Banja Luka

3.64       Zobacz opinie (14)

Położona w północno zachodniej części Bośni i Hercegowiny Banja Luka jest stolicą Republiki Serbskiej. Republika ta wraz z Federacją Bośni i Hercegowiny oraz Dystryktem Brczko współtworzy ten bałkański kraj. Sama Banja Luka jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, który pretenduje do miana dość nowoczesnego i postępowego. Głównie dzięki studentom, którzy dość licznie ją zamieszkują.

banja luka

Banja Luka, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Ale nie tylko. Banja Luka, choć na pierwszy rzut oka nie wygląda, jest również streetartowym miastem. Lokalni artyści stworzyli tam grupę Flaster, która następnie zaczęła organizować festiwal znany pod nazwą Flaster Graffiti Jam. Wydarzenie to ma upamiętniać Tamarę Cvetkovic - pionierkę street artu w Banja Luce, która w 2010 r. zginęła przysypana lawiną na Jahorinie. Dzięki festiwalowi do miasta przyjeżdżają najlepsi artyści zajmujący się sztuką uliczną. W efekcie w Banja Luce znaleźć można naprawdę ciekawe murale.

Dla kogo?

Banja Luka na pewno spodoba się backpackersom i osobom młodym, lubiącym nieco alternatywne miejsca. Miasto nie posiada zbyt wielu zabytków, za to oferuje np. możliwość podążania szlakiem murali. Również tutejsze knajpki czy kluby pozwalają rozerwać się wieczorami. To świetne miejsce na przystanek w drodze z Mostaru do Zagrzebia.

Zdjęcia

  • Banja Luka
  • Banja Luka
  • Banja Luka
  • Banja Luka
  • Banja Luka
  • Banja Luka
  • Banja Luka
  • Banja Luka
  • Banja Luka
  • Banja Luka
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Do Banja Luki warto się wybrać wtedy, kiedy są tam studenci. W tym czasie (od października do maja) miasto tętni życiem, jest sporo imprez i ogólnie panuje bardziej ożywiony klimat. Latem, podczas upałów w Banja Luce nie da się żyć. I nawet zielona, górska okolica nie ratuje sytuacji.

W Banja Luce nie ma zbyt wielu zabytków. Największą atrakcją są bez wątpienia ruiny twierdzy, położone nad brzegiem rzeki Vrbas. Jednak Banja Luka ma na szczęście coś jeszcze do zaoferowania.

Twierdza

Jedną z bardziej okazałych i najstarszych budowli w Banja Luce jest twierdza – Kastel. Wznosi się w centralnej części miasta, na lewym brzegu rzeki Vrbas. Niegdyś była ważną pod kątem strategicznym fortyfikacją wojskową. Do naszych czasów zachowały się częściowo zrekonstruowane, grube mury. We wnętrzu twierdzy działa restauracja, jest też letnia scena czy plac dla dzieci. Działa tu również Instytut Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego Republiki Serbskiej, który od 1976 r. dokumentuje i zbiera materiały historyczne związane z tą częścią Bośni i Hercegowiny. Teren twierdzy jest ogólnodostępny. Warto tam zajrzeć również ze względu na całkiem przyjemny widok na Vrbas i okoliczne wzgórza.

Meczet Ferhadija

Inną, ważną budowlą Banja Luki jest bez wątpienia meczet Ferhadija (ul. Kralja Petra I Karađorđevića). Zbudowany został w XVI w. pod rządami Ferhada Pashy Sokolovica. Był to okres, w którym Imperium Osmańskie znajdowało się u szczytu swojej potęgi. W tym czasie powstało wiele, niesamowitych, orientalnych budowli. I jedną z nich jest właśnie meczet  Ferhadija. Posiada on imponujący, 43-metrowy minaret. Przed meczetem znajduje się fontanna i trzy turby (türbe – tureckie grobowce). W 1993 r., podczas wojny domowej budowla ta została doszczętnie zniszczona. Jej odbudowa była możliwa dopiero w 2006 r..

Ulica Gospodska

W ścisłym centrum miasta warto przespacerować się ul. Gospodską, która na mapach figuruje pod nazwą ul. Veselin Masleša. Pod koniec XIX w. zbudowano przy niej neorenesansowe kamienice, z licznymi zdobieniami wokół okien czy balkonów. Obecnie w większości z nich znaleźć można butiki i sklepy. Sama ulica jest jednym z ulubionych, spacerowych miejsc mieszkańców Banja Luki.

Kościół Chrystusa Zbawiciela

Ulica Gospodska doprowadza do sporego placu (Trg srpskih vladara), na którym wznosi się imponująca, prawosławna świątynia pw. Chrystusa Zbawiciela. Budowa kościoła zaczęła się w 1925 r., według projektu belgradzkiego architekta Dušana Živanovića. Prace zakończono w 1929 r. Świątynia została zniszczona podczas II wojny światowej. Jej odbudowa trwała od 1993 do 2003 r.. Obecnie posiada bogato zdobioną fasadę z rozetami i portalami. Świątynia ma także imponującą dzwonnicę, w której zainstalowano dwa dzwony wyprodukowane w Innsbrucku. Natomiast we wnętrzu podziwiać można ładny ikonostas z ciemnego drewna.

Muzeum Republiki Serbskiej

W Banja Luce działa Muzeum Republiki Serbskiej (ul. Đure Daničića 1). Istnieje od 1930 r. i przybliża historię regionu na trzech, głównych wystawach: archeologicznej, etnograficznej i przyrodniczej. Oprócz tego odbywają się tam wystawy czasowe. Muzeum czynne jest przez cały tydzień.

Muzeum Sztuki Współczesnej Republiki Serbskiej

W gmachu dawnego dworca kolejowego mieści się obecnie Muzeum Sztuki Współczesnej Republiki Serbskiej (Trg Srpskih junaka 2). Odbywają się tam wystawy zagranicznych i lokalnych artystów, które udostępnione są bezpłatnie. Muzeum jest czynne codziennie.

Street Art

Będąc w Banja Luce warto obejrzeć tutejsze murale. Najsłynniejszym z nich jest Find Your Way to Fly przy ul. Beogradskiej. Powstał w 2014 r., a jego autorami są chorwacki artysta Lonac i serbski artysta Artez. Mural znajduje się na fasadzie bloku i ukazuje balon unoszący m.in. koguta czy ryby. Na budynku obok zobaczyć można natomiast mural autorstwa Bozko, zatytułowany Old Dude. Pochodzi z 2015 r. i ukazuje dość osobliwą postać siedzącą w łódce. Nieco dalej, przy ul. Bulevar vojvode Živojina ujrzeć można trzeci mural, również z 2015 r. ukazujący Ikara. Wszystkie, wymienione miejsca znajdują się w dzielnicy Borik. Spacerując po niej natknąć się można na sporą ilość innych mniej lub bardziej udanych graffiti.

Banja Luka, jak na studenckie miasto przystało, oferuje naprawdę bogate życie nocne. Liczne puby czy kluby pozwalają nie tylko na dobrą zabawę, ale również degustację lokalnych trunków.

Boom Boom Room

Jeśli podczas pobytu w Banja Luce zapragniesz potańczyć, to od razu powinieneś udać się do klubu Bom Bom Room (ul. Veselina Masleše 15-17). Od lat znajduje się w czołówce imprezowych miejsc w Banja Luce. Z tego też powodu jest tam zwykle bardzo tłoczno. Jednak dla atmosfery i muzycznego miksu serwowanego przez lokalnych Dj-ów na pewno warto się tam wybrać.

Mac Tire Pub

Jeśli niekoniecznie lubisz tańczyć, to odwiedź Mac Tire Pub (ul. Srpska 2). Jest to ulubione miejsce mieszkańców Banja Luki, w efekcie naprawdę trudno tam o wolny stolik. Pub oferuje zarówno bogaty wybór alkoholi, jak i przekąsek czy dań obiadowych. Połączenie irlandzkiego i bałkańskiego klimatu tworzy tam niesamowitą atmosferę.

K.S.E.T Pub

Ulubione miejsce wśród studentów. K.S.E.T. Pub (ul. Patre 5) znajduje się nieopodal meczetu Ferhadija oraz twierdzy. W ciągu dnia to popularne miejsce, do którego studenci wpadają na kawę. Wieczorem natomiast piwo leje się tam strumieniami, a także odbywają się imprezy taneczne. Jeśli jesteś w podobnym wieku, jak bywalcy tego miejsca, to już wiesz, gdzie się wybrać.

W mieście lub jego bliskim sąsiedztwie znaleźć można kilka, ciekawych pod kątem przyrodniczym miejsc. Do najciekawszych należy Banj Brdo z intrygującym pomnikiem, urocza Krupa na Vrbasu czy dolina rzeki Vrbas.

Banj Brdo

O Banj Brdo sami mieszkańcy Banja Luki mówią, jako o zielonych płucach miasta. Jest to wzgórze, na którego szczyt prowadzi asfaltowa szosa, jak i liczne ścieżki spacerowe i rowerowe. Na wierzchołku Banj Brdo wznosi się pomnik ku pamięci poległych żołnierzy Krajiny w wojnie o wyzwolenie przeciwko faszyzmowi (1941-1945). Wykonany został z kamienia pochodzącego z chorwackiej wyspy Brač. Ma 13 m wysokości i 24 m długości. Posiada kształt statku lub łodzi i zobaczyć na nim można liczne płaskorzeźby. Najbardziej charakterystyczną jest ta, ukazująca nagiego mężczyznę. Pomnik niestety jest dość zaniedbany, a wystarczyłyby niewielkie prace konserwatorskie, by przywrócić mu jego dawną świetność.

Krupa na Vrbasu

26 km na południe od Banja Luki, przy szosie M16, znajduje się Krupa na Vrbasu. Pod tą dość zabawną nazwą kryją się urocze wodospady, kaskady i młyny, które powstały na rzece Krupie. Zlokalizowane są na jej odcinku, znajdującym się nieopodal ujścia do Vrbasu. Wzdłuż Krupy wiedzie ścieżka, która doprowadza do jej źródła. Przy samych wodospadach działa knajpka, jest też niewielka polanka idealna na piknik.

Vrbas

Rzeka Vrbas ma 235 km długości i stanowi dopływ Sawy, do której uchodzi przy granicy z Chorwacją. Przepływa nie tylko przez Banja Lukę, ale również Jajce czy Bugojno. Na południe od Banja Luki Vrbas tworzy niesamowity kanion, z licznymi, wodnymi przełomami. Z tego też powodu rzeka jest popularnym celem raftingów czy spływów kajakowych. Organizowane są na 30-kilometrowym odcinku od tamy Bočac do Banja Luki. Lokalne agencje turystyczne oferują spływy mające od 9 do 21 km. Istnieje również opcja nocnego raftingu na specjalnym, oświetlonym torze o długości 5 km.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon