Blagaj
Blagaj to miejscowość jak z pocztówki - taka pierwsza myśl pojawia się po dotarciu do punktu, w którym wybija rzeka Buna i wznosi się klasztor Derwiszów. To jeden z bardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych widoków z Bośni i Hercegowinie.

Blagaj, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa
I rzeczywiście bardzo często znaleźć go można na pocztówkach. Blagaj swoją popularność zawdzięcza również temu, że znajduje się tuż obok Mostaru. Stąd bez trudu można połączyć zwiedzanie obu miejsc, nawet w ciągu jednego dnia.
Dla kogo?
Blagaj to idealne miejsce zarówno dla fanów natury, jak i historii. Jeśli jesteś w tej pierwszej grupie, to zachwyci Cię wysoki klif, z którego podstawy wybija rzeka Buna. Jeśli natomiast należysz do drugiej grupy, wtedy zainteresuje Cię klasztor Derwiszów czy ruiny zamku wznoszące się powyżej miasteczka.
Zdjęcia
Kiedy jechać do Blagaj?
Oczywiście najwięcej turystów odwiedza Blagaj w lipcu i sierpniu. Jednak miejsce to najciekawiej prezentuje się na wiosnę, gdy rzeka Buna jest niesamowicie wezbrana. Wtedy naprawdę można poczuć respekt przed Matką Naturą. A co najważniejsze, wiosną (w szczególności tą wczesną) nie spotka się tam tłumów.
Atrakcje Blagaj
Pod nazwą Blagaj kryje się tak naprawdę niewielka, urokliwa miejscowość, znajdująca się 13 km od centrum Mostaru. Jednak dla większości osób Blagaj oznacza po prostu miejsce, gdzie wybija rzeka Buna oraz wznosi się klasztor Derwiszów.
Źródło rzeki Buny
Źródło rzeki Buny, czyli Vrelo Bune, wybija z jaskini u podnóża imponującego, skalnego klifu mającego 240 m wysokości. Znajduje się niecały kilometr od centrum miejscowości. Uznawane jest za jedno z najsilniejszych źródeł na terenie Europy. Średni przepływ wody wynosi 40 000 litrów na minutę! Wiosną oraz po intensywnych opadach Buna staje się jeszcze bardziej wezbrana i potrafi wystąpić z brzegów, zalewając znajdujące się tam knajpki. Latem natomiast, gdy jest znacznie spokojniejsza, można wybrać się na wycieczkę łodzią do jaskini, w której bierze swój początek.
Klasztor Derwiszów
Klasztor Derwiszów (tekija/tekke), zaraz po moście w Mostarze, jest jednym z bardziej rozpoznawalnych obiektów w Bośni i Hercegowinie. Wznosi się tuż obok źródła rzeki Buny i częściowo wbudowany jest w skalne zbocze. Jego częściowo biała fasada wyróżnia się na tle szarych skał, ale równocześnie idealnie komponuje z zielenią wody. Ten pochodzący z XVI w. klasztor jest udostępniony zwiedzającym. Po uiszczeniu niewielkiej opłaty, można zajrzeć do jego wnętrz, które służyły modlitwie i medytacji. Wiele z nich posiada piękne, drewniane, misternie zdobione sufity.
Twierdza Stjepan Grad
Powyżej Blagaju, na wzgórzu, wznoszą się ruiny twierdzy Stjepan Grad. Powstała w średniowieczu i jednym z jej rezydentów był Stjepan Vukčić Kosača, któremu zawdzięcza nazwę. Z Blagaju prowadzi do niej szlak. Jego pokonanie zajmuje zwykle ok. 40 min. Latem najlepiej odwiedzić twierdzę późnym popołudniem, gdy upał staje się odrobinę mniej dokuczliwy. W warowni dobrze zachowały się mury (częściowo zrekonstruowane) oraz wieże. Rozciągają się stamtąd ładne widoki na dolinę rzeki Neretwy i okolice Mostaru.
Zobacz także





