Sarajewo

4.50       Zobacz opinie (16)

O Sarajewie można napisać wiele, a i tak nie wyczerpie się tematu. Stolica Bośni i Hercegowiny określana jest mianem miasta wielu kultur lub miejscem styku Wschodu i Zachodu. Jest miastem szalenie różnorodnym, w którym znaleźć można ślady po Imperium Osmańskim czy Austro-Węgrach. To tu 28 czerwca 1914 r. doszło do zamachu na Księcia Ferdynanda, które zapoczątkowało I wojnę światową.

Sarajewo

Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

W nieco bliższych nam czasach, bo w latach 90. Sarajewo stało się symbolem trwającej wtedy wojny domowej. W jej trakcie miasto to było oblężone i praktycznie odcięte od świata przez 1425 dni. Codziennie snajperzy ostrzeliwali sarajewskie dzielnice, doprowadzając ostatecznie do śmierci ok. 10 tys. osób, z czego 1,5 tys. stanowił dzieci. I choć od tych wydarzeń minęło już sporo czasu, to w mieście wciąż zobaczyć można ślady po trwającym kilka lata ostrzale. Oczywiście Sarajewo nie zapomina o swojej przeszłości i znów stara się być miastem otwartym i wielokulturowym. Z roku na rok przybywa turystów, którzy zostają oczarowani panującym tam klimatem, pięknymi zabytkami i wspaniałymi widokami.

Dla kogo?

Jeśli lubisz historię, wielogodzinne zwiedzanie, długie spacery po mieście (również stromo pod górę), to Sarajewo jest absolutnie dla Ciebie. W stolicy Bośni i Hercegowiny nie można się nudzić. Ani podczas pierwszej wizyty, ani podczas dziesiątej. Dzięki wciąż czynionym w Sarajewie inwestycjom, miasto to ciągle się zmienia, oferując turystom coraz to nowe atrakcje.

Zdjęcia

 • Ruiny toru bobslejowego Sarajewo
 • Trebevic Sarajewo
 • Meczet Gazi Husrev-Bega Sarajewo
 • Ferhadija Sarajewo
 • Sarajewo browar
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Sarajewo
 • Žuta Tabija
Zdjęcia pochodzą z serwisu Shutterstock lub prywatnej kolekcji Zielonamapa™

Oczywiście najwięcej turystów spotkać można w Sarajewie latem. Jednak podczas lipcowych i sierpniowych upałów w mieście trudno się funkcjonuje. Dużo lepszym wyborem może być wizyta w maju lub we wrześniu. W miesiącach tych pogoda sprzyja zwiedzaniu, nie jest tak gorąco i duszno. Sarajewo świetnie prezentuje się również zimą. Jednak należy mieć na względzie sporą ilość śniegu i… smogu. Niestety ten ostatni bywa naprawdę uciążliwy. Z racji położenia w wąskiej dolinie, cyrkulacja powietrza zachodzi tam bardzo wolno. W efekcie smog i mgła mogą utrzymywać się w mieście nawet przez dwa tygodnie, ograniczając widoczność do kilkudziesięciu metrów.

Sarajewo
Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Sarajewo ma tak dużo zabytków i miejsc nietuzinkowych, że jednodniowy pobyt nie wystarczy, aby je wszystkie zobaczyć. Dlatego warto zaplanować nieco dłuższy pobyt w tym mieście.

Sarajewo
Baščaršija, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Baščaršija

Najbardziej charakterystyczną i znaną dzielnicą Sarajewa jest bez wątpienia Baščaršija. Pod nazwą tą kryje się bazar, z gąszczem wąskich uliczek. Przy nich znaleźć można liczne, niskie budynki, w których obecnie działają sklepy z pamiątkami, zakłady rzemieślniczy czy knajpki. Budowa bazaru trwała od XV do XVI w.. Do naszych czasów przetrwało tam całkiem sporo zabytków.

Sarajewo
Sebilj, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Jednym z ważniejszych jest fontanna – Sebilj. Również pochodzi z okresu tureckiego panowania i przez wieki stała się swoistym symbolem miasta. Według lokalnej legendy, każdy kto napije się z niej wody na pewno powróci do Sarajewa. Niewątpliwie fontanna wraz z otaczającym ją placykiem jest jednym z częściej fotografowanych miejsc w mieście.

Baščaršija – inne zabytki

Do innych, ważnych zabytków Baščaršiji należy Morića Han, czyli dawny karawanseraj (zajazd), w którym obecnie działają dwa lokale oraz sklep m.in. z tureckimi lampami, materiałami czy dywanami. Na uwagę zasługuje również Meczet Gazi Husrev-Bega. Jest to najważniejszy i jeden z bardziej okazałych meczetów w całym mieście, posiadający 45-metrowy minaret. Można go zwiedzać (codz. i bezpł.), ale należy pamiętać o odpowiednim stroju (zakryte nogi i ramiona). Warto też zajrzeć do Gazi Husrev begov bezistanu, czyli krytego bazaru, odpowiednika współczesnej galerii handlowej.

Meczet Gazi Husrev-Bega Sarajewo
Meczet Gazi Husrev-Bega, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Ulica Ferhadija

Idąc Baščaršiją na zachód dociera się do miejsca, gdzie niska, bazarowa zabudowa przechodzi w kamienice w austro-węgierskim stylu. To właśnie tu zaczyna się ulica Ferhadija. W miejscu, gdzie spotykają się te dwa, zupełnie różne światy, na chodniku znaleźć można napis: Sarajevo Meeting of Cultures. Przy Ferhadiji wznosi się m.in. katedra katolicka pw. Serca Jezusowego (Trg Fra Grge Martića).

Ferhadija Sarajewo
Ferhadija, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Przed wejściem do niej stoi charakterystyczny pomnik Jana Pawła II. Tuż obok działa Galerija 11/07/95 (Trg Fra Grge Martića 2/III; czynna codz.), która przybliża wydarzenia związane z masakrą w Srebrenicy. Podążając dalej ul. Ferhadija dotrzeć można do Gradskiej tržnicy, czyli miejskiego targowiska. W okazałym budynku zakupić można m.in. sery czy produkty mięsne. Na końcu Ferhadiji, po tym, jak połączy się z ul. Maršala Tita znajduje się Vječna vatra, czyli Wieczny Ogień. Upamiętnia osoby, które zginęły w Bośni i Hercegowinie podczas II wojny światowej.

Vijećnica

Na południowy-wschód od Baščaršiji znajduje się gmach miejskiego ratusza, znany jako Vijećnica. Jest to jeden z bardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Zbudowany w pseudomauretańskim stylu przyciąga wzrok swą pomarańczową fasadą. Wznosi się tuż nad rzeką Miljacką, nieopodal mostu Šeher-Ćehajina ćuprija. Vijećnica została doszczętnie zniszczona podczas oblężenia miasta. Wtedy mieściła się w niej biblioteka. W wyniku pożaru utracono cenne książki i manuskrypty. Ratusz udało się odbudować w 2013 r.. Obecnie mieści się w niej wystawa poświęcona historii miasta (czynna codz.).

Sarajewo
Ratusz, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Most Łaciński

Najbardziej znanym mostem przerzuconym nad rzeką Miljacką jest Most Łaciński (Latinska ćuprija). To właśnie tuż obok niego Gavrilo Princip dokonał w 1914 r. zamachu na Księcia Ferdynanda. Z tego też powodu, przez pewien czas most nazywany był Principov Most.

Sarajewo
Latinska ćuprija, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Muzeum Sarajewa 1878-1918

Tuż obok mostu, na parterze kamienicy działa Muzeum Sarajewa 1878-1918 (ul. Zelenih beretki 1; czynne pn.-sb.). Przybliża ono historię miasta za czasów Austro-Węgier aż do wybuchu I wojny światowej. Wystawa może nie jest zbyt duża, ale jeśli interesujesz się historią, to na pewno Cię zaciekawi.

Žuta Tabija

Na północ od Baščaršiji i powyżej niej wznoszą się ruiny Žutej Tabiji, czyli Żółtej Twierdzy. Jeśli szukasz najlepszego i najbardziej znanego punkt widokowego w Sarajewie, to właśnie go znalazłeś. Z bazaru dotrzeć tam można w 15 min. Warto mieć jednak na względzie, że trasa wiedzie cały czas stromo pod górę. Jednak panorama rozciągającego się w dole miasta oraz górującego nad nim szczytu Trebević rekompensuje zmęczenie. O każdej porze dnia i roku Sarajewo prezentuje się stamtąd naprawdę okazale i pięknie. W trakcie podziwiania miasta w oczy rzuca się ogromna ilość cmentarzy, których białe, smukłe nagrobki wystrzeliwują ku niebu.

Žuta Tabija
Žuta Tabija, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Sarajevska Pivara

Na przeciwległym brzegu Miljacki niż Baščaršija wznosi się okazały gmach Sarajewskiego Browaru (Sarajevska Pivara, ul. Franjevačka 15). To właśnie tu powstaje Sarajevsko Pivo. W trakcie oblężenia miasta browar miał ogromne znaczenie dla mieszkańców. Ale nie dlatego, że dostarczał im piwo. Budynek znajduje się bowiem nad największym źródłem wody pitnej w Sarajewie. Mieszkańcy miasta stali tu w wielogodzinnych kolejkach po to, by zdobyć wodę dla siebie i bliskich. Jednego dnia, na czekających ludzi spadł pocisk moździerzowy, który doprowadził do śmierci wielu z nich.

Sarajewo browar
Sarajevska Pivara, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

W Sarajevskiej Pivarze działa obecnie niewielkie Muzeum Browaru (czynne wt.-nd.), które przybliża historię tego miejsca, a także restauracja Pivnica HS, do której bez wątpienia warto wpaść na piwo.

Trebevićka žičara

Jedną z nowszych atrakcji Sarajewa, bo otworzoną w kwietniu 2018 r., jest Trebevićka žičara. Pod nazwą tą kryje się kolej gondolowa, która łączy dzielnicę Bistrik (bliskie okolice browaru) ze stokiem góry Trebević. Przed wojną istniała w tym miejscu kolejka, ale jej ponowna budowa była możliwa dopiero niedawno. Dolna stacja znajduje się przy ul. Hrvatin, zaś górna obok punktu zwanego Vidokovac. Jak łatwo się domyślić, zarówno podczas podróży kolejką, jak i z Trebevića rozciągają się fenomenalne widoki na miasto i jego okolice.

Sarajewo
Trebevićka žičara, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Muzeum Narodowe

Na zachód od centrum, w stronę Ilidžy, przy ul. Zmaja od Bosne 3, znajduje się Muzeum Narodowe. To jedno z ciekawszych muzeów nie tylko w Sarajewie, ale i całym kraju. Oferuje trzy, główne wystawy: archeologiczną, przyrodniczą i etnograficzną. Przybliżają one historię, warunki naturalne i kulturę Bośni i Hercegowiny.

Muzeum Historyczne

Po sąsiedzku względem Muzeum Narodowego znajduje się Muzeum Historyczne (ul. Zmaja od Bosne 5). Znajduje się w nim kilka wystaw. Jedną z najważniejszych jest ta, przedstawiająca życie mieszkańców Sarajewa podczas oblężenia. Oprócz tego zobaczyć tam można zdjęcia autorstwa Jima Marshalla, które ukazują zmiany jakie zaszły w mieście 15 lat po zakończeniu wojny w latach 90..

Muzej tunela

12 km od centrum miasta, w dzielnicy Butmir obok Ilidžy warto odwiedzić Muzej tunela (Muzej Spasa, Muzeum Tunelu; ul. Tuneli 1). W 1993 r., podczas oblężenia miasta zbudowano pod sarajewskim lotniskiem tunel, zwany tunelem Dobrinja–Butmir. Ponieważ wyprowadzał do miejsca, które nie znajdowało się pod okupacją, pozwalał nie tylko na ucieczkę z Sarajewa, ale również na dostarczanie miastu broni, amunicji, leków czy jedzenia. Miał długość ok. 800 m i dziennie mogło nim przejść nawet 4000 osób. Muzeum Tunelu przybliża jego historię, opowiada o jego budowniczych oraz ukazuje, jak mniej więcej wyglądała wędrówka jego wnętrzem. Zwiedzającym udostępniony jest jego 20-metrowy fragment.

Sarajewo
Muzej Tunela, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Jak na stolicę państwa przystało Sarajewo oferuje całkiem bogate życie nocne. W szczególności latem oraz w trakcie ramadanu wieczorami knajpki, bary i kluby pękają w szwach. Niskie ceny sprawiają, że imprezowanie w Sarajewie jest czystą przyjemnością.

Underground Club

Jeśli preferujesz rockowe klimaty, to koniecznie odwiedź Underground Club (ul. Maršala Tita 56; czynne czw.-sb.). Oprócz rockowych, czasem jazzowych brzmień, czeka tu na Ciebie spory wybór piw (również kraftowych) oraz nieco mocniejsze trunki. Wstęp do klubu jest bezpłatny.

Kino Bosna

Kino Bosna (ul. Alipašina 19) znajduje się poza ścisłym centrum, w gmachu dawnego kina zbudowanego za czasów Jugosławii. Odbywają się tu koncerty gwiazd głównie bałkańskiej sceny muzycznej. Klub czynny jest 7 dni w tygodniu, jednak największe oblężenie przeżywa w poniedziałki. Jeśli chcesz doświadczyć iście bałkańskiego, imprezowego klimatu, to Kino Bosna Ci to zapewni.

Sloga

Również w budynku dawnego kina działa klub Sloga (znany również pod nazwą Cinemas Sloga, ul. Mehmeda Spahe 20). Ma dwa piętra. Na każdym z nich serwowane są inne style muzycznym. Na pierwszym głównie rock i house, na drugim zaś typowy dla regionu turbo folk. Klub zwykle jest bardzo zatłoczony, co jednak nie przeszkadza miejscowym w zabawie do białego rana.

Zlatna Ribnica

Jeśli niekoniecznie masz ochotę na dzikie pląsy na parkiecie, to idealną propozycją będzie dla Ciebie Zlatna Ribnica (ul. Kaptol 5). To miejsce nietuzinkowe. Po wejściu do środka można się poczuć, jak w domu zwariowanej na punkcie antyków starszej pani. Kicz miesza się tu z artystycznym klimatem, przypominającym ten znany z francuskich kawiarenek. Zlatna Ribnica oferuje bogaty wybór drinków. Po jednej wizycie na pewno będziesz chciał tam wracać.

Tito

Pobyt w Sarajewie nie będzie pełny, jeśli nie odwiedzisz kawiarni i pubu Tito (Zmaja od Bosne 5). Znajduje się w tym samym gmachu, co Muzeum Historyczne. Sam pub wypełniony jest licznymi zdjęciami i pamiątkami po Tito. Ceny, jak na Sarajewo, może nie są najniższe, ale tak czy inaczej warto tu wpaść. Wieczorami zwykle jest tłoczno, ale w ciągu dnia panuje tu nieco spokojniejsza, sprzyjająca relaksowi atmosfera.

Sarajewo, jak i jego bliskie okolice doskonale nadają się do uprawiania najróżniejszych form aktywnej turystyki. Najbardziej popularnym celem m.in. wśród rowerzystów czy piechurów jest góra Trebević Vrh. Jego stoki kryją również kilka, ciekawych miejsc.

Trekking na Trebević

Na górujący nad Sarajewem Trebević (1629 m n.p.m.) wiedzie kilka szlaków. Można zdecydować się wejść na jego szczyt z centrum miasta. Należy jednak liczyć się z tym, że wędrówka w jedną stronę zajmuje dobrych, kilka godzin. Nieco krótszym rozwiązaniem jest dojazd autem do położonego powyżej górnej stacji kolei gondolowej hotelu Pino Nature (przy szosie R446; można tam też dotrzeć za pomocą kolejki). Stamtąd biegnie jeden z popularniejszych szlaków doprowadzający na sam szczyt Trebevića.

Trebevic Sarajewo
Trebević, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Nieco bardziej leniwi turyści, dysponujący autem o ciut wyższym zawieszeniu mogą dojechać praktycznie pod sam wierzchołek (na spory placyk obok anten znajdujących się na grzbiecie wzniesienia). Stamtąd na szczyt idzie się dosłownie 20-30 min. Widok z Trebevića jest naprawdę imponujący. Podziwiać można z niego stoki Bjelasnicy, Jahorinę i pozostałe pasma górskie ciągnące się po horyzont.

Treba DH

Na zboczu Trebevića – mniej więcej spod jego szczytu aż do szosy R446 rozciągają się trasy do kolarstwa zjazdowego zwane Treba DH. To propozycja dla tych kolarzy, którzy lubią nieco bardziej ekstremalną jazdę na rowerze. Trasy przecinają się w kilku miejscach ze szlakami pieszymi, dlatego zarówno piechurzy, jak i rowerzyści powinni zachować czujność.

Ruiny toru bobslejowego

W 1984 r. Sarajewo gościło Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Jedną z pamiątek po tamtych wydarzeniach są ruiny toru bobslejowego. Jego betonowa konstrukcja wije się po zalesionym stoku Trebevića poniżej szosy R446, w niedużej odległości od górnej stacji kolejki gondolowej. To jedno z częściej odwiedzanych miejsc poza ścisłym centrum Sarajewa. Obecnie tor w większości ozdobiony jest graffiti. Niektórzy rowerzyści decydują się po nim zjeżdżać. Niewątpliwie przejazd torem może dostarczyć sporej dawki adrenaliny.

Ruiny toru bobslejowego Sarajewo
Ruiny toru bobslejowego, Sarajewo, Bośnia i Hercegowina - © Zielonamapa

Brus

Na wschód od górnej stacji gondoli, przy szosie R446 rozciąga się Brus. Jest to teren piknikowy, nastawiony na rodziny z dziećmi. Znajdują się tam alejki spacerowe, mini zoo, place zabaw czy sztuczne jeziorko. Przy Brusie działają knajpki, jest też wypożyczalnia rowerów. W sezonie letnim zwykle bywa tu bardzo tłoczno.

Sunnyland

Również na Trebeviću, ale w jego zachodniej części znajduje się Sunnyland (Miljevići). To kolejne miejsce przeznaczone głównie dla rodzin z dziećmi. Działa tam kawiarnia, restauracja oraz grawitacyjny tor do saneczkarstwa. Podczas zjeżdżania podziwiać można całkiem rozległą panoramę położonego w dole miasta.

Zobacz także

Bośnia i Hercegowina
Co zwiedzić w Bośni i Hercegowinie?
Bośnia i Hercegowina
Plaże w Bośni i Hercegowinie
Bośnia i Hercegowina
Życie nocne w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Parki narodowe w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Aktywnie w Bośni
Bośnia i Hercegowina
Poza szlakiem w Bośni
©2022 Zielonamapa.pl
facebook icontwitter iconyoutube iconinstagram icontelegram iconwykop icon