Una

4.17       Zobacz opinie (6)

Wzdłuż południowo-zachodniej granicy z Chorwacją majestatycznie wije się rzeka Una. Towarzyszą jej jeszcze dwie inne rzeki - Krka oraz Unac, które wspólnie objęte zostały ochroną w ramach parku narodowego. Ta część Bośni i Hercegowiny zaskakuje niesamowitymi, trawertynowymi formacjami skalnymi i licznymi wodospadami. Liczne outdoorowe atrakcje sprawiają, że nie można się tam nudzić.

una

Una, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas na łonie natury, to Park Narodowy Una na pewno przypadnie Ci do gustu.

Zdjęcia

  • Una
  • Una
  • Una
  • Una
  • Una
  • Una
  • Una
  • Una
  • Una
  • Una
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Jeśli planujesz raftingi, wycieczki rowerowe lub spacery, to odwiedź Park Narodowy Una późną wiosną lub latem. Wtedy pogoda sprzyja wszelkim aktywnościom outdoorowym. Dodatkowo duża ilość cienia i chłodnej, górskiej wody sprawia, że letnie upały nie są tam aż tak dokuczliwe.

Oczywiście największą atrakcją całego Parku Narodowego Una jest niesamowita przyroda. Trawertynowe wodospady, liczne kaskady, urocze wzgórza i wszechobecna zieleń sprawiają, że nie można się w tym miejscu nie zakochać.

Rzeka Una

Źródło Uny znajduje się w Chorwacji, w miejscowości Donja Suvaja u podnóża góry Stražbenica. Aż do Bihaca ma charakter typowej, górskiej rzeki. Na całym tym odcinku oferuje liczne wodospady czy kaskady, które upodobali sobie entuzjaści raftingów czy nieco bardziej ekstremalnych spływów kajakowych. Ciekawostką Parku Narodowego Una są formacje trawertynowe utworzone na rzece, porastane przez liczne mchy. Te twory skalne ciągle się zmieniają, a swym wyglądem pobudzają wyobraźnię.

Wodospad Štrbački buk

Najsłynniejszym wodospadem całego parku narodowego jest bez wątpienia Štrbački buk. Położony jest na północ od miasteczka Kulen Vakuf, nieopodal przysiółka Doljani. Dojechać do niego można dobrą, szutrową drogą biegnącą wzdłuż rzeki od wsi Orašac. Ma 25 m wysokości. Oczywiście największe wrażenie robi na wiosnę, gdy zasilany jest wodami z topniejącego śniegu. I choć wydaje się to niemożliwe, to również nim spływają pontony w trakcie organizowanych na Unie raftingów.

Mały i Duży wodospad na Unie

Równie ładne wodospadu zobaczyć można obok miejscowości Martin Brod, bliżej źródła rzeki (ale na terenie Bośni i Hercegowiny). Mały i Duży Wodospad są położone w bliskim swym sąsiedztwie. Tworzą wyjątkowo malowniczą scenerię z licznymi trawertynowymi formacjami.

Największą atrakcją Parku Narodowego Una są bez wątpienia raftingi. Rzeka jest dość wymagająca, stąd na tych, którzy chcą przeżyć raftingową przygodę czeka tu kilka tras do wyboru. Każda o różnym poziomie trudności. Ale w parku można również wędrować czy jeździć na rowerach.

Raftingi

Zdecydowana większość osób odwiedzających Park Narodowy Una decyduje się na wzięcie udziału w raftingu. Na miejscu działa kilka agencji turystycznych organizujących spływy. Większość z nich oferuje następujące opcje. Spływ na trasie Štrbački buk – Lahovo (dystans 14 km, czas 4 godziny), Kostela – Salihovica (dystans 10 km, 4 godziny) oraz Kostela – Bosnanska Krupa (dystans 25 km, czas 6 godzin). Najbardziej ekscytujący jest rafting z okolic najsłynniejszego wodospadu.

Trasy rowerowe

Teren parku narodowego doskonale nadaje się na wycieczki rowerowe. Przede wszystkim można wybrać się na przejażdżkę z Martin Brod w okolice wodospadu Štrbački buk. W większości trasa wiedzie po szutrowych lub niezbyt obleganych asfaltowych szosach, pozwalając cieszyć się widokiem na rzekę.

Trasy piesze

Również na piechurów czeka tu całkiem pokaźna ilość tras. Jedną z ciekawszych jest ta wiodąca z Kulen Vakuf na wzgórze, gdzie wznosi się Stari Grad Ostrovica, czyli ruiny całkiem pokaźnej twierdzy. Są one ogólnodostępne dla zwiedzających. Oferują przepiękny widok na położony w dole Kulen Vakuf oraz dolinę Uny.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon