Witebsk

3.57       Zobacz opinie (7)

Leżący w północno-wschodniej części Białorusi Witebsk jest miastem o długiej i intrygującej historii. Jest miejscem styku wielu kultur, m.in. rosyjskiej, białoruskiej, polskiej i żydowskiej. Według legendy osada została założona w tym miejscu już w 974 roku. Korzystne położenie na ważnym szlaku handlowym skutkowała prężnym rozwojem. Witebsk uzyskał prawa miejskie w 1597 roku od króla Zygmunta III Wazy. Późniejsze dzieje nie były łaskawe dla tych terenów. Kilkukrotnie miasto było niszczone i często przechodziło we władanie różnych państw.

Witebsk

Witebsk, Białoruś - © Zielonamapa

Obecnie, Witebsk nadal jest najważniejszym ośrodkiem w regionie, jego najważniejsze zabytki udało się zrekonstruować. Często można się spotkać z określeniem, że to najpiękniejsze miasto Białorusi. Jednym z ważniejszych budynków jest Pałac Gubernatorski z XVIII wieku, w którym w 1812 roku przebywał Napoleon. Ważną osobowością Witebska był Marc Chagall - malarz żydowskiego pochodzenia, który został najsłynniejszym białoruskim artystą. To on rozsławił miasto, przedstawiając je na swoich obrazach. W jego domu mieści się obecnie muzeum, które jest jednym z najczęściej odwiedzanych w kraju. W Witebsku znajduje się wiele wartych odwiedzenia świątyń, takich jak kościół św. Barbary z XIX w, cerkiew Zwiastowania Matki Bożej w stylu staroruskim, czy sobór Opieki Matki Bożej z 1760 roku. Jedną z piękniejszych i największych świątyń w kraju, jest malowniczo usytuowany sobór Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto odwiedzić również zabytkowe centrum, w którym znajdziesz dawny budynek ratusza zbudowany w stylu barokowo klasycystycznym. Dziś znajduje się w nim ciekawe muzeum krajoznawcze.

Dla kogo?

Jeśli cenisz kulturę wschodu i chciałbyś odwiedzić jedno z najładniejszych miast Białorusi, to koniecznie odwiedź Witebsk. Jesteś fanem malarstwa i cenisz pracę Marca Chagalla? W takim razie wizyta w jego rodzinnym mieście będzie dla Ciebie rewelacyjnym doświadczeniem.

Zdjęcia

  • Witebsk
  • Witebsk
  • Witebsk
  • Witebsk
  • Witebsk
  • Witebsk
  • Witebsk
  • Witebsk
  • Witebsk
  • Witebsk
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Witebsk robi doskonałe wrażenie o każdej porze roku. Aby jednak w pełni docenić jego urok, wtedy najlepiej wybierz się tu w okresie letnim. Wtedy także odbywa się tu wielki festiwal “Słowiański Bazar”, który od lat 90. skupia wielu słowiańskich muzyków, a także od niedawna artystów street artu.

Zobacz także

Białoruś
Co zwiedzić na Białorusi?
Białoruś
Imprezy na Białorusi
Białoruś
Atrakcje przyrody na Białorusi
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon