Jajce

4.15       Zobacz opinie (13)

Jajce to wyjątkowo malownicze miasteczko położone u zbiegu dwóch rzek - Plivy i Vrbasu. Na tej pierwszej, praktycznie w samym centrum miasta, zobaczyć można niesamowity wodospad. Widok na niego oraz położoną tuż za nim starówkę na wzgórzu bardzo często znaleźć można na pocztówkach lub w folderach reklamujących Bośnię i Hercegowinę.

jajce

Jajce, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Jajce to również piękne Jeziora Plivskie, nad którymi rozciąga się liczne tereny rekreacyjne. To jedna z najpiękniejszych atrakcji natury w Bośni i Hercegowinie.

Dla kogo?

Jeśli lubisz zarówno zwiedzanie, jak i bliskość pięknej przyrody, to Jajce są dla Ciebie. Pół dnia możesz spędzić nad Jeziorami Plivskimi, a drugą połowę na eksplorowaniu miasta.

Zdjęcia

 • Jajce
 • Jajce
 • Jajce
 • Jajce
 • Jajce
 • Jajce
 • Jajce
 • Jajce
 • Jajce
 • Jajce
 • Jajce
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jajce wyglądają pięknie o każdej porze roku. Zimą, kiedy wodospad jest częściowo zamarznięty, cała okolica wygląda jak istna kraina lodu i śniegu. Latem i wiosną Jajce i jego okolice są wyjątkowo sielankowe, sprzyjają relaksowi i niespiesznemu zwiedzaniu. Jesienią natomiast okoliczne wzgórza przybierają złote i rudawe odcienie sprawiając, że miasto wybucha feerią barw.

Jajce to jedno z bardziej zaskakujących pod kątem wizualnym miejsc w Bośni i Hercegowinie. A wszystko m.in. dzięki starówce położonej na wzgórzu, górującej nad Plivą i Vrbasem. Cytadela, otoczona murem, kryje w sobie wiele ciekawych zabytków.

Muzeum AVNOJ

Nieopodal wodospadu działa Muzeum AVNOJ (Muzej 2. zasjedanja AVNOJ-a, ul. Drugog zasjedanja AVNOJ-a). W dniach 29 i 30 listopada 1943 r. odbyła się druga sesja Antyfaszystowskiej Rady Narodowego Wyzwolenia Jugosławii (AVNOJ). W spotkaniu tym wzięło udział 142 delegatów. W jego wyniku podjęto zostało wiele decyzji, które później przyczyniły się do powstania Jugosławii. Obecnie muzeum upamiętnia zawiązanie porozumienia między Słowenią, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Macedonią i Czarnogórą. Będąc przed budynkiem warto zwrócić uwagę na lokomotywę parową. Dzięki niej delegaci biorący udział w AVNOJ byli w stanie dotrzeć do Jajce.

Muzeum Etnograficzne

Idąc od wodospadu wzdłuż rzeki, dociera się do mostu, który prowadzi bezpośrednio do cytadeli. Po przejściu przez mury, jednym z pierwszych miejsc, do jakich się trafia jest gmach Muzeum Etnograficznego (Etno Muzej, ul.  Svetog Luke 15). Przybliża ono historię i zwyczaje mieszkańców Jajce w XIX i na początku XX w..

Kościół św. Marii i Dzwonnica św. Łukasza

Tuż obok muzeum wznoszą się ruiny kościoła św. Marii. To właśnie w nim, w listopadzie 1461 r., ostatni bośniacki król Stjepan Tomasevic został koronowany przez delegatów papieża Piusa II. Jednak w XVI w. kościół został przekształcony w meczet i nazwany na cześć Sułtana Sulejmana II (meczet jest również znany jako Meczet Fethija). Do budowli przylega dzwonnica św. Łukasza. Jest jedyną, zachowaną w kontynentalnej części Bałkanów średniowieczną dzwonnicą.

Katakumby

W niedużej odległości od muzeum znajduje się podziemny kościół oraz krypta, zwane po prostu katakumbami. Pod koniec XIV w. potężny bośniacki książę Hrvoje Vukcic Hrvatinic nakazał ich zbudowanie, jako miejsce spoczynku dla niego i jego rodziny. Kościół utrzymany jest w romańskich stylu. Wypełniają go płaskorzeźby, z których większość jest niedokończona. Katakumby można zwiedzać.

Forteca

Na szczycie wzgórza znajduje się forteca. Położona jest na wysokości 470 m n.p.m.. Zbudowana została w XIII w., jednak na przestrzeni stuleci wielokrotnie była przebudowywana. Obecnie na fortecę składają się mury obronne i system fortyfikacji. Stanowi też jeden z lepszych punktów widokowych, z których podziwiać można położone w dole Jajce.

Niewątpliwie Jajce jako miasto ma wiele atutów. Ale do największych należy bliskość wspaniałej, częściowo dzikiej, a częściowo uregulowanej przez człowieka natury. Oczywiście do najbardziej znanych, przyrodniczych atrakcji należy Wodospad Plivski.

Plivski Wodospad

W centrum miasta, tuż obok starówki, znajduje się Plivski Wodospad (Plivski vodopad). Ma on 17 m wysokości. Znalazł się na liście 12, najpiękniejszych wodospadów na świecie. I kiedy widzi się go na żywo, absolutnie nie dziwi to wyróżnienie. Co ciekawe, jest także jedyny wodospadem na świecie, który jest równocześnie ujściem rzeki. W tym przypadku Pliva w ten właśnie sposób łączy się z Vrbasem. Obok wodospadu znajdują się dwa punkty widokowe. Pierwszy – powyżej, obok parkingu. Drugi zaś znajduje się u podnóża wodospadu, gdzie stworzono specjalną platformę widokową.

Jeziora Plivskie

Na zachód od Jajce rozciąga się Wielki i Małe Jezioro Pliva. Stanowią one popularny cel rekreacyjny mieszkańców miasta, jak i odwiedzających je turystów. Znaleźć tam można plaże, ścieżki spacerowe, kempingi czy restauracje. Do największych atrakcji jezior należą młyny wodne. Dwadzieścia, drewnianych młynów zbudowano na wapiennym progu oddzielającym oba akweny. Swą historią sięgają średniowiecza i stąd też uznane zostały za narodowe zabytki Bośni i Hercegowiny.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon