Medjugorje

2.89       Zobacz opinie (9)

Większość polskich parafii organizuje pielgrzymki do znajdującego się w Bośni i Hercegowinie Medjugorie. Miasteczko to, zaraz obok Fatimy i Lourdes jest jednym z popularniejszych, pielgrzymkowych celów w Europie. Niepozorne Medjugorie przez większość roku jest mocno oblegane przez wiernych przybywających z różnych stron świata. Jednak trzeba przyznać, że dominują wśród nich Polacy.

medjugorie

Medjugorje, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dlaczego tak wiele osób odwiedza Medjugorie? Otóż 24 czerwca 1981 Matka Boska objawiła się tam szóstce dzieci. Części z nim, którzy obecnie są już dorosłymi ludźmi, ukazuje się cały czas. Problem polega jednak na tym, że Watykan wciąż nie ustosunkował się do tych objawień. Nie uznał ich ani za fałszywe, ani za prawdziwe. Jest za to spora grupa osób, która uważa, że nie stoi za nimi siła boska, a siła szatana. Nie przeszkadza to jednak tłumom wiernych odwiedzać to bośniackie sanktuarium.

Dla kogo?

Medjugorie samo w sobie nie posiada zbyt wielu atrakcji. Natomiast niewątpliwie ma dużo miejsc, w których można oddać się modlitwie czy kontemplacji. Dlatego Medjugorie jest rzeczywiście idealnym celem pielgrzymkowym. Jeśli jednak chcesz typowo pozwiedzać, to wybierz się w inne części Bośni i Hercegowiny.

Zdjęcia

  • Medjugorje
  • Medjugorje
  • Medjugorje
  • Medjugorje
  • Medjugorje
  • Medjugorje
  • Medjugorje
  • Medjugorje
  • Medjugorje
  • Medjugorje
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Medjugorie jako sanktuarium funkcjonuje przez cały rok. Jednak najwięcej pielgrzymów przyjeżdża tam wiosną, latem i wczesną jesienią. Dlatego chcąc mieć w Medjugorie nieco więcej spokoju, warto odwiedzić je zimą.

 

Medjugorie jest niczym niewyróżniającym się miasteczkiem. Ot, położone jest wśród malowniczych wzgórz, w stosunkowo niedużej odległości od Mostaru czy granicy z Chorwacją. Nie ma tu też ciekawych zabytków. Ale prawda jest taka, że większość osób przybywających do Medjugorie nie zagląda tu w celach krajoznawczych. Bowiem do najważniejszych miejsc, odwiedzanych licznie przez pielgrzymów, należą te związane z objawieniami maryjnymi.

Medjugorje
Medjugorje, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Podbrdo

Celem większości osób przybywających do Medjugorie jest miejsce objawień. Podbrdo (lub inaczej Brdo ukazanja), bo o nim mowa, znajduje się 3 km od centrum miasteczka, powyżej wsi Bijakovići. To właśnie tam Matka Boska miała ukazać się szóstce dzieci. Na niewielkim wzniesieniu praktycznie codziennie i o każdej porze dnia i nocy, zgromadzeni są wierni, którzy oddają się modlitwie różańcowej. Na wzniesienie prowadzi dość stroma ścieżka. Ustawione są przy niej płaskorzeźby z brązu ukazujące radosne i bolesne tajemnice różańca. Na górze objawień, w dwudziestą rocznicę tego wydarzenia, w miejscu, gdzie ukazała się Matka Boska wzniesiono jej pomnik.

Medjugorje
Podbrdo, Medjugorje, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Kościół św. Jakuba

Najbardziej charakterystyczną budowlą w całym Medjugorie jest kościół św. Jakuba (Crkva svetog Jakova). Znajduje się w centralnej części miejscowości. To tu praktycznie wszystkie grupy pielgrzymkowe zbierają się na modlitwę oraz, by uczestniczyć w mszach świętych. Sama świątynia nie jest żadnym zabytkiem, gdyż powstała współcześnie. Jej charakterystyczne, dwie wieże widać z różnych części Medjugorie, jak i pobliskich wzgórz. Przed kościołem rozciąga się dużych rozmiarów plac, na którym stoją dwie rzeźby. Jedna przedstawia figurę Matki Boskiej Królowej Pokoju, druga zaś Jezusa Zmartwychwstałego.

Medjugorje
Kościół św. Jakuba, Medjugorje, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Križevac

Nad całym Medjugorie góruje wzgórze Križevac mające 520 m n.p.m.. Na jego wierzchołku znajduje się biały krzyż, mający nieco ponad 8 m wysokości. Wiedzie do niego Droga Krzyżowa, która poprowadzona jest po kamienistym, dość stromym zboczu. Część pielgrzymów pokonuje ją na kolanach, co traktują jako formę pokuty. I choć oczywiście Križevac jest kolejnym w Medjugorie miejscem kultu, to nawet będąc osobą niewierzącą warto się na niego wdrapać. Bowiem rozciągają się stamtąd zachwycające widoki, zarówno na samo Medjugorie, jak i okoliczne, wyższe góry.

Medjugorje
Medjugorje, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon