Jahorina

ŚREDNIO

Największym ośrodkiem narciarskim Bośni i Hercegowiny jest Jahorina. Znajduje się 27 km na wschód od Sarajewa i 13 km powyżej miasta Pale. To właśnie na Jahorinie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 r. rozgrywane były konkurencje narciarskie kobiet. Jednak jako ośrodek sportów zimowych zaczęła się rozwijać znacznie wcześniej. Podobno pierwsi narciarze pojawili się w tych okolicach już w 1923 r., natomiast pierwszy wyciąg stanął w 1952 r.

jahorina

Jahorina, Bośnia i Hercegowina – © Shutterstock

Obecnie Jahorina cały czas się rozwija. Niedawno zainwestowano tam w końcu w system sztucznego naśnieżania. Istnieje również plan połączenia Jahoriny z pobliskim ośrodkiem narciarskim Ravna Planina za pomocą kolei gondolowej. Latem ten zakątek Bośni i Hercegowiny kusi piechurów i rowerzystów licznymi, widokowymi szlakami.

Dla kogo?

Jahorina spodoba się przede wszystkim tym, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Zimą czekają tu na nich dobrze przygotowane stoki narciarskie, a także możliwość jazdy na skuterach śnieżnych czy organizowania sobie wycieczek skitourowych. Latem Jahorina jest idealna na lekkie trekkingi, a także wycieczki rowerowe. Po drugiej stronie Sarajewa znajdziesz kolejny ośrodek narciarski – Bjelasnica.