Sarajewo

ŚWIETNIE

O Sarajewie można napisać wiele, a i tak nie wyczerpie się tematu. Stolica Bośni i Hercegowiny określana jest mianem miasta wielu kultur lub miejscem styku Wschodu i Zachodu. Jest miastem szalenie różnorodnym, w którym znaleźć można ślady po Imperium Osmańskim czy Austro-Węgrach. To tu 28 czerwca 1914 r. doszło do zamachu na Księcia Ferdynanda, które zapoczątkowało I wojnę światową.

Sarajewo

Sarajewo, Bośnia i Hercegowina – © Shutterstock

W nieco bliższych nam czasach, bo w latach 90. Sarajewo stało się symbolem trwającej wtedy wojny domowej. W jej trakcie miasto to było oblężone i praktycznie odcięte od świata przez 1425 dni. Codziennie snajperzy ostrzeliwali sarajewskie dzielnice, doprowadzając ostatecznie do śmierci ok. 10 tys. osób, z czego 1,5 tys. stanowił dzieci. I choć od tych wydarzeń minęło już sporo czasu, to w mieście wciąż zobaczyć można ślady po trwającym kilka lata ostrzale. Oczywiście Sarajewo nie zapomina o swojej przeszłości i znów stara się być miastem otwartym i wielokulturowym. Z roku na rok przybywa turystów, którzy zostają oczarowani panującym tam klimatem, pięknymi zabytkami i wspaniałymi widokami.

Dla kogo?

Jeśli lubisz historię, wielogodzinne zwiedzanie, długie spacery po mieście (również stromo pod górę), to Sarajewo jest absolutnie dla Ciebie. W stolicy Bośni i Hercegowiny nie można się nudzić. Ani podczas pierwszej wizyty, ani podczas dziesiątej. Dzięki wciąż czynionym w Sarajewie inwestycjom, miasto to ciągle się zmienia, oferując turystom coraz to nowe atrakcje.