Kozara

3.67       Zobacz opinie (6)

Park Narodowy Kozara znajduje się w północno-zachodniej części Bośni i Hercegowiny. Obejmuje teren góry Kozara, która choć niewysoka (osiąga ok. 1000 m n.p.m.), to jest wyjątkowo malownicza. Ze względu na bogactwo flory i fauny obszar ten został objęty ochroną w 1967 r.

Kozara

Kozara, Bośnia i Hercegowina - © Spomenik Database

Park Narodowy stanowi popularny cel wycieczek pieszych, rowerowych, spacerów, pikników ale i polowań. Ta część Bośni i Hercegowiny znana jest również ze względu na okazały Pomnik Rewolucji. Wzniesiony został dla uczczenia partyzantów walczących na tych ziemiach podczas II wojny światowej.

Dla kogo?

Park Narodowy Kozara to wymarzone miejsce dla osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Cała okolica sprzyja uprawianiu różnych form aktywnej turystyki. Ale również fani historii nie będą się tu nudzić.

Zdjęcia

  • Kozara
  • Kozara
  • Kozara
  • Kozara
  • Kozara
  • Kozara
  • Kozara
  • Kozara
  • Kozara
  • Kozara
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Najpiękniejszą i najlepszą porą na odwiedziny w Parku Narodowym Kozara jest wiosna. Wtedy cała okolica skąpana jest w intensywnej zieleni, a temperatury sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu.

Największą atrakcją Parku Narodowego Kozara jest bez wątpienia park pamięci z pomnikiem z II wojny światowej.

Park pamięci

Najważniejszym i najczęściej odwiedzanym miejscem na terenie Parku Narodowego Kozara jest park pamięci w Mrakovicy. Składa się na niego Pomnik Rewolucji, muzeum oraz ściana pamięci. Cały kompleks zbudowany został w 1972 r. Upamiętnia żołnierzy poległych na tych terenach podczas II wojny światowej. Pomnik ma 33 m wysokości i ma przypominać o bohaterstwie i ogromnym poświęceniu ludzi z regionu Kozara. Monument otoczony jest betonowymi kolumnami. Natomiast na ścianie wyrytych zostało 9 921 nazwisk żołnierzy poległych w bitwach na tym terenie Bośni i Hercegowiny. Historię tych wydarzeń przybliża działające tu muzeum.

Klasztor Moštanica

Będąc w okolicy można też zajrzeć do Klasztoru Moštanica. Znajduje się jakieś 14 km na północ od Mrakovicy. Po raz pierwszy wzmiankowany był w XVI w.. Na jego terenie pochowany był słynny Petar Pecija Petrović, który zasłynął, jako przywódca antytureckiego powstania.

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, to w Parku Narodowym Kozara na pewno nie będziesz się nudzić. Na jego terenie poprowadzono 4 trasy piesze, 3 trasy rowerowe, kilka dróg wspinaczkowych, a także działa tu niewielki stok narciarski.

Wycieczki piesze

Jeśli lubisz piesze wędrówki, to w trakcie pobytu w Parku Narodowym Kozara możesz zdecydować się na następujące wycieczki. Szlak zwany Mrakovica ma 4,4 km długości i ma formę pętli poprowadzonej wokół parku pamięci. Drugą opcją jest dwugodzinna, przyjemna trasa na odcinku: Mrakovica (806 m n.p.m.) – Šupljikovac (652 m) – Gumline (520 m)- Kriva strana (723 m9 – Vinogreč (816 m) – Gola planina (876 m). W trakcie jej pokonywania zdobywa się najwyższy szczyt masywu. Bardzo widokową propozycją jest szlak: Mrakovica ( 806 m n.p.m.) – Gavrin kalem (750 m) – Glavuša (793 m)- Bešića poljana (784 m) – Kozarački kamen (658 m). Najkrótszym szlakiem jest ten prowadzący do Zečiji kamen. Miejsce to uznawane jest za jedno z piękniejszych na terenie parku. Znajduje się tam malowniczy wodospad oraz skała, na której poprowadzone są trasy wspinaczkowe.

Wycieczki rowerowe

Park Narodowy Kozara oferuje 3 trasy rowerowe. Wszystkie poprowadzono w formie pętli. Zaczynają się i kończą w Mrakovicy. Najkrótszy szlak ma 4 km, średni 34 km, a największy 64 km długości. Przypadną do gustu raczej nieco bardziej zaawansowanym rowerzystom, którym nie straszne jest pokonywanie znacznych przewyższeń (przy najdłuższej trasie różnica wzniesień wynosi 2350 m).

Ośrodek narciarski

Jeśli jakimś cudem odwiedzisz Kozarę w zimie, to może zainteresować Cię fakt, że działa tam niewielki ośrodek narciarski. Posiada on 3 trasy zjazdowe. Pierwsza z nich ma 700 m długości i obsługiwana jest przez wyciąg orczykowy o przepustowości 900 os./godz. Druga ma 900 m długości i obsługiwana jest przez wyciąg o przepustowości 1500 os./godz. Trzecia to trasa dla dzieci, o długości 450 m, obsługiwana przez wyciąg linowy.

Wspinaczka skałkowa

W Zeciji kamen poprowadzonych zostało 21 dróg wspinaczkowych, których trudność klasyfikowana jest od VI do VIII +. Ich długość waha się od 10 do 60 m. Spodobają się w szczególności nieco bardziej doświadczonym miłośnikom wspinaczki.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon