Bihac

3.33       Zobacz opinie (6)

Bihac to nieduże miasto położone blisko w północno zachodniej części kraju, przy granicy z Chorwacją. Przepływa przez niego piękna, krystalicznie czysta rzeka Una. Bihać, z racji swej lokalizacji znajduje się na uboczu głównych, turystycznych szlaków.

Bihac, Bośnia i Harcegowina

Bihac, Bośnia i Harcegowina - © János Korom Dr.

Może więc stanowić przyjemną alternatywę względem nieco bardziej zatłoczonych miejsc. Miasto nie oferuje zbyt wielu zabytków. Ale za to idealnie nadaje się na krótki, relaksacyjne spacer. Dodatkowo może być całkiem niezłą bazą wypadową do położonego w Chorwacji Parku Narodowego Jezior Plitwickich.

Dla kogo?

Bihac to propozycja dla tych, którzy już bardzo dobrze znają Bośnię i Hercegowinę i poszukują miejsc mniej popularnych. Jeśli jedziesz do tego kraju po raz pierwszy, to raczej pomiń Bihać.

Zdjęcia

 • Bihac
 • Bihac
 • Bihac
 • Bihac
 • Bihac
 • Bihac
 • Bihac
 • Bihac
 • Bihac
 • Bihac
 • Bihac
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najlepszą porą na wizytę w Bihacu jest wiosna. Cała okolica skąpana jest w zieleni, a Una przybiera przepiękny, intensywny kolor. Temperatury panujące na wiosnę sprzyjają również spacerom i nie są tak dokuczliwe, jak latem.

Większość zabytków Bihaca kumuluje się na stosunkowo niewielkim obszarze. Starówka otoczona jest częściowo murami. Doskonale je widać, gdy przejeżdża się mostem na szosie M5, przerzuconym przez Unę.

Meczet Fethija

Meczet Fethija (Fethija džamija; Trg Džemaludina Čauševića) to jeden z bardziej charakterystycznych budynków w mieście. Powstał w XIII w. i pierwotnie był kościołem katolickim. Jest też najstarszym, gotyckim budynkiem w całej Bośni i Hercegowinie. Meczetem stał się w XVI w. gdy tereny te znalazły się pod rządami Imperium Osmańskiego.

Zvonik

Zvonik (ul. Pape Ivana Pavla II), czyli po prostu dzwonnica, stanowiła niegdyś część okazałego kościoła katolickiego pw. św. Antoniego. Świątynia powstała pod koniec XIX w. i miała 900 m² powierzchni. W 1941 r. dokonano jej rozbudowy, co uczyniło ją trzecim największym kościołem Bośni i Hercegowiny. Niestety 3 lata później Bihac został zbombardowany, a świątynia została bardzo mocno uszkodzona. Z tego niegdyś naprawdę dużego budynku ostała się jedynie kwadratowa dzwonnica, którą wciąż można podziwiać.

Kapetanova Kula

Tuż obok dzwonnicy wznosi się inna wieża, czyli Kapetanova Kula. Prawdopodobnie zbudowana została w XVII w.. Stanowiła ważny element fortyfikacji Bihaca. Ma parter i trzy piętra. W górnej jej części znajdują się kwadratowe otwory, pozwalające na obserwowanie okolicy, jak i ewentualny ostrzał wroga. Wieża posiada dach pokryty gontem.

Gradski Park

W centrum miasta, nad brzegiem Uny, rozciąga się Gradski Park, czyli Park Miejski. To przyjemny, rekreacyjny teren. Znaleźć tam można liczne alejki spacerowe oraz lokale gastronomiczne skryte w cieniu drzew.

Gradski otok

Popularnym celem spacerów jest też Gradski otok, czyli niewielka wysepka powstała na Unie. Prowadzą tam ze stałego lądu dwa mosty.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon