska
  • Puszcza Białowieska
  • Puszcza Białowieska
  • Puszcza Białowieska
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Puszcza Białowieska o każdej porze prezentuje się ciekawie i pięknie. Późną wiosną oraz latem będziesz mógł  obserwować tętniącą życiem przyrodę, oraz wykorzystać długie dni i dobrą pogodę na liczne wędrówki. Zarówno zimą jak i latem warto odwiedzić klimatyczny Dom Dziadka Mroza.

Zobacz także

Białoruś
Co zwiedzić na Białorusi?
Białoruś
Imprezy na Białorusi
Białoruś
Atrakcje przyrody na Białorusi
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon