Kravica

4.00       Zobacz opinie (10)

Jedną z bardziej znanych i popularnych przyrodniczych atrakcji Bośni i Hercegowiny są wodospady Kravica. Znajdują się ok. 45 km na południowy zachód od Mostaru, nieopodal niewielkiej wsi Ljubuški. Wodospady są popularnym celem wycieczek pielgrzymów odwiedzających Medjugorie i to oni zwykle robią tam największe zamieszanie i tłok. Mimo wszystko Kravica jest idealnym miejscem relaksu i odpoczynku, w szczególności wtedy, gdy temperatury są naprawdę wysokie.

kravica

Kravica, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz przyrodę, to wodospady Kravica są dla Ciebie. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że nie będziesz podziwiać ich w samotności. Wizytę w nich możesz połączyć z wycieczką do Medjugorie, Mostaru lub Počitelj.

Zdjęcia

  • Kravica
  • Kravica
  • Kravica
  • Kravica
  • Kravica
  • Kravica
  • Kravica
  • Kravica
  • Kravica
  • Kravica
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Od maja do sierpnia wodospady Kravica przeżywają prawdziwe oblężenie. Panuje przy nich wtedy duży tłok, mnóstwo osób pływa w rzece i ogólnie tworzy się spory rozgardiasz. Chcąc mieć nieco bardziej sprzyjające do ich podziwiania warunki, warto je odwiedzić w marcu/kwietniu lub jesienią. Wtedy zwykle w wodospadach jest znacznie więcej wody, dzięki czemu stają się dużo bardziej imponujące.

Niewątpliwie wodospady Kravica zachwycają swym pięknem. W szczególności po zimie, gdy woda z topniejącego śniegu zasila rzekę, na której się znajdują. Wtedy można w pełni przekonać się o sile natury.

Wodospady Kravica

Wodospady Kravica powstały na rzece Trebižat. Mają ok. 25 m wysokości i tak naprawdę dzielą się na 20 mniejszych bądź większych kaskad. Ich okolicę porasta soczyście zielona, bujna roślinność, która latem tworzy prawdziwą oazę. Bo rzeczywiście wodospady Kravica pozwalają odetchnąć od letnich upałów. Wiele osób kąpie się w orzeźwiających wodach rzeki Trebižat. Trzeba jednak przyznać, że nawet w lipcu czy sierpniu jest ona naprawdę bardzo zima. Bezpośrednio przy wodospadach działa niewielka knajpka, natomiast powyżej nich znajduje się duży parking, sklep z pamiątkami oraz toaleta.

Poszukując nieco bardziej kameralnego i mniej obleganego niż Krvavica miejsca, warto rozważyć wizytę przy Wodospadzie Koćuša.

Wodospad Koćuša

Wodospad  Koćuša znajduje się na północny zachód od Kravicy, nieopodal wsi Vitina. Ma on ok. 5 m wysokości i 50 m szerokości. Powstał na rzece Mlade, która później przechodzi w rzekę Trebižat. Przy wodospadzie znajdują się młyny wodne, które wraz z otaczającymi go drzewami tworzą wyjątkowo malowniczą scenerię. Działa tu również niezła restauracja, z której podziwiać można Koćušę. Niewątpliwym plusem tego miejsca jest fakt, że nawet w szczycie letniego sezonu nie dociera tu zbyt wielu turystów.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon