Pocitelj

3.86       Zobacz opinie (7)

Maleńkie, przyklejone do górskiego zbocza Pocitelj (Počitelj), dominuje nad dolnym biegiem Neretwy, zanim ta przekroczy granicę z Chorwacją. Miasteczko najlepiej prezentuje się z głównej szosy M17 wiodącej z Mostaru na południe kraju. Počitelj swą historią sięga czasów rzymskich, ale znane jest również jako miejsce, w którym ukrywali się piraci. Obecnie chętnie odwiedzane jest przez turystów, których oczarowuje piękną, zabytkową, kamienną zabudową oraz cudownymi widokami.

pocitelj

Pocitelj, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Dla kogo?

Jeśli lubisz zwiedzać, zgłębiać historię i jednocześnie cieszyć oczy pięknymi widokami, to Počitelj jest wymarzonym miejscem dla Ciebie. Na gruntowne poznanie Pocitelj wystarczą dosłownie dwie godziny, po których będziesz mógł odpocząć przy kawie lub czymś mocniejszym w jednym z tutejszych lokali.

Zdjęcia

  • Pocitelj
  • Pocitelj
  • Pocitelj
  • Pocitelj
  • Pocitelj
  • Pocitelj
  • Pocitelj
  • Pocitelj
  • Pocitelj
  • Pocitelj
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Pocitelj pięknie prezentuje się o każdej porze roku. Jednak najlepszą porą do jego zwiedzania jest wczesna wiosna oraz jesień. Dlaczego? Głównie ze względu na temperatury. Latem wędrówka stromymi uliczkami może być nieco uciążliwa i mało przyjemna. A wśród kamiennych budowli lejący się z nieba żar potrafi być naprawdę nieznośny.

Pocitelj, choć niewielki, kryje w sobie kilka, ciekawych zabytków. Praktycznie o całym miasteczku można powiedzieć, że jest swoistym muzeum na świeżym powietrzu.

Sahat Kula

Zwiedzanie warto rozpocząć od okazałej XVII-wiecznej wieży (Sahat Kula), która dominuje nad Pocitelj od północnej strony. Niegdyś przebywali tu żołnierze oraz osoba pełniąca rolę obserwatora. Mieli oni strzec Dolinę Neretwy przed najazdem nieprzyjaciela. Obecnie Sahat Kula jest jednym z lepszych punktów widokowych na terenie Pocitelj. W jej okolicy dostrzec można ruiny dawnych murów obronnych, okalających całe miasteczko.

Medresa Šišmana Ibrahima Pashy

W dolnej części Pocitelj, powyżej głównej szosy, wznosi się Medresa Šišmana Ibrahima Pashy. To dość charakterystyczny budynek, w którym niegdyś funkcjonowała szkoła koraniczna. Działała przez ponad 500 lat. Obecnie w medresie funkcjonuje… restauracja. Warto zwrócić uwagę na ten budynek przebywając w wyższej części Pocitelj. Dach medresy wieńczy bowiem sześć kopuł.

Meczet Hadżi-Alii

Najbardziej okazałym budynkiem w Pocitelj jest bez wątpienia meczet Hadżi-Alii. Powstał w XVII w. i jest idealnym przykładem osmańskiej architektury sakralnej. Meczet zwieńczony jest jedną dużą kopułą, a trzy mniejsze znajdują się nad przedsionkiem. Posiada również strzelisty minaret z balkonikiem zlokalizowanym w ⅔ jego wysokości.

Pašina tabija

W południowej części Pocitelj wznoszą się ruiny twierdzy – Pašina tabija. Kilka lat temu, w ramach prowadzonych tu prac rekonstrukcyjnych i archeologicznych, zbudowano w niej oszklone chodniki i punkty widokowe. Rozciąga się stąd nie tylko cudowny widok na Pocitelj, ale również na dolinę Neretwy i okoliczne wzgórza.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2023 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon