Konjic
Pomiędzy Sarajewem a Mostarem, w dolinie rzeki Neretwy, leży Konjic. To malownicze miasto ma zasadniczo wszystko, aby stać się turystycznym hitem. I choć z roku na rok turystów przybywa, to o tłumach nie można mówić.
Konjic, Bośnia i Hercegowina – © Shutterstock
Konjic posiada malowniczą lokalizację – przepływa przez niego krystalicznie czysta Neretwa, a w jego bliskim sąsiedztwie wznoszą się wysokie i groźnie wyglądające góry Prenj. Tuż obok miasta znajduje się natomiast jedna z pilniej strzeżonych tajemnic Jugosławii, czyli Bunkier Tito.
Dla kogo?
Chcesz aktywnie spędzić wakacje? Zatem Konjic jest wymarzonym miejscem dla Ciebie. Trekkingi, rafting, kanioning, wycieczki rowerowe – opcji jest naprawdę sporo. Natomiast w przerwie od zajęć wymagających nieco lepszej kondycji możesz wybrać się na zwiedzanie bunkra lub przyjemny spacer po mieście.
Zdjęcia
Kiedy jechać do Konjic?
Jeśli planujesz aktywności outdoorowe, wtedy zaplanuj wizytę w Konjic w maju, czerwcu lub we wrześniu. Pogoda jest wtedy w miarę pewna, a temperatury nie są aż tak wysokie, jak w szczycie letniego sezonu. Jeśli jednak chcesz tylko wpaść do Konjic na szybkie zwiedzanie, wtedy pora roku nie będzie miała większego znaczenia.
Co zwiedzić w Konjic?
Konjic nie jest wielką metropolią, więc nie znajdzie się w nim miliona zabytków. Ale te, które tam są naprawdę zasługują na uwagę.
Kamienny Most
Podobnie, jak w przypadku Mostaru, symbolem Konjic jest most (Kamena Cuprija). Zbudowany został przez Turków w XVII w. W trakcie II wojny uległ zniszczeniu. Most udało się odbudować dopiero w 2009 r.. Obecnie stanowi jedno z częściej fotografowanych miejsc w Konjic.
Starówka
Starówka w Konjic nie należy do zbyt okazałych. Na lewym brzegu Neretwy znaleźć można kilka kamiennych budynków, w których w dużej mierze działają knajpki, restauracje czy niewielkie sklepiki. Kilkuminutowy spacer wystarczy, aby zapoznać się z tą częścią miasta.
Bunkier Tito
Od kilku lat jedną z największych atrakcji Konjic jest znajdujący się nieopodal miasta Bunkier Tito (Hadžića polje, Polje Bijela). Powstał on w między 1953 z 1979 rokiem, jako schron przeciwatomowy dla dyktatora i jego najbliższych współpracowników. Przez lata był jedną z pilniej strzeżonych tajemnic Jugosławii. Między innymi dlatego został udostępniony turystom dopiero 3-4 lata temu. Bunkier wybudowano w głębi góry Zlatar, tuż nad brzegiem Neretwy.
Posiada 12 bloków, na które składają się zarówno pomieszczenia techniczne, jak i prywatne pokoje Tito czy sala konferencyjna. Bunkier został tak pomyślany, aby w razie ataku nuklearnego, chroniące się w nim osoby mogły przetrwać 6 miesięcy, bez wychodzenia na powierzchnię. Z racji tego, że obiekt ten nigdy nie został wykorzystany przez jugosłowiańskie władze, wszystkie znajdujące się w nim przedmioty czy maszyny wyglądają jak nowe i są sprawne. Bunkier pozwala więc na swoistą podróż w czasie. Obecnie otwarty jest dla zwiedzających przez cały rok. Wycieczki do bunkra organizują m.in. lokalne agencje turystyczne.
Natura w Konjic
Konjic to nie tylko zabytki czy turystyka aktywna, ale przede wszystkim zachwycająca przyroda. Warto również jej poświęcić trochę czasu.
Neretwa
Sporym atutem Konjic jest fakt, że przepływa przez niego Neretwa. To jedna z bardziej charakterystycznych i znanych rzek Bośni i Hercegowiny. Ma 225 km długości, z czego ostatnie 22 km przypadają na mapę Chorwacji, gdzie znajduje się jej ujście do Adriatyku. Gdy nie ma dużej ilości opadów lub topniejącego śniegu ma intensywnie niebieski lub niebiesko-zielony kolor. Ciekawym pomysłem jest wycieczka samochodowa/rowerowa wzdłuż górnego fragmentu doliny Neretwy. Niezła, asfaltowa szosa biegnie od Jeziora Boračko w stronę przysiółka Odžaci. Na całej trasie czekają wyjątkowo sielankowe krajobrazy.
Jezioro Boračko
Powyżej Konjic, jakieś 30-40 min jazdy samochodem z jego centrum, znajduje się Jezioro Boračko. Bywa nazywane górskim okiem Hercegowiny. Ma intensywnie zielony kolor i położone jest u podnóża gór Prenj. Stanowi popularne miejsce letniego wypoczynku zarówno mieszkańców Konjic, jak i Mostaru. W lipcu i sierpniu bywa nad jego brzegiem naprawdę tłoczno. Dlatego lepiej zajrzeć tam na wiosnę lub jesienią, gdy w spokoju można nacieszyć się jego naturalnym pięknem. Wokół jeziora poprowadzona jest przyjemna ścieżka spacerowa. Działają tu również kempingi oraz restauracje.
Aktywnie w Konjic
Jeśli chcesz aktywnie spędzić swój urlop, to Konjic jest dla Ciebie. Lokalne agencje turystyczne posiadają bogatą ofertę najróżniejszych wycieczek, zarówno tych bardziej ekstremalnych, jak i typowo rekreacyjnych.
Rafting
W Konjic największą popularnością cieszą się raftingi organizowane na Neretwie. Ta krystalicznie czysta rzeka nadaje się do spływów od mniej więcej końca kwietnia do października/listopada. Standardowa trasa spływu, obejmująca najciekawszy fragment Neretwy, ma 23 km i jej pokonanie zajmuje ok. 4 godz. Zwykle w trakcie raftingu zaplanowana jest przerwa na lunch – latem organizowane jest wspólne grillowanie, a w chłodniejsze miesiące skipper rozdaje gotowe przekąski. Spływ Neretwą jest idealny, w szczególności jeśli nie masz na swoim koncie doświadczeń z tym sportem. Rzeka ta nie jest bowiem trudna technicznie.
Kanioning
Poszukując nieco bardziej ekstremalnych doznań możesz zdecydować się na kanioning w kanionie Rakitnicy. Jego eksplorowanie możliwe jest jedynie pod opieką przewodnika. Wycieczki do kanionu organizują lokalne agencje turystyczne. W trakcie będziesz mógł nie tylko podwyższyć sobie poziom adrenaliny, ale również nacieszyć oczy pięknem kanionu.
Wycieczki rowerowe
Z Konjic można zorganizować sporo wycieczek rowerowych, zarówno w bliskie okolice miasta, jak i w nieco bardziej odległe zakątki Bośni i Hercegowiny. Jedną z popularniejszych tras jest ta wiodąca do Lukomiru. Innym, cieszącym się uznaniem szlakiem jest ten łączący Konjic z Jeziorem Boračko i biegnący dalej do Mostaru. Przyjemna trasa wiedzie również wzdłuż górnej części doliny Neretwy.
Trekking
W bliskim sąsiedztwie Konjic znajdują się monumentalne góry Prenj. Ich poszarpane, skalne granie dominują w krajobrazie miasta. W Prenji znaleźć można sporo szlaków pieszych, jednak w większości są dość wymagające. Dodatkowo przebiegają przez częściowo zaminowane tereny. Dlatego planując tam trekking, warto zaopatrzyć się w dobre mapy papierowe lub te na telefon/GPS. Nieco mniej wymagające pod kątem wędrowania są okolice Lukomiru, do których również dotrzeć można od strony Konjic.
Hotel Konak
Zdecydowałem się na Hotel Konak, gdyż znajduje się w centrum miasta. Dodatkowo jego atutem jest fakt, że stoi bezpośrednio nad brzegiem Neretwy, obok kamiennego mostu. Zatem ładny widok z okna otrzymuje się gratis. Pokoje są ładne, w cenę wliczone jest śniadanie. Na miejscu działa też niezła restauracja, gdzie warto wpaść na obiad.