Neum

3.50       Zobacz opinie (10)

Bośnia i Hercegowina posiada tylko 20-kilometrowy odcinek linii brzegowej, który wcina się pomiędzy chorwacką Dalmację. Jedynym, nadmorskim kurortem tego kraju jest niezbyt urodziwe Neum. Większość osób kojarzy go jako miejsce, w którym jest tańsza niż w Chorwacji benzyna, z dużymi hotelami oraz z widokiem na Półwysep Klek. Choć samo Neum nie jest najpiękniejszym miastem adriatyckiego wybrzeża, to może stanowić dobrą i bardziej ekonomiczną bazę wypadową do poznawania Dalmacji, ale również do wycieczek w głąb Bośni i Hercegowiny.

Neum

Neum, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Neum to świetna propozycja dla tych, których nie stać na wakacje w Chorwacji. Oczywiście tutejsze plaże nie są tak piękne, jak na Makarskiej Riwierze czy w okolicach Dubrownika, ale, jak to się mówi, coś za coś. Zresztą z Neum można bez trudu organizować wypady do Chorwacji oraz do nieco bardziej spektakularnych miejsc na wybrzeżu.

Zdjęcia

  • Neum
  • Neum
  • Neum
  • Neum
  • Neum
  • Neum
  • Neum
  • Neum
  • Neum
  • Neum
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Plaże w Neum nie są najbardziej okazałymi i pięknymi ze wszystkich, jakie oferuje wybrzeże Adriatyku. Jednak widoki na półwysep Klek i zatokę nieco tę kwestię rekompensują.

Plaże miejskie

Większość miejskich plaż w Neum jest wybetonowana lub żwirowa. Przez co robią niezbyt dobre wrażenie. Jedną z ładniejszych plaż znaleźć można przy Hotelu Sunce, jednak w sezonie zwykle ciężko tam o wolne miejsce.

Półwysep Klek

Nieco mniejsze i bardziej kameralne plaże zlokalizowane są w obrębie Półwyspu Klek. Oddziela on Neum od otwartego morza oraz Półwyspu Pelješac. Klek jest też całkiem przyjemnym miejscem na popołudniowy spacer. Rozciąga się z niego ładny widok na Neum i góry.

W bliskim sąsiedztwie Neum znaleźć można kilka ciekawych, rzadko odwiedzanych miejsc – idealnych na krótką wycieczkę w przerwie od plażowania.

Twierdza Hadžibegov grad

Ok. 18 km dzieli Neum od Hadžibegov grad – malowniczo położonych ruin twierdzy. Co ciekawe, przebiega przez nie szosa łącząca bośniacki, nadmorski kurort z miejscowościami Hutovo czy Stolac. Hadžibegov grad, zwany też Hutovską tvrđavą, posiadał niegdyś grube mury, z wieżami na każdym rogu. Swoją historią sięga prawdopodobnie średniowiecza, choć nigdy nie przeprowadzono tu dokładnych badań. W jego posiadaniu byli m.in. Wenecjanie, jak i Turcy. Niewątpliwie jest to bardzo widokowe miejsca, a dojazd do twierdzy wąską szosą dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Zavičajna Kuća

W miejscowości Hutovo działa niewielkie, etnograficzne muzeum, które przybliża tradycje Bośni i Hercegowiny. Zavičajna Kuća, bo o niej mowa, prezentuje również wystawę poświęconą dawnej, parowej kolei wybudowanej przez Austriaków, która przebiegała przez ten teren w latach 1901-1976.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon