Mostar

4.00       Zobacz opinie (18)

Mostar, obok Sarajewa, jest jednym z bardziej znanych i rozpoznawalnych miast nie tylko w Bośni i Hercegowinie, ale i na całych Bałkanach. To właśnie tam znajduje się słynny, kamienny most przerzucony nad zieloną tonią Neretwy.

Mostar
Mostar, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Podczas ciepłych miesięcy skaczą z niego do rzeki wykwalifikowani skoczkowie, robiąc show dla turystów. Jednak Mostar, to nie tylko most. To również urocza, pełna zakamarków starówka oraz niesamowite punkty widokowe.

Dla kogo?

Jeśli fascynuje Cię historia i Bałkany jako takie, to musisz odwiedzić Mostar. Nie da się poznać tego regionu Europy, bez odwiedzin w tym mieście. To jedna z największych atrakcji turystycznych Bośni i Hercegowiny.

Zdjęcia

 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
 • Mostar
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Z Mostarem jest ten problem, że przez większość roku panuje w nim tłok. Przyjeżdżają tu zarówno turyści wypoczywający w Chorwacji, jak i pielgrzymi z Medjugorie czy wycieczki objazdowe z biur podróży. Chyba największy spokój panuje w Mostarze zimą. Jednak najładniej prezentuje się późną wiosną. I to wtedy najlepiej się tam wybrać.

Najważniejsze zabytki Mostaru kumulują się na stosunkowo małej powierzchni. W efekcie w wąskich uliczkach panuje spory ścisk i harmider. Ale pomijając te drobne niedogodności można szybko dać się oczarować Mostarowi.

Stari Most

Zwiedzanie warto rozpocząć od wizyty na Starym Moście (Stari Most). Ta kamienna konstrukcja pierwotnie powstała w XVI w.. Niestety most nie przetrwał wojny domowej. Został zniszczony w 1993 r. w wyniku ostrzału chorwackiej artylerii. Udało się go odbudować w 2004 r.. Warto zaznaczyć, że podczas jego rekonstrukcji zastosowano te same metody, jakich używali tureccy budowniczowie. Most ma 29 m długości i 4 m szerokości.

Mostar
Stary Most, Mostar, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Oprócz tego, że jest atrakcją samą w sobie, to większość turystów zagląda tam, by zobaczyć skoczków skaczących z niego do Neretwy. Są to odpowiednio przeszkoleni mężczyźni, dla których jest to ich codzienna praca (oczywiście w miesiącach, gdy jest ciepło). Ze Starego Mostu odbywają się również skoki w ramach zawodów Red Bull Cliff Diving, które przyciągają widzów z całego świata.

Baszty

Na obu brzegach mostu strzegą baszty. Na lewym brzegu wznosi się wieża Tara, w której działa Muzeum Starego Mostu. Druga z wież, zwana Herceguša, mieści War Photo Exibition. Wystawa prezentuje zdjęcia z czasów wojny z lat 90.

Mostar
Baszty, Mostar, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Kriva Ćuprija

W bliskim sąsiedztwie Starego Mostu znajduje się urocza Kriva Ćuprija, czyli Krzywy Most. Stanowi niemalże dokładną kopię swego większego sąsiada. Przepływa pod nim rzeczka Radobolja, która po kilku metrach łączy się z Neretwą. Tuż obok mostu znajduje się jedno z lepszych miejsc, z których podziwiać można Stari Most oraz skoczków.

Meczet Koski Mehmed-Pašina

Przy ul. Mala Tepa 16 wznosi się Koski Mehmed-Pašina džamija (meczet). Powstał ok. XVII w. i ma piękne, zdobione wnętrze. Można go zwiedzać, jak również wejść na jego minaret.

Muzeum Hercegowiny

Mostar jest stolicą regionu Hercegowina. Dlatego znaleźć w nim można Muzeum Hercegowiny (ul. Bajatova 4). Ukazuje ono jak dawniej wyglądało życie mieszkańców Mostaru, jakie zwyczaje czy tradycje były i są tu kultywowane.

Ul. Braće Fejića

Jeśli szukasz nieco mniej obleganego przez turystów fragmentu Mostaru, to wybierz się na spacer ul. Braće Fejića. Ciągnie się na północ od meczetu Koski Mehmed-Pašina. Znaleźć przy niej można XVI-wieczny meczet – Karađozbegova džamija. Uznawany jest za jeden z ciekawszych przykładów islamskiej architektury na terenie Bośni i Hercegowiny. Również przy tej samej ulicy znajduje się Bišćevića kuća (dom) z XVIII w.. Ukazuje jak za czasów Imperium Osmańskiego mieszkano, z jakich przedmiotów codziennego użytku korzystano itp..

Museum Of War And Genocide Victims

W trakcie pobytu w Mostarze warto odwiedzić Muzeum Ofiar Wojny i Ludobójstwa (ul. Braće Fejića). Wystawa ukazuje zdjęcia i opowiada historie ofiar wojny domowej w latach 1992-1995. Wizyta w muzeum jest bardzo mocnym doświadczeniem. Jeśli masz słabe nerwy lub jesteś bardzo wrażliwy, lepiej je sobie odpuść.

Okolice Mostaru to nie tylko znany wszystkim Blagaj, ale również dwa miejsca, które oferują niezapomniany widok na miasto.

Križ na Humu

Nad Mostarem góruje wzgórze z białym krzyżem na szczycie. To właśnie Križ na Humu. Dojechać na niego można autem, gdyż wiedzie tam asfaltowa szosa (odbija od głównej drogi R424). Wzdłuż niej ustawione są stacje drogi krzyżowej. Ze szczytu rozciąga się rozległa panorama Mostaru i okolic.

Park Fortica

Po przeciwnej stronie niż Križ na Humu, znajduje się Park Fortica. Nie daj się zmylić nazwie. Nie jest to niewielki park z drzewami, a rozległe wzgórze, na którego terenie znajdziesz ruiny kilku twierdz. Udając się tam nie będziesz potrzebował drona, by spojrzeć na Mostar z lotniczej perspektywy.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon