Bjelasnica

4.13       Zobacz opinie (8)

Na południowy zachód od Sarajewa wznosi się Bjelasnica - szczyt osiągający 2067 m n.p.m.. Na jego stokach znajduje się ośrodek narciarski Bjelasnica ZOI’84. Podobnie, jak w przypadku Jahoriny, również i tu, w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich z 1984 r. odbywały się konkurencje zjazdowe.

Bjelasnica, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Jednak na stokach Bjelasnicy konkurowali panowie. Znajdujący się tam obecnie ośrodek sportów zimowych bardzo intensywnie się rozwija. Niedawno uruchomiono dwa, nowoczesne wyciągi, które wywożą narciarzy i snowboardzistów na sam szczyt Bjelasnicy. W bliskim sąsiedztwie znaleźć też można trasy do narciarstwa biegowego oraz liczne szlaki piesze czy rowerowe.

Dla kogo?

Bez wątpienia Bjelasnica jest doskonałym miejscem dla entuzjastów aktywnej turystyki. Narciarze (również biegowi i backcountry), snowboardziści, rowerzyści czy piechurzy po prostu nie mają tu szans na nudę.

Zdjęcia

  • Bjelasnica
  • Bjelasnica
  • Bjelasnica
  • Bjelasnica
  • Bjelasnica
  • Bjelasnica
  • Bjelasnica
  • Bjelasnica
  • Bjelasnica
  • Bjelasnica
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Większość turystów odwiedza Bjelasnicę głównie po to, by aktywnie spędzać czas. Górski krajobraz pozwala nie tylko uprawiać liczne sporty, ale również cieszyć się pięknymi krajobrazami i przyrodą.

Sporty zimowe

Ośrodek narciarski Bjelasnica ZOI’84 jest drugim co do wielkości w Bośni i Hercegowinie. Powstał na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wtedy to zbudowano kolejkę łączącą położone u podnóża góry Babin Do ze szczytem. Ponieważ trasy olimpijskie do narciarstwa zjazdowego muszą mieć min. 800 m długości, a w przypadku Bjelasnicy start znajdował się na 2067 m n.p.m. zaś meta na 1273 m n.p.m., zdecydowano o postawieniu na jej wierzchołku budynku, z którego dachu startowali narciarze.

I choć wszystko wskazywało na to, że ośrodek ten będzie mógł się prężnie rozwijać, to plany te zniweczyła wojna w latach 90.. Bjelasnica stała się strefą buforową pomiędzy rządowymi wojskami bośniackimi a armią bośniackich Serbów. I choć narciarska infrastruktura została wtedy zniszczona, to szczyt i jego okolice nigdy nie zostały zaminowane, jak to miało miejsce w przypadku innych terenów w Bośni i Hercegowinie.

Obecnie Bjelasnica oferuje ponad 8 km tras zjazdowych – od bardzo stromych, olimpijskich stoków, po łagodne nartostrady. Narciarzy i snowboardzistów obsługuje 8 wyciągów – 3 krzesełkowe i 5 podwójnych orczyków. Ośrodek posiada również system sztucznego naśnieżania, wypożyczalnie sprzętu (narty, deski snowboardowe, ale również sanki). W Babin Do działają liczne lokale gastronomiczne i hotele, jest też niewielki sklep.

Skitour

Bjelasnica jest również ciekawą propozycją dla narciarzy skitourowych. Z jej szczytu można udać się na wędrówkę w głąb całego pasma. Jest to o tyle proste, że większość okolicznych wzniesień jest pozbawiona drzew, dzięki czemu przez większość czasu można podziwiać rozległe widoki. Natomiast zimą z Babi Do wyruszają wycieczki na skuterach śnieżnych do położonego kilkanaście kilometrów za Bjelasnicą Lukomiru, będącego jedną z wyżej położonych wsi w Bośni i Hercegowinie.

Piesze wędrówki

Bjelasnica jest popularnym celem trekkingów. Biegnie na nią przyjemny szlak, który zaczyna się w Babin Do. Początkowo wspina się szutrową drogą, która prowadzi do Lukomiru. Po opuszczeniu linii lasu wychodzi na rozległy, pofałdowany płaskowyż. Stamtąd wspina się od południowej strony zakosami bezpośrednio na szczyt Bjelasnicy. Trekking można też rozpocząć w położonej kilka kilometrów od Babin Do wsi Lukavac.

Ciekawą, nieco lżejszą propozycją wycieczki jest szlak do Javorov Do. Jest to spory, piknikowy teren, w obrębie którego znaleźć można jeziorko, kamienny amfiteatr, wiaty piknikowe i place zabaw dla dzieci. Biegnie do spacerowa trasa z Babin do, ale istnieje również opcja dojazdu własnym autem.

Kolarstwo górskie

Okolice Bjelasnicy są wprost idealne do uprawiania kolarstwa górskiego. Najbardziej popularną trasą rowerową jest ta biegnąca z Babin Do do Lukomiru. Osoby wolące jeździć po asfaltowych szosach mogą wybrać się z Babin Do do wsi Šabići i dalej do Umoljani. Natomiast rowerzyści mający naprawdę dobrą kondycję mogą też wjechać na sam szczyt Bjelasnicy (wzdłuż pieszego szlaku).

Okolice Bjelasnicy spodobają się nie tylko fanom sportów, ale również osobom lubiącym zgłębiać historię i obcować z niezapomnianymi widokami.

Lukomir

Lukomir jest jedną z wyżej położonych wsi w Bośni i Hercegowinie, malowniczo usytuowaną na skraju głębokiego kanionu rzeki Rakitnicy. Znajduje się kilkanaście kilometrów w linii prostej od szczytu Bjelasnicy. Biegnie do niego kilka dróg, m.in. z Babin Do oraz wsi Brda. Lukomir jest popularnym celem wycieczek rowerowych czy wypraw 4×4. Prawda jest jednak taka, że również nie posiadając auta z napędem na cztery koła, można spokojnie tam dojechać.

Lukomir jest typową, pasterską wioską. Pasterze wraz ze swymi stadami mieszkają tu przez kilka miesięcy w ciągu roku. Zimą może tu leżeć gruba warstwa śniegu, która uniemożliwia dotarcie samochodami. Lukomir posiada tradycyjną dla regionu zabudowę – kamienne chaty ze spadzistymi dachami. Znajduje się tu również meczet oraz niewielki cmentarz z kamiennymi nagrobkami, czyli stećkami.

Umoljani

Nieco łatwiej niż do Lukomiru dotrzeć można do wsi Umoljani, do którego wiedzie asfaltowa szosa. Miejscowość jest również malowniczo położona i stanowi doskonałą bazę wypadową do Studeni Potoku. Ta niewielka rzeczka fantazyjnie wije się po zielonej, szerokiej łące. Przypomina węża lub rzuconą niedbale wstążkę. Najlepszy widok na potok oferują otaczające go, niewielkie wzgórza.

Igman

Igman to górski płaskowyż znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Bjelasnicy. Najwyższym szczytem leżącym w jego obrębie jest Crni Vrh mający 1509 m n.p.m.. Na Igmanie znajdują się ruiny skoczni narciarskich zbudowanych na potrzeby Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Działa tu również wyciąg krzesełkowy oraz stok narciarski.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon