Jahorina

3.20       Zobacz opinie (5)

Największym ośrodkiem narciarskim Bośni i Hercegowiny jest Jahorina. Znajduje się 27 km na wschód od Sarajewa i 13 km powyżej miasta Pale. To właśnie na Jahorinie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 r. rozgrywane były konkurencje narciarskie kobiet. Jednak jako ośrodek sportów zimowych zaczęła się rozwijać znacznie wcześniej. Podobno pierwsi narciarze pojawili się w tych okolicach już w 1923 r., natomiast pierwszy wyciąg stanął w 1952 r.

jahorina

Jahorina, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Obecnie Jahorina cały czas się rozwija. Niedawno zainwestowano tam w końcu w system sztucznego naśnieżania. Istnieje również plan połączenia Jahoriny z pobliskim ośrodkiem narciarskim Ravna Planina za pomocą kolei gondolowej. Latem ten zakątek Bośni i Hercegowiny kusi piechurów i rowerzystów licznymi, widokowymi szlakami.

Dla kogo?

Jahorina spodoba się przede wszystkim tym, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Zimą czekają tu na nich dobrze przygotowane stoki narciarskie, a także możliwość jazdy na skuterach śnieżnych czy organizowania sobie wycieczek skitourowych. Latem Jahorina jest idealna na lekkie trekkingi, a także wycieczki rowerowe. Po drugiej stronie Sarajewa znajdziesz kolejny ośrodek narciarski - Bjelasnica.

Zdjęcia

  • Jahorina
  • Jahorina
  • Jahorina
  • Jahorina
  • Jahorina
  • Jahorina
  • Jahorina
  • Jahorina
  • Jahorina
  • Jahorina
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Położona w dość długiej dolinie Jahorina, obejmuje m.in. stoki Ogorjelicy – szczytu mającego 1916 m n.p.m.. Oferuje wspaniałe widoki nie tylko na okoliczne góry, ale również na położony nad Sarajewem Trebević czy na miasto Pale.

Sporty zimowe

Jahorina swą ogromną popularność zawdzięcza działającemu tam ośrodkowi narciarskiemu – Olimpijski Centar Jahorina. Rozciąga się od wysokości 1300 do 1890 m n.p.m.. Najwyższym punktem ośrodka, na który jednak nie dociera żaden wyciąg, jest szczyt Ogorjelicy. Jahorina oferuje ponad 20 km tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, w tym stoki na których rozgrywane były konkurencje olimpijskie. Narciarzy i snowboardzistów obsługuje 9 wyciągów narciarskich, w tym trzy, nowoczesne wyciągi krzesełkowe, 6-osobowe. Ich łączna przepustowość wynosi 13000 osób na godzinę. Na miejscu działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, a także istnieje możliwość nauki bądź szlifowania umiejętności zjazdowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Skitour

Zimą Jahorina organizuje również wycieczki na skuterach śnieżnych w głąb masywu Ogorjelicy. Całe pasmo jest także idealnym miejscem do uprawiania narciarstwa pozatrasowego. Na skitourowców czeka tu ogromny teren do eksplorowania.

Jahorina z dzieckiem

Osoby wybierające się do Jahoriny z dzieciakami również docenią to miejsce. Przede wszystkim działa tu przedszkole narciarskie, z zamontowaną specjalną matą, która bezpiecznie wwozi najmłodszych narciarzy. Są tu też miejsca, gdzie dzieci mogą zjeżdżać na sankach czy lepić bałwany.

Kolarstwo górskie

Na terenie Jahoriny wyznaczono 8 tras rowerowych, w większości w formie pętli. Część z nich poprowadzono tylko po terenie ośrodka, część zaś wychodzi w głąb masywu Ogorjelicy. W dużej mierze wiodą po szutrowych lub asfaltowych drogach. Te trasy, które prowadzą poza ośrodek są przeznaczone dla nieco bardziej doświadczonych rowerzystów.

Trasy piesze

Jahorina jest idealnym celem pieszych wędrówek, tak zimą, jak i latem. Tutejszy teren jest dość prosty i na piechurów nie czekają zbyt duże trudności czy niebezpieczeństwa. Oczywiście najpopularniejszym szlakiem jest ten wiodący na Ogorjelicę. Zaczyna się nieopodal wyciągu krzesełkowego Skočine, skąd na przełęcz wspina się szutrową drogą. Oferuje ona niezapomniany widok na Pale oraz sporą część ośrodka narciarskiego. Od przełęczy szlak odbija w prawo, gdzie łagodnie trawersuje niezbyt strome zbocze. Ostateczne podejście na Ogorjelicę jest nieco strome, ale dość krótkie. Widok ze szczytu zachwyca. Podziwiać stamtąd można Trebević, Bjelasnicę oraz mnóstwo innych gór ciągnących się po horyzont.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon