Banja Luka

SPOKO

Położona w północno zachodniej części Bośni i Hercegowiny Banja Luka jest stolicą Republiki Serbskiej. Republika ta wraz z Federacją Bośni i Hercegowiny oraz Dystryktem Brczko współtworzy ten bałkański kraj. Sama Banja Luka jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, który pretenduje do miana dość nowoczesnego i postępowego. Głównie dzięki studentom, którzy dość licznie ją zamieszkują.

banja luka

Banja Luka, Bośnia i Hercegowina – © Shutterstock

Ale nie tylko. Banja Luka, choć na pierwszy rzut oka nie wygląda, jest również streetartowym miastem. Lokalni artyści stworzyli tam grupę Flaster, która następnie zaczęła organizować festiwal znany pod nazwą Flaster Graffiti Jam. Wydarzenie to ma upamiętniać Tamarę Cvetkovic – pionierkę street artu w Banja Luce, która w 2010 r. zginęła przysypana lawiną na Jahorinie. Dzięki festiwalowi do miasta przyjeżdżają najlepsi artyści zajmujący się sztuką uliczną. W efekcie w Banja Luce znaleźć można naprawdę ciekawe murale.

Dla kogo?

Banja Luka na pewno spodoba się backpackersom i osobom młodym, lubiącym nieco alternatywne miejsca. Miasto nie posiada zbyt wielu zabytków, za to oferuje np. możliwość podążania szlakiem murali. Również tutejsze knajpki czy kluby pozwalają rozerwać się wieczorami. To świetne miejsce na przystanek w drodze z Mostaru do Zagrzebia.